Banánové jablko?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?)
21.12.2011 12:40

Pamatuju si, že kdysi po kousnutí do Hornokrajského malináče jsem byl hodně zklamaný. Plody, které barvou připomínaly Starkrimson zdaleka tak dobré nebyly. O Boikovu jsem už psal. U Parmény zlaté byl celkový dojem silně průměrný, ale na tu zvláštní renetovitou příchuť si dodnes vzpomínám. Vznosné názvy jim určitě uškodily, protože očekávání byla veliká, ale to neplatí jen o starých odrůdách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 22.12.2011 15:19

S tím Krasokvětem jste vedle. Květy Krasokvětu patří vrámci odrůd jabloní k těm méně zajímavým. 

Pěkně kvete třeba Gravštýnské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.82 (?), 24.12.2011 8:16
Pane Víítku, myslíte, že ten kto dal názov odrode Krasokvet, mal rovnaký vkus ako Vy? Aj veľký smotanovo sfarbený kvet mišpule má svoj pôvab. Ktovie, ako to vtedy bolo? Samé otázniky. U mnohých odrôd už ani pôvod nevypátrame. Prajem Vám príjemné sviatky a nech sa Vám v záhradke páči nielen Grávštýnské! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 23.12.2011 8:42

Jednoducho dali novej sorte názov podľa vlastnosti, ktorou sa nová jabloň (kvety alebo plody) odlišovala od iných

Ano několik odrůd tak nazváno bylo. Gdáňský hranáč, Kožená reneta,  Červené tvrdé... Jiné mají v názvu autora (Kids, Coxova, Bláhova,).,..V ětšina názvů má ale čistně marketingový smysl: (Spartan, Rubín, Admirál),

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.82 (?), 23.12.2011 21:44
Pátrať po pôvode názvov odrôd je istotne zaujímavé. Veľakrát sa v názve novej sorty odzrkadlujú vzťahy šľachtiteľov k iným osobám (Minister Hammerstein, Lord Lambourne). Často ale nepoznáme autora a odroda získala ľudový názov. V tých časoch o marketingu nemali ani potuchy... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 21.12.2011 12:40

Pamatuju si, že kdysi po kousnutí do Hornokrajského malináče jsem byl hodně zklamaný. Plody, které barvou připomínaly Starkrimson zdaleka tak dobré nebyly. O Boikovu jsem už psal. U Parmény zlaté byl celkový dojem silně průměrný, ale na tu zvláštní renetovitou příchuť si dodnes vzpomínám. Vznosné názvy jim určitě uškodily, protože očekávání byla veliká, ale to neplatí jen o starých odrůdách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 161.215 (?), 21.12.2011 16:30
Petře, myslím, že máme vďaka súčasnému výberu odrôd dosť rozmlsané jazýčky. V čase rozširovania malináčov, jaderničiek a iných krajových odrôd nebola iná konkurencia. Ľudia boli skromní a potešilo ich, keď niektoré jabĺčko bolo aspoň trochu sladšie či voňavejšie ako tie obyčajné- nemastné neslané. Západné sorty typu Wealthy, Mc Intosh, G.D., Cox Orange, Lord Lambourne... sa u nás začali rozširovať prakticky až po 2. sv. vojne. V porovnaní s nimi a s ich modernými krížencami postupne svojou chuťou (nie skladovateľnosťou) aj so svojími peknými a lákavými názvami ustupujú konkurencii a odchádzajú do histórie. Sú prirodzene konzumenti, ktorým naopak tieto starodávne sorty vyhovujú, možno aj z iných príčin ako je chuť plodov. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.216 (?), 21.12.2011 17:58

Nároky na chuť mám možná větší, o tom se nepřu. Asi před hodinou jsem koštoval jednu z posledních Dicolorek a protože po pár soustech jsem už žádnou chuť necítil, tak jsem začal pofrkávat jako při rýmě. Bylo mi to divné, že chuť zmizela, tak jsem měl prostě dojem, že je to ucpaným nosem. Nebylo. Ona už jaksi veškerá chuť z těchto plodů vyprchala. Takhle by si chuť hrušky asi nepředstavoval nikdo, nejenom já. Myslím, že tohle žádné vysoké nároky nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 69.49 (?), 22.12.2011 11:41

Zdravim vas. Omlouvam se, že jsem se připojil na pana Petra, ale bude se to týkat vas všech.  Prvé řadě je fakt, že letos počasí nepřálo chuťovým vlastnostem u odrudy Dicolor a ani Decora se nepochlapila. Je možné, že ve vyšších polohách má lepší chuťové vlastnosti a nehledě na to nemůžeme srovnávat chuťové vlastnosti hrušek s jabkami. A je fakt, že historie teprve ukáže, které odrúdy skončí v zapomění a ktere budou žít dál. Vždyť si uvědom me, že staré odrudy vznikaly samovolně v přírodě kde se musely prosadit než si jich někdo všiml a ochutnal. Většina odrud existuje už 200 let. Názvy nalezencum davali ti co je objevili a rozšiřovali podle toho jak chtěli. Spousta odrud dostala místní přezdívky.Pochybuji, že tyto odrudy stale existují jen podle toho jak se jmenují. Vždyť např  Parména zl. existuje už od 13. stol.  jsou z ní vynikající aromatické mošty a letos měly plody velikosti Rubínu a velice zajimavou lákavou barvu. Je pravda, že staré odrudy obsahují zajímavé chutě, které vubec neznáme v nových odrůdach a nejsme na ně zvyklé. Chutové vlastnosti hodně kromě počasí ovlivňují podnože! Ochutnal jsem např. Prusvitné l. na M7 a to se nedalo vubec jíst. Plody byly sice velké a pěkné, ale co ztoho, když byly bez chuti a šťávy. Na semenáči byly alespoň šťavňatější a měly aroma. To samé jsem pozoroval u jaderniček. Neznám rezistenty, které by chutnaly a voněly jako Mac Intosh. A co teprve Golden a Jonathan.Pořad se pěstují a kříží.  Znovu zrozená Antonovka a její děti Angold atd.. Je dobré si přečíst knížku Putování slavných odrůd je to zajímavé.

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.51 (?), 22.12.2011 13:48
Dobrý deň pane Vladislave! Druh podpníka má obrovský vplyv nielen na rast naštepeného kultivaru a jeho kotvenie v pôde či suchovzdornosť, ale hlavne na čas dozrievania, vyfarbenie a chuť plodov. Bohužiaľ nie každý si môže v prídomovej záhradke dovoliť pestovať jablone na semenáči. S chuťou jabĺk je to pre každého konzumenta individuálne. Ja som si napr. doteraz nezvykol na voňavkovú chuť jonatánky. Vadí mi aj v Idaredu. Voňavý Spartan je naopak pre mňa veľmi príťažlivý. U niektorých konzumentov sa chuťové spomienky viažu na staré sorty, ktoré jedli ešte v detstve v záhrade starých rodičov. Preto sa usilujú oživiť pestovanie starých takmer zabúdnutých odrôd. Dnes máme vďaka krížencom oveľa širší sortiment chutí, takže sa pri nákupe stromkov orientujeme nielen podľa chuti, ale napr. aj podľa odolnosti k chorobám či podľa typu rastu a z toho vyplývajúcej starostlivosti o rodiace stromy. Neviem, či niekto zmapoval, do akej miery a akým spôsobom ovplyvňujú bežne používané školkárske podpníky chuť plodov, ale bolo by to veľmi prospešné. Tuším, že je to zatiaľ hudba budúcnosti. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař z kobeřic - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (60) - 150.172 (?), 25.12.2011 12:35

Zdravím a přeji Vam vesele svatky.  Ja si myslím,  že se vším ovocem je to stejné jako s vínem a i vinaři se mezi sebou většinou ze srandy také handrkují, která odrůda je lepší. Já si myslím, že podnože určitě ovlivňují i chuťové vlatnosti plodů.Vždyť je dokázano, že ovlivňují zrání, vybarvování plodů a vegetační délku. A když i v Pomologii Kohout píše, že se ta odruda nehodí na tipovky tak asi proto, že jí to nesvědčí a nebo degraduje. Musim se smát tomu jak se tu pár lidí hádá kvůli kráse květu Krasokvětu a je ho jména. Ale už zapoměli kdy Krasokvět vznikl a v jakém stavu bylo ovocnářství. Tenkrát opravdu neměli jabloňové semenáče tak veliké květy jaké se objevily u Krasokvětu.  Spartan Vam chutná a nevadí vam jeho nároky a specifika řezu ? Tak proč né ! Vždyť pochází z Mc Intoshe.Podzimní odruda Mc Intosh je mezi odrůdami nejlepší voňavka a chuťovka a je velmi stará. Ja mam osobně raději hrušky než jablka. Ja osobně nemám rád navinulá jablka a jablka s výraznou renetovou chutí. Jsem pro odrudy sladší a vyraznější chuti a velmi slabě navinulé. Vždyť Golden D. je pořád vyhledáván má i synonimum "banánové jablko" a nikdo se nad ním nepozastavuje jak je velmi starý! Mě zase velice překvapila parménová chuť a i dětem chutná. Je pravda, že Idaret není valné chuti a slupka je velice protivná. Idaret ani králíci nechcou žrát. Je fakt, že staré odrudy jsou teď v modě, ale ruku na srdce, jsou hlavně spolehlivé v plodnosti a odolnosti v květu proti delším dešťům a mrazíkum. Je i mezi nimi i dost citlivych odrud jako je Jonathan, Golden D., Grenny Sm... To mate vidět jak poslední léta berou lidé utokem kvuli penězum a někteří na kalvádos aleje vysokokmenů, kterych si předtím nikdo ani nevšiml. Musim vam říct, že už se u nás objevuje novy klon chrastavitosti, který už překonává rezistenci malus floribunda. Objevilo se to hlavně na Rubinole, Topazu, Melodii. Je zatím zajímavé, že nenapadla odrudy vyšlechtěné z odolnych starých odrud (Antonovka, Booscop. č. Matčino...)

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika