Bakteriální boulovitost kořenů



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?)
7.11.2018 12:24

SfK: Neviem ako prebieha kontrola ÚKZÚZ predtým ako "vydajú návěsky", ale dovolím si zapochybovať o tom, že skontrolujú korene každého stromčeka. 

Čo sa týka tej verzie s drátovcami, nezdá sa mi že by strom na to reagoval spôsobom, aký vidno na fotke zadávateľa. Ja si myslím že to je bakteriálna nádorovitosť koreňov a pôvodcom je Agrobacterium tumefaciens.

Fotky bakteriálnej nádorovitosti na koreňoch hrušky sú na vlákne "Boule na kořenech".     IH  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 123.91 (?), 5.11.2018 13:42, zobrazeno: 12982x

Včera jsem sázel jabloň na podnoži antonova a kořeny měly různé "boule" po celých kořenech - ty největší a na krajích jsem odstřihl, ale kdybych chtěl odstřihnout vše, tak by moc kořenů nezůstalo - myslel jsem si, že se jedná o vlastnost této podnože. Nyní jsem trochu googlil a mám podezření na bakteriální boulovitost.
Proto prosím o radu zkušenější - jedná se o bakteriální boulovitost?
Pokud ano, má smysl strom vykopávat, nebo mu dát šanci? zde se psalo o celkem prudkém šíření choroby - tím by se dalo předpokládat, že bude infikována celá várka (minimálně ve školce jsou nahusto, v zemině kdoví kolikrát použité...)
Díky


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?), 5.11.2018 22:02
123.91: Bakteriálnu nádorovitosť koreňov je možné zameniť za neškodný nález kalusov. Vo Vašom prípade by som sa skôr priklonil k tej prvej - horšej možnosti. Ťažko totiž vysvetliť, prečo by tak početné kalusy na takejto vyorávke mali vôbec byť, a potom (to predovšetkým) - ten tumor koreňa v strede fotky na kalus rozhodne nevyzerá. Myslím si že tu ide naozaj o bakteriózu spôsobenú agensom Agrobacterium tumefaciens. Ja by som ten stromček vykopal a zničil, ak je to naozaj b.n.k. na ktorú to vyzerá, tak nemá šancu prežiť. A najmä: riziko že si kontaminujete záhradu za jeden obetovaný stromček nestojí. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 8.162 (?), 6.11.2018 20:34

Můžu se zeptat, ve které školce jste stromek pořídil?Mám něco velmi podobného

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 6.11.2018 21:30

Něco podobného mi před pár lety přišlo z e-shopu na kmínku Toptaste a letos i na jiné slivoni.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 123.91 (?), 7.11.2018 9:09

Pro 8.162 - stromek je pořízený z Ostrohu (Prodejstromků) a dle visačky je i "pěstitelem"

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 7.11.2018 10:51

Bavili jsme se o tom na úrovni ÚKZÚZ. Pokud jsou nádorky na jemnějším větvení, stačí je odstříhat, v případě postižení silných kořenů, hlavního kořene nafotit, reklamovat u výrobce a stromek nesázet, ale spálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 7.11.2018 12:11

Můžu potvrdit - já měl od nich předloni boulovitost na hrušni. sad

To je mi tedy záhadou, jak tak rozsáhlé a mnohaleté nakažení může procházet kontrolou? Nebo to záměrně nějak maskují a vědomě lidem prodávají? Protože nevěřím, že by si toho nevšimli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.11.2018 8:16

Podle toho, že je hlavní kořen čistý soudím na vyhojené požerky od drátovců. Obdobně asi to posoudil ÚKZÚZ, protože jinak by nevydal návěsky na stromky a ta by nemohly jít do prodeje.

V rámci předběžné opatrnosti můžete zkrátit boční kořeny i na cca 1-2 cm s tím, že kotvící funkci je potřeba bezpodmínečně nahradit uvázáním ke kůlu (i v případě zákrsku, kdy se často kůl vynechává).

Odstříhané "vzorky" pak můžete odnést na SRS k určení choroby v laboratoři.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 7.11.2018 12:24

SfK: Neviem ako prebieha kontrola ÚKZÚZ predtým ako "vydajú návěsky", ale dovolím si zapochybovať o tom, že skontrolujú korene každého stromčeka. 

Čo sa týka tej verzie s drátovcami, nezdá sa mi že by strom na to reagoval spôsobom, aký vidno na fotke zadávateľa. Ja si myslím že to je bakteriálna nádorovitosť koreňov a pôvodcom je Agrobacterium tumefaciens.

Fotky bakteriálnej nádorovitosti na koreňoch hrušky sú na vlákne "Boule na kořenech".     IH  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 7.11.2018 14:09

Bez laboratorního ověření si z neostré fotky netroufnu takto striktně obhajovat nějaký závěr.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika