Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
 Zahradní grily Weber - plynové, elektrické a lávové grily 

Jabloně > Aneta

Aneta

vyslouzil (17608) - xxx.xxx.236.1 (?)
1.10.2017 15:23
Tento příspěvek (zjistit adresu)

Málo odrůd se Anetě vyrovná v plodnosti, velikosti plodů a malých nárocích na polohu. Chuť však není nijak výjimečná a citlivost k hořké pihovitosti je velká. Uplatnění by tak mohla najít v extenzivních podmínkách na kmenných tvarech

Obrázky:
Aneta
Aneta
Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Aneta

Mike Dundee (183) - xxx.xxx.211.13 (?), 1.10.2017 21:41
Předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Anetu mám v hledáčku delší dobu. Počítal jsem, že s ní nahradím přestárlý strom odrůdy Panenské české (která mi v chudší a sušší půdě rodí jablka o velikosti většího ořechu). Když píšete o nijak výjímečné chuti - k jaké odrůdě by se dala eventuelně přirovnat? Případně Váš subjektivní názor, pokud ji porovnáte s chutí panenského?

Lákají mě právě tyto vlastnosti: Plody má velké a vyrovnané i bez probírky, vyhovují jí spíše méně úrodné půdy a extenzivní způsob pěstování na vysokokmeni, plodnost je vysoká a pravidelná i na silných podnožích.

Co se týče hořké pihovitosti - k té mají dle literatury sklony i odrůdy Bohemia, Šampion, Rubín, Angold, Topaz, Vanda, Dukát (ten byl kvůli tomu dokonce vyřazen). Podle Vašeho pozorování trpí Aneta pihovitostí více, než výše zmíněné odrůdy (pokud je samozřejmě máte)?

Ještě bych poprosil o radu - píše se že jí vyhovují střední a vyšší polohy. Co se stane, pokud se taková jabloň bude pěstovat v nižších polohách? (u mě 280 m, sever Hané, na úpatí Jeseníků).

Děkuji

Připojit reakci

Aneta

vyslouzil (17608) - xxx.xxx.11.15 (?), 2.10.2017 10:54

Nevím, jak se dá měřit a prorovnávat hořká pihovitost jednotlivých odrůd. Pokud strom budete mít na vysokokmeni v chudší půdě, tak pihovitost řešit nemusíte.  Ale jabloň není perpetuum mobile, myslet si, že v chudé půdě, můžeme čekat vysokou pravidlenou plodnost velikých a chutných plodů, je bláhové. 
   V nižších polohách jabloň, co se hodí do vyšších, poroste samozřejmě taky. Může zrát dřív a mít kratší skladovatelnost.  

Připojit reakci

Aneta

Kamil Hasman (491) - xxx.xxx.49.188 (?), 29.9.2019 10:00

Anetu jsem téměř kompletně přerouboval kvůli hořké pihovitosti. V loňském a letošním suchém roce však přinesla téměř dokonalé plody, skoro plný koš ze dvou menších větví. Odrůda je mimořádně plodná, plody velké i v suchém prostředí, chuť lehce nad průměrem, má jemnou slupku málo znatelnou při jídle, díky delší stopce se dobře sklízí, předsklizňový opad je minimální. Uvažuji o jejím vysazení na podnoži A2 ve tvaru čtvrtkmenu (polokmenu). Aneto, promiň, s přeroubováním jsem udělal chybu!

Obrázky:

Připojit reakci

Aneta

vyslouzil (17608) - xxx.xxx.236.1 (?), 29.9.2019 20:19

Možná nějaký kmenný tvar do extenzivního sadu. Já zatím Anetu na milost nevzal. Jediné výhody spotřuji ve velkosti plodů a plodnosti. Pihovitost silná pořád, chuť lehce pod průměrem.

Připojit reakci
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Slepice stále kvokají18:43
Slepice stále kvokají14:33
Slepice stále kvokají9:10
Chov pstruhov3.6.2020
Chov pstruhov1.6.2020
Chov pstruhov31.5.2020
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2020
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů