Admirál, Sirius, Meteor



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?)
22.6.2016 17:15

Pane Hlavatý omlouvám se Vám.
S Meteorem zkušenosti nemám, přerouboval jsem jím letos Benet. Nevím však, jestli to nebude z bláta do louže.
Zkušenosti a nejen moje, s holovouskými odrůdami jsou takové, že ke špičkovým žádná zatím nepatří.
Za sebe mohu pochválit pouze Angold a Andego. Jsou to stále velmi dobré odrůdy, i když chuťově to na výbornou není.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 22.6.2016 12:28

"Merkur zde bude pouze raně zimní odrůda s optimální chutí od půli listopadu do konce prosince"

Tzatelovy požadavky, tzn. jestli chce spíše něco k delšímu skladování nebo jablka pro čas předvánoční, neznáme

"Kdežto na obou doporučených odrůdách si lze pochutnávat od konce roku do května".

Ano, pokud má tazatel vhodné prostory k uskladnění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 22.6.2016 14:04

Často se tady plete Merkur s Meteorem. O Merkuru jsme slyšeli už celkem dost, o Meteoru nikoliv. Nejedná se snad o špičkovou odrůdu, která se umísťuje pravidelně na špici v hořických degustacích?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 22.6.2016 14:18

Ak sa nemýlim, tak Meteor pochádza z kríženia Melrose x Megumi. Čo je to Megumi, nemám potuchy. Ak niekto vie, nech povie (a aj svoje skúsenosti s Meteorom, to by ma zaujímalo). Inak čo sa týka degustácií, tak ja verím najmä tým ktoré robím ja sámsmiley. Ono je to zložité, degustácia sa robí v určitý čas a rôzne odrody môžu byť na chuťovom vrchole v iný čas. Veď si len zoberte aký je napr. Topaz v októbri a v januári. A že do toho vstupujú aj komerčné záujmy (myslím tie rebríčky degustácií), tak to už ani nechcem rozvádzať.  Ale ak niekto má bohatšie skúsenosti s Meteorom, prosím nech sa o ne podelí.    IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 68.74 (?), 22.6.2016 17:15

Pane Hlavatý omlouvám se Vám.
S Meteorem zkušenosti nemám, přerouboval jsem jím letos Benet. Nevím však, jestli to nebude z bláta do louže.
Zkušenosti a nejen moje, s holovouskými odrůdami jsou takové, že ke špičkovým žádná zatím nepatří.
Za sebe mohu pochválit pouze Angold a Andego. Jsou to stále velmi dobré odrůdy, i když chuťově to na výbornou není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.126 (?), 22.6.2016 18:57
Pán Vinšálek, ospravedlňovať sa netreba, v pohode. K tým Holovouským odrodám - taká Julia a Jarka tiež nie sú zlé. Z nových je to okrem Benetu (Rubín x Melrose) ešte Nikoleta (Jonadel x Rubín), Artiga (Angold x Rubín/Priscilla) a Reluga (Topaz x HL 1112). Neviem ale či má niekto s nimi dostatok skúseností, aby ich mohol posúdiť. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 23.6.2016 10:20

MEGUMI - japonská odrůda, která vznikla křížením odrůd Ralls Janet x Jonathan. Křížení bylo provedeno na pokusné stanici Aomori. Uvedena do praxe byla brzy po II. světové válce. U nás se nerozšířila, prakticky jenom zkoušela. Roste středně a vytváří plošší koruny. Plody jsou střední velikosti, soudkovitého tvaru. Základ je zelenožlutý, později žlutý, s tmavě červeným pruhovaným líčkem. Dužnina je krémově bílá až žlutavě zelená. Dosti šťavnatá, sladká. Chuť je průměrná. Dozrává ve stejné době jako Golden Delicious a ve sklepě vydrží do dubna. Plodnost je středně raná, poměrně vysoká, nepravidelná. Odolnost proti mrazu je střední, silně trpí strupovitostí a středně padlí, je náchylná k rakovině. Takže prakticky jediná přednost je dlouhá skladovací doba.

METEOR pěstuji více než deset let. Roste poměrně bujně a dost zahušťuje v koruně tenkými výhonky. Je vhodné provádět jak zimní, tak i letní řez k usměrnění růstu. Plodnost je spíš střední, se silným sklonem ke střídání. Provádění probírky je nutné. Do plodnosti nastupuje dosti pozdě oproti jiným odrůdám. Plody jsou velké, ploše kulovité až kulovité, s mírným žebrováním. Základní barva je zelenožlutá a celá překrytá rozmytou červení. Plody jsou velmi pěkné a lákavé. Slupka je mastnější a silnější, často je rzivá kolen stopeční jamky. V chladnějších letech se rzivost objevuje i roztroušeně na zbytku plodu. Stopka je tlustší, kratší až středně dlouhá. Dužnina je bílá, šťavnatá a vynikající chuti. U mě patří k nejchutnějším odrůdám. Plody sklízím velmi pozdě, vyžaduje dlouhou vegetační dobu. Ve sklepě vydrží do května a vůbec netrpí skládkovými chorobami. Během vegetace velmi silně trpí strupovitostí a padlím. Bez chemické ochrany se prakticky nedá pěstovat. Pihovitostí zřejmě netrpí - zatím se neobjevila. Podle mě je to jedna z nejnáročnějších odrůd na pěstování, řez a ochrana, a myslím si, že ne každý ji zvládne. Kdo ji zvládne, tak tomu se odmění krásnými plody vynikající chuti a bezproblémovým dlouhým sladováním. Ale dostat je do sklepa, v dobrém stavu, dá dost práce. Na degustacích v Holovousích bývala pod označení HL - 704A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 23.6.2016 11:19

Veľmi pekne ďakujem za podrobné informácie o Meteore. Škoda že má taký sklon ku chrastavitosti a múčnatke. Ale ako hovorí jeden môj známy : nenáročné odrody vie pestovať aj bl..c, pri tých problematických sa ukáže kto je aký záhradkárwink (toto píšem samozrejme s nadsádzkou, dúfam že sa nikto neurazí). Mohli by Ste ešte uviesť (aspoň približne) lokalitu kde máte záhradu?   Ďakujem.   IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.198 (?), 22.6.2016 21:42

Dobrý den

také děkuji za Vaší radu, jak jsem již psal výše, tak Admirál je pro mě jasná volba a vzhledem k tomu, že mám více červených jablek než žlutých, tak vezmu Sirius, který je také skvělý. 

Do budoucna bych chtěl mít 'po celý rok' domácí jablka, které budou na dobré úrovni, i když otázka je co je pro každého dobrá úroveň. Každé jablko má něco do sebe.

Snažím se postupem času vzdělávat, číst různou literaturu a často čtu i Vaše diskuze a této stránce. Je mi zatím 22 let, tak do budoucna se snad zlepším. 

Přeji hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.219 (?), 22.6.2016 22:07
Tak toto sa príjemne číta, dnes nie je obvyklé aby sa mladý muž vo Vašom veku takto venoval záhradkárčeniu, to je naozaj chvályhodné (len nezabudnite že život má v tomto veku aj iné príjemné stránky :-)). Skúsenosti prídu vekom, netreba sa ponáhľať. Ak Vám trochu pomôže aj toto fórum, tak nebolo založené zbytočne. Tú skladbu odrôd máte dobrú, ak môžem poradiť tak skúste ešte Rubinolu (ak bude miesto). A možno aj nejakú "starinku" ako Jonathan či Coxovu ranetu, my "starci" ich máme z úcty k legendám a k tradícii. Prajem Vám veľa úspechov a nech Vás to baví aj keď budete mať 88 :-). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.198 (?), 22.6.2016 22:25

Je to takový koníček, který je pro mě zajímavý a naplňuje mě. Od kaktusů, po okrasné rostliny až po ovocné stromy. Jelikož mám i spousty odrůh hrušek a také další ovocné stromy, tak už nemám ani místo, pouze ty dvě. 

O obou odrudách, které tady píšete jsem četl, snad i že Coxova je nej jabloň na světě, ale že v našich podmínkách není jednoduché ji pěstovat.

Vám samozřejmě přeji také mnoho úspěchů, myslím, že se tady najde spousty odborníků a rád si občas pročtu, co se tady děje nového, tak ať je letos dobrá úroda..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika