Založení korunky - pro p. Vysloužila



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 176.18 (?) 
7.4.2009 23:52, zobrazeno: 24699x

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně založení korunky u čtvrtkmenu hrušně Armida na semenáči. Je sázená na podzim (sehnala jsem ji konečně po 3letech), je krásná silná. Větvičky má nasazené v ideální výšce, snad centimetr silné. Jedinou nevýhodu mají, že rostou poměrně v hodně ostrém úhlu. Trochu by se mi asi podařilo je rozklonit, ale odhaduji to tak na max.60°,což mi připadá dost málo. Myslíte, že by to mohlo stačit? Nebo je mám seříznout až na 1-2 pupeny, aby nově narostlé měly lepší sklon? (to bych pak musela zas znovu hodně zkrátit terminál). Díky za rady!!           Lída

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.12 (?), 8.4.2009 7:07

Já si přesně odpovědět netroufám. Stromky řežu spíš intuitivně, pupeny nepočítám. Určitě to umí mnozí na fóru lépe.
   Kyždopádně bych stromku zasazenému na podzim nerozkláněl větve, nýbrž jej seříznul hluboko, aby se dobře ujmul a rostl.  Skutečnost, že je stromek krásný a silný,  to ještě samo nezaručuje. Důležitější je, v jakém stavu jsou kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 70.100 (?), 8.4.2009 7:57

Jestli máte hrušku s tak krásnou korunkou, je třeba ji zničit řezem na 2 pupeny. Krásně si oddálíte plodnost, některé očko třeba nevyraší, takže koruna bude deformovaná. Jen do toho.

PS. Nesmíte ty rady o HLUBOKÉM řezu brát tak doslova.

A teď vážně. Vytvořte normální korunku, seřízněte větve max o 1/2 na rovnováhu na vnější pupen s vyšším terminálem. Zásada střídavého řezu u terminálu. Co to znamená si najděte, už jsem to tu psal. Rány zamažte voskem. Úhel odklonu, příklonu a sklonu neměřte, je to hruška a ty přirozeně rostou do úzkých korun, takže mají jiné úhly.

Stromky po výsadbě se řežou proto, aby:

a) vyrašila všechna očka na výhonu

b) se eventuelně opravil tvar koruny

c) se vyrovnal poměr kořenů a koruny

Jak říkal Lucifer v "S čerty nejsou žerty". "Hlavně..."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.249 (?), 8.4.2009 11:09

c) je pitomost. Stromu tak jedině ublížíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 70.100 (?), 8.4.2009 11:42

Všechny moudré knihy to tak uvádějí, jen jsem to opsal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 8.4.2009 12:12

Děkuji všem móóc za rady! Seříznutou o víc než 1/2 jsem ji měla už v době, když jsem psala tu otázku, není to první stromek, který sázím, ale hrušeň teprve druhá. Jen jsem si právě říkala, že je hodně úzká i na hrušeň (spíš tak topol)... Tak ji zatím nechám a uvidím za rok. Ono u hrušně na semenáči rok sem, rok tam - té plodnosti se snad ještě dožiju! Tak díky a zdravím!  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 70.100 (?), 8.4.2009 13:09

Jeden argument bych měl. Při tvarování štíhlých vřeten se prakticky neřeže. Vysazenému stromku se ohnou výhony do vodorovné polohy. A ten stromek se s tím nějak musí vyrovnat. Ovšem jen tak plácnout, že je pitomost provádět řez při výsadbě, je dost málo informací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.249 (?), 8.4.2009 13:17

Zpomalí to zakořenění. Kořeny čerpají vodu a minerální látky do listů, listy provádí fotosyntézu a tím zase vyživují kořeny. Pokud ho ořežete tak mu dlouho trvá než vytvoří listovou plochu a proto i dlouho trvá než zakoření. Pokusy to potvrzují.

Opaku se nemusíte bát, žádný strom nevytvoří víc listů než dokážou kořeny vyživit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 94.12 (?), 8.4.2009 14:12

Neviděl jsem profíky sázet štíhlá vřetena. Ale nechce se mi věřit, že by vysadili prostokořené sazenice a výhony narostlé ve školce nechali bez řezu a jen ohnuli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 70.100 (?), 8.4.2009 14:38

To je váš problém s tím věřením. Sází se buď špičáky, nebo zákrsky, nebo špičáky s předčasným obrostem. U zákrsků se jen upravuje hlavní výhon, pokud je moc dlouhý. Nejsem profík. Metodika je od ZO ČSSZ Vsetín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika