Stará severočeská odrůda - Koporečka



Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?)
15.1.2009 17:15

Ještě rostou u nás podle silnic, ale jestli mohu radit tak ji vůbec neroubujte. Když jsem byl jako malý kluk, bývaly jich zde stovky. Chodil jsem je trhat se svým dědou. Uskladňoval je na mlatě pod seno. Na vánoce byly vynikající. Dnes trpí velice strupovitostí a ve sklepě velmi hnijí. Dělal jsem několik pokusů a vždy to dopadlo stejně. Dokonce i ty plody bývaly větší. Určitě si z dnešního sortimentu vyberete lepší. Ochutnejte někde např. Eriku, nebo Concord. A určitě i jiné.

           Milan Boštička

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 128.226 (?), 15.1.2009 10:17, zobrazeno: 16303x

Zdravím všechny nadšence. Znáte někdo tuto odrůdu?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 15.1.2009 11:39

Tato stará opdrůda hrušně prý hodně trpí strupovitostí V severních Čechách dařilo údajně proto, že v tamním znečištěném ovzduší touto chorobou tolik netrpěla. Jak by prosperovala dnes, težko říci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.226 (?), 15.1.2009 12:03

Ano, je to tak, skutečně je velmi náchylná ke strupovitosti. Ale hypotézu o zakouřeném ovzduší považuji víceméně za hypotetickou. Přece jen vznikla někdy před rokem 1800. Nemyslím, že by v celém 19.století bylo v severních čechách výrazně horší ovzduší než dnes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 15.1.2009 14:32

To jistě, samozřejmě, že Koporečka nebyla vyšlechtěna kvůli znečištěnému ovzduší. Ale kvůli němu se v severních Čechách udržela ještě v 2. polobině 20. století , zatímco v jiných oblastech ji vytlačily jiné, odolnější odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 44.124 (?), 15.1.2009 17:15

Ještě rostou u nás podle silnic, ale jestli mohu radit tak ji vůbec neroubujte. Když jsem byl jako malý kluk, bývaly jich zde stovky. Chodil jsem je trhat se svým dědou. Uskladňoval je na mlatě pod seno. Na vánoce byly vynikající. Dnes trpí velice strupovitostí a ve sklepě velmi hnijí. Dělal jsem několik pokusů a vždy to dopadlo stejně. Dokonce i ty plody bývaly větší. Určitě si z dnešního sortimentu vyberete lepší. Ochutnejte někde např. Eriku, nebo Concord. A určitě i jiné.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 128.226 (?), 17.1.2009 17:34

Děkuju za radu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 166.34 (?), 17.1.2009 18:04

Erika i Concord jsou chutné odrůdy. V dnešní době by mě ale víc zajímala odolnost k bakteriální spále, která je u obou odrůd nízká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 3.1.2017 21:01

Zajímavý je v tomto vlákně názor pana Milana Boštičky. V pomologii se uvádí, že Koporečka je mimořádně náchylná ke strupovitosti a zdravě roste a čisté plody má jen v atmosféře kouřových plynů uhelných oblastí. Chtěl jsem se zeptat Ondřeje, kde je možno se s touto odrůdou setkat ve východních Čechách, popřípadě, jestli by neodpověděl na emailovou zprávu, děkuji. Také s Mechelenskou, Solankou, Špinkou, Ananaskou, Muškatelkami, Nelisovou zimní a jinými.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zehnálek Petr - (33) - 59.254 (?), 4.1.2017 11:26

Zdravím,

mám zmapovanou oblast Litomyšlska, z vámi zmíněných odrůd se tu vyskytuje Solanka (poměrně hojně), Špinka (poměrně hojně), Muškatelka šedá (2 stromy ve starých zahradách, 1 dostupný), a další.

PZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 4.1.2017 18:11

A nevyskytuje se tady někde ta slavná Koporečka, co se nedá vypěstovat bez kouřových plynů uhelných oblastí? U silnic je leckdy takových všelijakých hrušek, jen tak vědět, co jsou zač. Solanku bych asi taky poznal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika