Rez hrušňová - vím jak na ní



Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 40.157 (?)
7.4.2020 15:57

Tak jsem v neděli hrušeň na rez ještě nestříkla, zdálo se mi, že fáze \"bílé poupě\" ještě není (viz foto). Už to ale asi nebude dlouho trvat, jak se teď tolik oteplilo, tak vše roste a kvete před očima.

Jestli ještě bude Baycor fungovat netuším, ve své době byl ale nepřekonatelný, tak snad mu ještě nějaký účinek zbyl. Netuším nakolik tahle chemie stárne a ztrácí účinek, třeba u hnojiv je neomezený, ale tady to asi platit nebude. Je ale zatavený v sáčkách bez přístupu vzduchu, tak snad ještě zabere, nic jiného teď stejně nemám.

Z nových triazolů jsem se nakonec rozhodla pro Score, je zde doporučováno o dost víc než Talent, tak snad bude opravdu fungovat. Asi ale máte pravdu, že by to chtělo namíchat s něčím kontaktním. Ten Mythos (Scala), se ale na rez nikde moc neuvádí, ani tady jsem se nedočetla, že by ho na rez ještě někdo používal. Nebyla by lepší směs Score + Dithane? Ditane doporučoval výrobce ve směsi s Talentem, tak třeba by fungoval i se Score. Nebo Score + Sercadis? Ten Sercadis je celkem novinka, asi ještě nebude moc vyzkoušený, výrobce ho hodně chválí a doporučuje (i na tu rez), ale může to být jenom reklamní trik. Taky nevím, zda je to možné kombinovat s tím Score, nebo případně s Baycorem. Já jsem vždy používala jenom jedno-druhové postřiky, netuším co s čím se může smíchat.

Škoda že se neozval se svými zkušenostmi postřiků proti rzi ještě někdo další. Přece jenom spousta zde dříve doporučovaných postřiků už se dnes nevyrábí, nebo jenom ve velkém balení pro zemědělce. A rez je určitě problém stále.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 38.136 (?), 8.4.2017 22:12

Lze. Začíná se s postřiky těsně před rozkvětem, a pak hned po odkvětu a třetí postřik za 10 dnů. Mělo by to stačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 28.6.2018 8:59

Zdravím,

na jaře jsem stejně jako minulý rok ošetřoval proti rzi přípravkem TALENT. Minulý rok bez rzi, letos před týdnem se mi na třech hrušních začaly ukazovat rezavé fleky. Nemám doma nic jiného než SYLLIT 65WP. Má smysl nyní ještě ošetřovat? Nerad bych dopadl jako před 3 lety, kdy se růst hrušní pod tlakem rzi zcela zastavil. Letos tady mám slibnou první úrodu.

Pokud tedy ošetřit, použít ten Syllit nebo něco jiného?

Děkuji Luboš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dobby - (20) - 241.21 (?), 28.6.2018 22:07

Dobrý den,

aktuálně řeším stejný problém.

Jediná účinná látka s kurativními účinky, kterou jsem na rez našla, je mancozeb. Ani u ní sice rez není indikovaná, ale našla jsem ji doporučenou z několika různých zdrojů, tak jsem rovnou objednávala.

Přípravek Dithane mi přijde zítra a vrhnu se na to, pak dám vědět, jak to dopadlo.

DK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.6.2018 8:56

Teď chcete začít stříkat proti rzi?cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 29.6.2018 9:57

...chtělo by to ten německý postřik co se aplikuje 1x za rok a funguje na všechnowink!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (367) - 167.81 (?), 29.6.2018 12:05

Pane Vysloužile, ošetřoval jsem proti rzi před květem a pak po odkvětu. Počasí při aplikaci bylo bez deště. Až nyní se žačaly ukazovat ložiska rzi.

Proč tomu tak letos je netuším, minulý rok bylo jaro mnohem horší a rez se neukázala.

Dnes jsem aplikoval Dithane DG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 180.6 (?), 3.4.2020 22:30

Chtěla bych letos postříkat hrušeň proti rzi, dlouho jsem to zanedbávala a ráda bych zase po delší době měla nějaké hrušky. I když si po pravdě nejsem úplně jistá, že příčina jejich absence je opravdu rez, problém může být i v opylení hrušně a taky jsem se zde dočetla, že úrodu může zničit i plodomorka, proti které skoro nic nezabírá. Každopádně každý rok hrušeň krásně kvete, ale hrušky žádné.

Pročetla jsem zde několik diskuzí věnované rzi, abych zjistila, který prostředek je na ní nejúčinější a kdy se má stříkat. Mám ještě 4 balíčky Baycoru, ale chtěla bych si ho trochu šetřit, když to byl jeden z nejúčinějších prostředků, tak bych ho použila pouze na jeden postřik a na druhý bych ráda něco jiného, ale co? Nejvíc je zde doporučovaný Horizon, ale ten se mi nepodařilo najít v menším než 5 l balení. Potom je doporučován Score a Talent. Raději bych Talent, mají ho na e-shopu kde budu kupovat i jiné zboží, tak bych ušetřila za poštovné. Taky bych mohla se zbytkem stříknout jabloň proti padlí, ten Score je spíš na strupovitost. Odrazuje mě ale jeden z posledních příspěvků katoo, kterému Talent nefungoval. Vzhledem k tomu, že poslední příspěvek v diskuzi je 2 roky starý, tak už jsou možná nové poznatky a tak bych měla pár dotazů:

1. Účinkuje na rez Talent, máte s ním dobré, nebo špatné zkušenosti?
2. Máte někdo špatnou (dobrou) zkušenost se Score?
3. Existuje ještě něco jiného, co máte vyzkoušené a opravdu to zabírá?
4. Stříkat Baycorem raději před květem (druhý postřik něčím jiným), nebo až po odkvětu (před květem něčím jiným)?
5. Kdy je na první postřik vhodná doba? Momentálně má hrušeň poupata ještě zavřené v takovém špičatém hrozínku, zítra nemá foukat, mám stříknout, nebo je ještě brzy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 4.4.2020 10:55

Já mám na zahradě jednu jedinou evropskou hrušeň a dvě asijské. Ty rzí netrpí. Stříkám jabloně od myšího ouška a samozřejmě s nimi ošetřím i onu evropskou hrušeň. Takže třeba i třikrát před květem a několikrát po odkvětusmiley. Takže to by v tom byl čert, aby to nefungovalo! Stačí ale jeden postřik na bílé poupě a dva po odkvětu, cca po 8 dnech. Proti rzi není registrovaný žádný přípravek, využívají se přípravky proti padlí a strupovitosti jádrovin. Vždy používám kombinaci různě působících přípravků. Tak nějak jsem vypozoroval, že dobře funguje Mythos neboli Scala + DMI fingicidy (Jeden z nich - Talent, Score, Horizon, Baycor, Topas...). Známý používá i Bellis. A OK. Baycor ale už něco musí pamatovat! Myslíte, že je ještě účinný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 40.157 (?), 7.4.2020 15:57

Tak jsem v neděli hrušeň na rez ještě nestříkla, zdálo se mi, že fáze "bílé poupě" ještě není (viz foto). Už to ale asi nebude dlouho trvat, jak se teď tolik oteplilo, tak vše roste a kvete před očima.

Jestli ještě bude Baycor fungovat netuším, ve své době byl ale nepřekonatelný, tak snad mu ještě nějaký účinek zbyl. Netuším nakolik tahle chemie stárne a ztrácí účinek, třeba u hnojiv je neomezený, ale tady to asi platit nebude. Je ale zatavený v sáčkách bez přístupu vzduchu, tak snad ještě zabere, nic jiného teď stejně nemám.

Z nových triazolů jsem se nakonec rozhodla pro Score, je zde doporučováno o dost víc než Talent, tak snad bude opravdu fungovat. Asi ale máte pravdu, že by to chtělo namíchat s něčím kontaktním. Ten Mythos (Scala), se ale na rez nikde moc neuvádí, ani tady jsem se nedočetla, že by ho na rez ještě někdo používal. Nebyla by lepší směs Score + Dithane? Ditane doporučoval výrobce ve směsi s Talentem, tak třeba by fungoval i se Score. Nebo Score + Sercadis? Ten Sercadis je celkem novinka, asi ještě nebude moc vyzkoušený, výrobce ho hodně chválí a doporučuje (i na tu rez), ale může to být jenom reklamní trik. Taky nevím, zda je to možné kombinovat s tím Score, nebo případně s Baycorem. Já jsem vždy používala jenom jedno-druhové postřiky, netuším co s čím se může smíchat.

Škoda že se neozval se svými zkušenostmi postřiků proti rzi ještě někdo další. Přece jenom spousta zde dříve doporučovaných postřiků už se dnes nevyrábí, nebo jenom ve velkém balení pro zemědělce. A rez je určitě problém stále.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4470) - 25.216 (?), 7.4.2020 16:21

Score + Dithane, Score + Sercadis jsou OK. Místo Score lze použít i Baycor nebo Talent. Ale pominul jsem strobiluriny - Discus nebo Zato, nebo dvousložkový Bellis. Ty jsou velmi účinné! A lze je použít i do kombinací s výše uvedenými (Baycor, Dithane, Score, Sercadis, Talent). Bellis obsahuje taky strobilurin, a to pyraclostrobin. Podle fotky je ještě pár dnů čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika