Rez hrušňová - vím jak na ní



Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?)
30.4.2019 8:55

ještě detail


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 81.42 (?), 12.5.2013 22:03

Rez hrušňová-vím jak na ní

Při vší úctě, pan Josef. Zkoušel jsem s jalovci vše možné-i na doporučení odborníkůz UKZUS, nicméně v podtextu vždy bylo "stejně s tím nic nenaděláš". A měli pravdu. Také mám rád jalovec, ale ještě radši dobrou hrušku, nebo pálenku z ní.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.252 (?), 27.9.2016 16:39

Přípravky na rez hrušňovou.Delan, Saprol, Rubigan, Topas,Baycor, Novozir,Dithane, Discus.3x během vegetace v jednoměsíčních odstupech.Hrušeň se ošetřuje na podzim přípravkem Baycor 50 WP 10gr na10 litrů zálivky.Discus 2gr/10 litrů, Dithane 20gr/10 litrů.Rez způsobuje jalovec chvojka klášterská a jalovec čínský.Nejlepší je odstranit staré jalovce, zlikvidovat rez na hrušni, počkat rok a vysadit jalovec nový.Ale až po zjištění že byla rez na hrušni zlokvidována.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 30.4.2019 8:53

Letos jsem byl zaskočen tím, že na (cca 8-10 letém) jalovci rozkladitém (viz foto) jsem zjistil masivní napadení rzí.  Zaskočen jsem byl tím, že poslední roky jsem důsledně slídil po stopách rzi na jalovci na jaře a nikde nic nebylo (na hrušních ovšem ano - v různé míře). Nevím, jestli je možné, že bych si toho minulé roky nevšiml, nebo je letos v tomto směru abnormální rok a v předchozí roky byl nálet rzi na hrušně z větší dálky?

Po krátké rodinné poradě jsem jalovec zlikvidoval a chtěl bych se zeptat, zda mohu předpokládat, že jsem za daného stavu počasí (chladno, deštivo) a za daného stavu rzi (zatím vcelku, kousky opadaly na zem pouze při odřezávání a odstřihávání větví) hrušním účinně pomoci nebo už bylo stejně pozdě. (Vím že za pár měsíců mi to řeknou hrušně samy :-), ale abych je mohl případně lehce stříknout).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 84.3 (?), 30.4.2019 8:55

ještě detail


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Laco430k - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 236.43 (?), 30.10.2019 13:05

Sledoval jsem během roku stav hrušní v okolí, abych odhadnul, jestli jsem likvidací jalovce hrušním účinně pomohl nebo už bylo pozdě.

Nejbližší (8 m) dvě staré (pozdně letní-snad Williamsova) byly zasaženy kompletně. Dvě další staré a vysoké(zimní), jen 10-15 metrů dál, trochu v závětří za sousedovou chalupou byly prakticky čisté bez rzi, vyjíměčně sem tam něco. Decora a Boscova na zahradě cca 30-50 m daleko napadeny slabě - zhruba jako vloni.

Na kdouli  (kde, jak píšu jinde jsem narouboval Boscovu, Žlutaňu a Škarotku) byly naroubované výhony napadeny asi v té míře, jako Boscova a Decora na zahradě. Tak jsem na výhonu Škarotky otrhal všechny napadené listy a od té doby všechny listy i nové zůstaly bez rzi. Pak jsem si podle počtu listů spočítal, že pokud by nějaký hračička na jaře počkal, až bude na každém hlavním výhonu cca 5-6 listů a otrhal je, mohl by (plus mínus podle průběhu jara) očekávat, že v tu dobu končí nálet rzi a další, nově vyrašené listy budou čisté. To ovšem nejde běžně praktikovat, nicméně příští rok to vyzkouším znovu a lépe (kdoule je ve dvoře, hned před vchodem, takže to není práce navíc, ale jen krácení dlouhé chvíle:-)).

Na to, jestli jsem jalovec zlikvidoval včas, jsem nepřišel, v těsném okolí jiné jalovce nejsou. Počkáme na jaro a uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 247.1 (?), 23.5.2013 22:01

Pně souhlasím. Vykácet jalovce. Jinak je to mrhání časem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.244 (?), 23.5.2013 22:25

A stejně doufám, že to jalovec přispěvatele 214.125 přežil.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 24.5.2013 21:15

Rez hrušňová- vím jak na ní

Možná, že to jalovce pispěvatele 214.125 přežily, ale moje ne! Mám velmi rád přírodu, ale něco za něco. Buď chutnou Boscovu, Hardyho, Williamsovu nebo Pařížanku na uskladnění, nebo krásný vzrostlý Juniperus. Mám raši ty hrušky. Apropo pane Josefe, víte jak chutná noc v plně kvetoucím hrušňovém sadu? Je to zážitek k nezaplacení. Tuhle " bláznivinu" provádím již 38let v sadu ovocnářů a teď ji snad budu provádět i ve svém vlastním. Takže u mně je jasná zpráva - hrušně

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 74.83 (?), 10.1.2019 16:01

Ještě přežívá ale už nemá ani jednu zdravou větev. Už jsem rezignoval, žádná ošetření nedělám.   :-((

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.247 (?), 22.8.2013 0:01

Jalovec je dobrej tak leda pro čarodejnice na vykuřování, spálit, rozřezat, zamordovat a zachránit hrušku. A sousedy nakopat do zadnice, když budou mít jalovce

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika