Rez hrušňová - vím jak na ní



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
host - 117.2 (?) 
10.2.2013 11:51

Dobrý den, mám takový dotaz zda má někdo zkušenosti s postřikem na jaře jalovců, preventivně a kdy, jestliže se na keřích objevují výrůstky rzi, protože si myslím, že hned likvidovat celé keře je stejně marné, protože je mají i sousedé a tak alespoň eliminovat největší možnost napadení, jinak stejně dělám postřik hrušně ale jalovce se rzí také oslabují.Jarka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 165.42 (?), 10.2.2013 13:42

Jalovce se ošetřují v srpnu a v září, když se rez na ně vrací. Měďnatými přípravky, nebo těmi, které doporučuje pan Vinšálek. Teď spíše - pokud to jde - vyřízněte a spalte napadené větve. Jestli jste je měli napapdené už dříve, poznáte to podle kůry. I kdybyste své jalovce vykopali, stačí aby v okolí (100-500 m) byl jiný, který rzí trpí a máte ji na jaře na hrušni znovu. Našel jsem, že v Zahrádkáři 12/2012 byl celý článek o druzích a odrůdách jalovce, které rzí trpí a naopak, které jí odolávají. Chvojka není nejhorší.

    Bohužel rez u některých odrůd napadá i mladé dřevo, je jí třeba na stromech omezovat či likvidovat. I když je hruška velká, stojí za to ošetřit část koruny, na kterou dosáhnete. Nevím jestli jsou některé přípravky systémové, aby chráníly i nepostříkanou část stromu, ale pokud je i jen část stromu zdravá, ten lépe odolává všem ostatním nástrahám přírody a dokáže lépe plodit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.18 (?), 10.6.2010 0:56

Ne, na thujích vůbec ne. Ale rez se šíří na velké vzdálenosti, navíc je dnes už prakticky všude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Sevca - (2) - 145.36 (?), 10.6.2010 9:40
Dobrý den, jsem začínající pěstitel. Žádám o radu. Jedná se i v tomto případě o Rez hrušňovou? Děkuji za odpověď
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 10.6.2010 10:03

O rez se nejedná

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Sevca - (2) - 145.36 (?), 10.6.2010 14:58
O jakou chorobu by tedy mohlo jít? Použití postřiku TOPAS a pod. "na slepo" má význam? Stromek celkově chřadne a rád bych mu pomohl. Děkuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.18 (?), 11.6.2010 0:30

Zkuste si najít bejlomorku hrušňovou, podle fotek by to mohla být ona. Sama s ní zkušenosti nemám. Píší postřik zjara v době líhnutí larev Calypsem.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
civrs - (6) - 188.19 (?), 5.5.2011 21:54

Dobrý den, mám prosbu, přikládám pár fotek a ptám se, je to Vlnovník hrušový?je to loni na podzim vsazená Hárdyho Máslovka, předem děkuji





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.130 (?), 5.5.2011 22:02

Je to vlnovník, já ho měla loni (první rok po výsadbě) na Armidě, ale nestříkala jsem, letos (zatím) není ani ďobka...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.2.2013 20:49

Protože se zde problematika rzi hrušńové opět nastolila, připojím se svou zkušeností z loňského září. Opět to byla rez na hrušni u mé příbuzné, o které jsem zde již psal. Strom byl úplně zubožený, nejen, že byla zničena listová plocha, byla zdecimována spousta letorostů a těch pár plodů, které strom udržel, bylo útvary rzi doslova poseto. Neměl jsem loni absolutně čas v době květu na zahradu zajet a hrušeň ošetřit. Připojily se i zdravotní problémy.

Kdosi tady tehdy zpochybnil, že by byly napadeny i plody. Já bych mu je tedy přál vidět. To, co napsal p. Větvička (kterého si jinak nesmírně vážím), že plody hrušně nebývají rzí napadány, platilo snad ještě někdy před 10-20 lety. Dnes už ne.

Letos mne na té zahradě čeká radikální řez a zmlazení té hrušně (asi 13 leté) a slíbil jsem i to fungicidní ošetření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika