Rez hrušňová - vím jak na ní



Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?)
13.10.2013 17:20

Dobrý den, oživím malinko diskuzi na téma rez hrušňová. Velikost a stáří mých stromů, stejně jako jejich umístění v husté zahrádkářské kolonii neumožňuje zásah proti rzi. Každoroční chřadnutí 40-50-letých stromů odrůd Lucasova, Hardyho, Boscova nevěstí nic dobrého.

Je všeobecně známo, že asijské hrušně jsou na tuto chorobu rezistentní. Chutí ovšem staré špičkové evropské sorty nahradit nemohou. Máte však někdo zkušenosti s jejich kříženci s evropskými hrušněmi? Jde mi například o světově oblíbenou odrůdu ´Kieffer´, o které jsem se po dopoledním brouzdání na světovém internetu, věru, mnoho nedozvěděl. Zejména by mě zajímala právě odolnost vůči rzi hrušňové!? Současně zkušenosti s jejím pěstováním v ČR - má být plastická. Jedním z rodičů je Williamsova a to by měla být záruka chuťových kvalit.

Dle publikace "Pěstujeme hrušně a kdouloně", kterou bohužel nemám momentálně při sobě, existuje celá řada mezidruhových hybridů - ´LeConte´, ´Garber´, ´Xinjiangli´, ´Ooharabeni´, ´Ayers´, ´Thomas´, ´Rafzas´ a snad i mnohé jiné.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 22.8.2013 9:57

Náhrada za "univerzální" Baycor, je podobně "univerzální" Talent. Mně tedy na rez zabral. Ještě se později oběvila na listech strupovitost. Její výskyt jsem utlumil fungicidem Score.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.147 (?), 22.8.2013 10:11

Zkuste nejaky 'systemický' fungicid napr. Score (Dithane je 'kontaktni', na rez hrusnovou malo ucinny). Mne letos fungicid Score perfektne zabral, loni jsem mel rez na hrusnich prisernou (ale 1. postrik jsem provedl pozde, az kdyz se objevila). Prvni postrik je nutne provest vcas (uz to tady psal nekolikrat pan Vinšálek), tj. v terminu 1. postriku proti strupovitosti jabloni tj. faze 'zelene poupe'. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 22.8.2013 10:39

Pokud jste stříkal proti rzi později, tak Vám oranžové skvrny nezmizí. Ale už se nezvětšují a hlavně se netvoří už další stádium (pohárkovité aecidie). Později oranžové skvrny vyblednou. Talent je účinný dost, ale jak říkám, skvrny Vám rozhodně z listů "nesmeje". Rozdíl je patrný u pozdě ošetřeného stromu a u stromu neošetřeného vůbec. Minulý rok jsem tyto rozdíly fotil a do některého vlákna s tímto tématem umísťoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.147 (?), 22.8.2013 11:23

Loni jsem pouzil kontaktni Delan, ktery je proti strupovitosti hrusni a rez hrusnovou mi tedy nezastavil, ale hrusky byly pekne, uroda slusna, ale listy na 1 ze 4 hrusek priserne prorostle vyrustky ze rzi. Fungicid Talent momentalne nemam, pouzivam Score, Topas, Zato, Discus. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.251 (?), 22.9.2013 17:05

Dnes jsem byl v remízku mezi vesnicemi, nejbližší cca 2 km. Listnatý remíz na hané, kolem pole. Před několika lety jsem tam dosadil semenáče plané hrušky. Takže dnes při kontrole jsem na listech objevil rez hruškovou. Zasažen každý druhý list. Vámi uváděné vzdálenosti a nutnost přenašečů neodpovídají, myslím, že šíření je na velké vzdálenosti, nebo jinými přenašeči.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 13.10.2013 17:20

Dobrý den, oživím malinko diskuzi na téma rez hrušňová. Velikost a stáří mých stromů, stejně jako jejich umístění v husté zahrádkářské kolonii neumožňuje zásah proti rzi. Každoroční chřadnutí 40-50-letých stromů odrůd Lucasova, Hardyho, Boscova nevěstí nic dobrého.

Je všeobecně známo, že asijské hrušně jsou na tuto chorobu rezistentní. Chutí ovšem staré špičkové evropské sorty nahradit nemohou. Máte však někdo zkušenosti s jejich kříženci s evropskými hrušněmi? Jde mi například o světově oblíbenou odrůdu ´Kieffer´, o které jsem se po dopoledním brouzdání na světovém internetu, věru, mnoho nedozvěděl. Zejména by mě zajímala právě odolnost vůči rzi hrušňové!? Současně zkušenosti s jejím pěstováním v ČR - má být plastická. Jedním z rodičů je Williamsova a to by měla být záruka chuťových kvalit.

Dle publikace "Pěstujeme hrušně a kdouloně", kterou bohužel nemám momentálně při sobě, existuje celá řada mezidruhových hybridů - ´LeConte´, ´Garber´, ´Xinjiangli´, ´Ooharabeni´, ´Ayers´, ´Thomas´, ´Rafzas´ a snad i mnohé jiné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 34.52 (?), 13.10.2013 21:38

Na odrode Lucasova mám naštepené 4 odrody azijských hrušiek a odrodu Benita, ktorá je krížencom. Táto odroda je však každý rok napadnutá hrdzou hruškovou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.66 (?), 27.11.2013 8:24

Je možné, že by hostitelem rzi (či jiných plísní) mohl být i tis? Jeden třicetiletý tis mám na zahradě a se rzí a strupovitostí bojuji aniž bych věděl o nějaké jalovci poblíž. Jedna paní povídal, že by to tím být mohlo. Má někdo víc informací?

Děkuji za odpověď.

J.Kutílek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 27.11.2013 10:53

Hlavní záludnost rzi spočívá v tom, že napadá nejen hrušně, ale cizopasí ještě na dalších hostitelích. Těmi jsou některé druhy jalovců, především jalovec čínský (Juniperus chinensis), jalovec chvojka klášterská (Juniperus sabina) a jejich variety.Nebojte, nemusíte se vzdávat veškerých atraktivních jalovců. Mnohé poléhavé druhy jalovců tuto chorobu nepřenášejí, rez na nich nepřežije. Jedná se například o jalovec Juniperus horizontalis, J. scopulorum, J. squamata, J. virginiana.

Obavu nemusíte mít ani z jiných jehličnanů, například zeravů (tújí), cypřišků a dalších, na nichž nebylo prokázáno nebezpečí přenosu.Tedy předpokládám, že ani Tis nebude patřit mezi hostitele rzi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.11.2013 11:18

pokud máme jalovce pod kontrolou (na své zahradě nebo na zahradě dobrého souseda) dá se druhý hostitel rzi chemicky ošetřovat a je to někdy i jednodušší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika