Obnova sadu



host - 1.251 (?)
12.9.2008 15:36

V první řadě by jste se měl zaměřit na udržení starších odrůd. Staré stromy bych 2 - 4 roky ořezával jen mírně, pokud zrovna nejsou v katastrofálně špatném stavu a pozoroval ovoce, jestli mně vyhovuje. Taky bych prohlížel sady a zahrady v okolí, jestli tam není nějaká prosperující kvalitní původní odrůda. Hrušky na hruškovici bych každopádně použil ty původní drobnoplodé odrůdy, nové odrůdy myslím na hruškovici moc nejsou, tam bych se asi snažil naroubovat ze starých stromů na nové hruškové semenáče vyrostlé ze semena přímo na místě. No a po těch 2 - 4 letech by už mělo být jasné, které staré odrůdy v sadu vyhovují a tudíž by měly zůstat buď původní stromy nebo by se přeroubovaly na nový stromek, které staré odrůdy, co rostou v okolí by bylo vhodné do sadu dát a no a volné místo by bylo na zaplnění jinými tradičními starými odrůdami v mixu s staršími osvědčenými odrůdami a v mixu s nejnovějšími resistentními a jinými odrůdami. No a potom to chce sledovat, jak to roste, starat se o to, když to začne plodit, pár let to hodnotit a potom buď "potvrdit" nebo dát zapracovat pile a sekyře.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 1.251 (?), 12.9.2008 15:36

V první řadě by jste se měl zaměřit na udržení starších odrůd. Staré stromy bych 2 - 4 roky ořezával jen mírně, pokud zrovna nejsou v katastrofálně špatném stavu a pozoroval ovoce, jestli mně vyhovuje. Taky bych prohlížel sady a zahrady v okolí, jestli tam není nějaká prosperující kvalitní původní odrůda. Hrušky na hruškovici bych každopádně použil ty původní drobnoplodé odrůdy, nové odrůdy myslím na hruškovici moc nejsou, tam bych se asi snažil naroubovat ze starých stromů na nové hruškové semenáče vyrostlé ze semena přímo na místě. No a po těch 2 - 4 letech by už mělo být jasné, které staré odrůdy v sadu vyhovují a tudíž by měly zůstat buď původní stromy nebo by se přeroubovaly na nový stromek, které staré odrůdy, co rostou v okolí by bylo vhodné do sadu dát a no a volné místo by bylo na zaplnění jinými tradičními starými odrůdami v mixu s staršími osvědčenými odrůdami a v mixu s nejnovějšími resistentními a jinými odrůdami. No a potom to chce sledovat, jak to roste, starat se o to, když to začne plodit, pár let to hodnotit a potom buď "potvrdit" nebo dát zapracovat pile a sekyře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bombay - (5) - 75.179 (?), 12.9.2008 16:21

Ajaj, teď jsem si naběhl, nepřesně jsem se vyjádřil na začátku.

Hrušeň mám jen jednu, víc jich tam není. I když je pravdou, že nedaleko máme nějakou "máslovku".

Původní jsou jen trny, tech tam je dost a jabloně, ale to je už jiné téma.

Takže asi zkusím koupit nějakou tu Wiliemsovku a pak případně na ni nahodit ty rouby z té dobré máslovky. Já právě chtěl ten minihruškový sad založit, nesprávný název topicu na tomto fóru nás/Vás zmátl:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 197.143 (?), 12.9.2008 22:27

Tak ať zasadí místo Wiliamsky Clappovku. Má taky červenou mutaci.

Jinak je celá řada našich hrušní s ženskými jmény, které se sem hodí... Alice(raná), Blanka, Karina, Dita, Jitka, Vladka,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 75.179 (?), 13.9.2008 9:35

Děkuji za rady. Ještě se na to o víkendu mrknu, ale zatím to vypadá na výběr mezi těmito odrůdami:

Williemsova, Clappova, Thirriotova, případně nějakou odrůdu nakříženou v ČR.

Kupovat budu 1/4kmeny, sadit na jeden pozemek jednu řadu tří stromků, na druhý pozemek druhou řadu.

Můžu ještě poprosit o tipy jak to nakombinovat, případně které dvě z výše uvedených odrůd zvolit?

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pajja - (24) - 168.167 (?), 15.9.2008 7:49

Je to věc názoru, ale čtvrtkmeny bych nesázel. Sice se dobře češou a prořezávají, ale to je z výhod asi vše. Úroda z metru čtverečního zahrady je malá, životnost stromků také, po zahradě se nedá projít,...

Já preferuji první větev alespoň ve výšce hlavy, aby se dala pořádně sekat tráva kolem stromů .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaroslav Gregorec - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (108) - 218.137 (?), 15.9.2008 20:56

Je to paradox, ale kým môj dedo preferoval už nízkokmene, všade nasádzal zakrsky aj medzi staré vysokokmene,  ja sa prikloním radšej ku polokmeňom, aj vysokokmeňom. Najmä kvôli životnosti,  a množstva ovocia z jedneho zberu.  Prikláňam sa tým aj k starším odrodám, ale štepím si aj nové na vzrastnejšie semenáče.  Rebríky mám dlhé, ani výšky sa nebojím. :-D. Isteže je to vec názoru a hlavne priestoru, ktorý môžete využiť na pestovanie ovocín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 15.9.2008 23:28

Samozřejmě je to otázka parcely a způsobu pěstování. Osobně nepovažuji čtvrtkmen za až tak nevýhodný tvar. Kmen sahá do pasu a ramena, pokud jsou vedena vzhůru, průjezdu sekačky nebrání. Při velkých úrodách bývají i na polokmenech větve svěšeny až k zemi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 16.9.2008 8:31

On se i vysokokmen dá pěstovat tak, že větve se ohýbají tak, že sahají až k zemi. Já takto pěstuji třešně a švestky z důvodu snadného trhání, chodíme po zahradě a pojídáme třešně a švestky bez toho, že bychom potřebovali žebřík.Stejně mám zapěstovaný i obří ořech, kolem kmene jsou větve vysoko tak tři metry, ale po obvodu což je tak 4-5 od kmene se sklánějí až k zemi. Tím se vytvořilo něco jako stinný altánek. Protože jsou větve ohnuty až k zemi tak stíní i k večeru, když je slunko nízko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.122 (?), 6.12.2008 18:56

Vážený pane.

Mohu pro zamýšlenou výsadbu doporučit tyto odrůdy: Jačménka zvaná Majdalénka, nejedná se o Magdalenku zvanou Majdalenka, dále Praskula, Krvavka,Šemendzia.Jsou to krajové odrůdy léty osvědčeny.Znám i školkaře, který je množí. vaclavjanos@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika