Mechelenská



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?) 
8.11.2012 14:28

Přátelé já si zvyknu na Lékarnice, Čáslavky,Lahůdkové i Vzácné, a vůbec mi to nic nedělá, ale co říkáte na názvy jako Tábor, Vltava,Vysočina, Blaník,pak se můžeme později dočkat i Kost, Karlovy Vary, Odra,Děvín, a co bude následovat pak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 8.11.2012 15:51

Logicky:...Vysoké Tatry, Kokořín, Mže, Bobík a Praha. Přijdete-li do zahradnictví, položíte dotaz: "Máte prosím Kokořín na M26?" Odpověď : "Bohužel nikoli, avšak můžeme nabídnout Bobíka na semenáči". A vaše reakce: "Děkuji, vzal bych si raději Prahu na kdouli!".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 8.11.2012 18:01

Dobrý den.

Jen mrňavá poznámka: odrůdy Odra a Děvín již přeci máme. Odra je jílek, který v travní směsi třeba vysejeme na zahrádku a Děvín je dřín z Výskumného ústavu ovocných a okrasných drevín a.s. Bojnice blush. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.11.2012 18:34

Na Děvín jsem si vzpomněl, a u dřínu mi to jemnocit netrhá, ale u jabloní ANO.Možná proto, že máme tolik krásných českých jmen-né že by názvy českých měst, řek,pohoří nějak škrábala v krku, ale... Je taky s podivem, že mi u jabloní nevadí názvy astrologické, vesmírných planet.Mimochodem i ta Čáslavka je jiný název pro řeku-Brslenka (na horním toku též Čáslavka) je levostranný přítok řeky Doubravy tekoucí v okresech Havlíčkův Brod a Kutná Hora.Možná za pár roků nám i našim potomkům nepřijde divné ukusovat a pochutnávat si na Bratislavě, Bánské Bystrici, Hronu,Vrchlabí.Bude tolik všemožných odrůd a pupenových mutací, že na ně nezbudou klasické Renety, Panenské,Bláhovky, Malinovéblush.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.11.2012 18:52

Přiznám, že mně by se víc líbily odrůdy Vysoké Tatry a Kokořín než stávající Erdi Bötermö  a Ujhery fürtes, které málokdo umí správně přeložit,  napsat či vyslovit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.11.2012 19:19

To jistě, možná taky proto, že většina z nás není Maďarem.V Maďarštině to může být třeba název města npř.Tabor.

Překládač mi nalezl(Erdi Bötermö)-úrodné lesy.Erdi nenašel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.11.2012 20:23

Mechelenská mi odpustí, když se chybička vloudila.

překládač-ErdiBötermö-úrodné lesy.Újfehértoi Furtos-trsovitý.

Tak je to z maďarského jazyka správně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 8.11.2012 20:29

Újferherto (česky Bílé Jezero) je město v Maďarsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 8.11.2012 20:49

Mně připadá celkem logické, že pokud např. šlechtitel pan Kumšta má svoji zahradu kousek od Blaníku a Vltavy, tak že použije právě tyto české názvy pro své nové vyšlechtěné jabloně. Já zase ze své zahrady vidím v dálce magické kopce Pálavy a pokud by se mi někdy podařilo vyšlechtit něco nového, tak bych uvažoval třeba o tomto názvu (pokud by již nebyl obsazen). Znal jsem amatérského šlechtitele jabloní pana Groška z Pařezovic, který se snažil svoje novošlechtění pojmenovat s počátečním písmenem „G“ (pokud vím, tak má ve zkouškách přihlášené jabloně Genus, Gloria, Grácia). Můj táta zase vyšlechtil přes 30 druhů lilií a jako děcka jsme měli možnost vymýšlet různé názvy.     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 6.11.2012 19:04

Panečku, tak tenhle příspěvek mi zas otevřel další vesmír: Copak máslovky a polomáslovky, lahvice, to nic není. Ale takové lékárnice, dlouhavky, perlice, piksly, kořeněnky, vařivky, mestnice! Krása z Ottova slovníku. Ve stejném zdroji se uvádí, že právě čáslavky a poděbradky jsou s nejvyšší pravděpodobností cizí (ale na našem území nejstarší) odrůdy. Naše vlastní byly (prý) vyšlechtěny až později.

S poděkováním za pěknou diskusi (a nejen tuto) zdraví Zuzana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika