Mechelenská



host - 149.42 (?)
8.11.2012 18:01

Dobrý den.

Jen mrňavá poznámka: odrůdy Odra a Děvín již přeci máme. Odra je jílek, který v travní směsi třeba vysejeme na zahrádku a Děvín je dřín z Výskumného ústavu ovocných a okrasných drevín a.s. Bojnice blush. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.11.2012 14:28

Přátelé já si zvyknu na Lékarnice, Čáslavky,Lahůdkové i Vzácné, a vůbec mi to nic nedělá, ale co říkáte na názvy jako Tábor, Vltava,Vysočina, Blaník,pak se můžeme později dočkat i Kost, Karlovy Vary, Odra,Děvín, a co bude následovat pak?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 8.11.2012 15:51

Logicky:...Vysoké Tatry, Kokořín, Mže, Bobík a Praha. Přijdete-li do zahradnictví, položíte dotaz: "Máte prosím Kokořín na M26?" Odpověď : "Bohužel nikoli, avšak můžeme nabídnout Bobíka na semenáči". A vaše reakce: "Děkuji, vzal bych si raději Prahu na kdouli!".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.42 (?), 8.11.2012 18:01

Dobrý den.

Jen mrňavá poznámka: odrůdy Odra a Děvín již přeci máme. Odra je jílek, který v travní směsi třeba vysejeme na zahrádku a Děvín je dřín z Výskumného ústavu ovocných a okrasných drevín a.s. Bojnice blush. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.11.2012 18:34

Na Děvín jsem si vzpomněl, a u dřínu mi to jemnocit netrhá, ale u jabloní ANO.Možná proto, že máme tolik krásných českých jmen-né že by názvy českých měst, řek,pohoří nějak škrábala v krku, ale... Je taky s podivem, že mi u jabloní nevadí názvy astrologické, vesmírných planet.Mimochodem i ta Čáslavka je jiný název pro řeku-Brslenka (na horním toku též Čáslavka) je levostranný přítok řeky Doubravy tekoucí v okresech Havlíčkův Brod a Kutná Hora.Možná za pár roků nám i našim potomkům nepřijde divné ukusovat a pochutnávat si na Bratislavě, Bánské Bystrici, Hronu,Vrchlabí.Bude tolik všemožných odrůd a pupenových mutací, že na ně nezbudou klasické Renety, Panenské,Bláhovky, Malinovéblush.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 8.11.2012 18:52

Přiznám, že mně by se víc líbily odrůdy Vysoké Tatry a Kokořín než stávající Erdi Bötermö  a Ujhery fürtes, které málokdo umí správně přeložit,  napsat či vyslovit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.11.2012 19:19

To jistě, možná taky proto, že většina z nás není Maďarem.V Maďarštině to může být třeba název města npř.Tabor.

Překládač mi nalezl(Erdi Bötermö)-úrodné lesy.Erdi nenašel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 8.11.2012 20:23

Mechelenská mi odpustí, když se chybička vloudila.

překládač-ErdiBötermö-úrodné lesy.Újfehértoi Furtos-trsovitý.

Tak je to z maďarského jazyka správně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 8.11.2012 20:29

Újferherto (česky Bílé Jezero) je město v Maďarsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 8.11.2012 20:49

Mně připadá celkem logické, že pokud např. šlechtitel pan Kumšta má svoji zahradu kousek od Blaníku a Vltavy, tak že použije právě tyto české názvy pro své nové vyšlechtěné jabloně. Já zase ze své zahrady vidím v dálce magické kopce Pálavy a pokud by se mi někdy podařilo vyšlechtit něco nového, tak bych uvažoval třeba o tomto názvu (pokud by již nebyl obsazen). Znal jsem amatérského šlechtitele jabloní pana Groška z Pařezovic, který se snažil svoje novošlechtění pojmenovat s počátečním písmenem „G“ (pokud vím, tak má ve zkouškách přihlášené jabloně Genus, Gloria, Grácia). Můj táta zase vyšlechtil přes 30 druhů lilií a jako děcka jsme měli možnost vymýšlet různé názvy.     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 6.11.2012 19:04

Panečku, tak tenhle příspěvek mi zas otevřel další vesmír: Copak máslovky a polomáslovky, lahvice, to nic není. Ale takové lékárnice, dlouhavky, perlice, piksly, kořeněnky, vařivky, mestnice! Krása z Ottova slovníku. Ve stejném zdroji se uvádí, že právě čáslavky a poděbradky jsou s nejvyšší pravděpodobností cizí (ale na našem území nejstarší) odrůdy. Naše vlastní byly (prý) vyšlechtěny až později.

S poděkováním za pěknou diskusi (a nejen tuto) zdraví Zuzana.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika