Jak se berou rouby?



Jenca - (4) - 161.27 (?)
11.1.2018 7:25

Dobrý den,

rád bych využil tohoto vlákna k dotazu zda někdo nepěstujete hrušeň Alici(vyšlechtěna v Holovousích, jako semenáč Avranšské), případně, zda by nebyl někdo ochoten prodat roub, sháním ji už delší dobu(nijak intenzivně jen se k ní vždycky čas od času vrátím, zkontroluju jestli není u pana Peška nebo v Uh. Ostrohu a zas to odložím) a jediné místo, kde jsem na ni narazil, je zahradnictví Velim. To mám sice z ruky, ale větší obavu mám z toho, že budu tři roky čekat a pak se mi z toho vyklube jiná odrůda (jak se mi už několikrát stalo). Tady ve fóru jsem na ni narazil jen jednou ve vlákně nejranější hrušeň(alespoň myslím, že to byla ona), tam si jednu větev udržoval pan Vysloužil, ale to už je téměř 10 let zpátky, tak bych se rád zeptal, jestli tuto odrůdu ještě udržuje?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 139.38 (?), 26.12.2017 17:26, zobrazeno: 17319x

Dobrý den,

chtěl bych na jaře naroubovat na vloni vsazenou Williamsovu hrušeň jiné odrůdy, aby se vzájemně opylily. Dnes (konec prosince) jsem nastříhal pár roubů z velkých, dobře plodících, stromů (viz. přiložené obrázky).

1. Koncové větvičky na "periférii" koruny byly křivé, krátké, a vyrůstá z nich z každého pupenu kráté dřevo. Trochu jsem je ostříhal, ale moc se mi to nelíbí. Na Hardyho máslovce jsem kromě těchto koncových větviček ustříhl i pár "vlků" vyrůstajících z velkých větví asi ve 2m od země. Vypadají pěkně, ale jsou použitelné? Budou plodit? A ty první, křivé a ořezané, dají se použít?

2. Chci roubovat v předjaří na kopulaci. Je to dobrá volba?

Děkuji předem a přeji příjemné vánoční svátky.

jz77f

Hardyho máslovka - rouby
Hardyho máslovka - rouby
Hardyho máslovka - strom
Hardyho máslovka - strom
Boskova lahvice - rouby
Boskova lahvice - rouby
Boskova lahvice - strom
Boskova lahvice - strom
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 26.12.2017 18:24
Ty "vlky" vypadají pěkně a jsou použitelné (budou plodit). Ostatní moc pěkné nejsou. Na roubování kopulací v únoru nebo v březnu se rouby nemusejí řezat v předstihu, ale nevadí to. Aspoň víte, v jakém jsou stavu. Pokud trváte na použití i jiných roubů než zmíněných "vlků", doporučuji vybrat jedno očko a naočkovat Forkertem. Možná, že do té doby najdete i nějaký lepší roub. Předjaří je velmi vhodný termín na štěpování kopulací i zmíněným očkováním.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 139.38 (?), 26.12.2017 18:59

Moc Vám děkuji za rady! Jsem teď mnohem optimističtější a už se na roubování těším :).

jz77f

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 26.12.2017 23:05

Roubům z Boscovy lahvice chybí jdnoleté konce - těmi se právě roubuje. Nepochybuji, že i na starém stromě se dají nalézt jednoleté přírůstky. Jsou k tomu ale nezbytné teleskopické nůžky na tyči. 
   To, co nazýváte vlky u Hardyho nejsou vlky v prvém slova smyslu. Jsou to letorosty s dobře vyvinutými pupeny. Na roubování v pohodě. Ze stromu Boscovy zkuste najít nějaké podobné. Vyplatí se to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 139.38 (?), 4.1.2018 21:29

Dnes jsem se opět vypravil na rouby z měho oblíbeného stromu boskovy lahvice. Je to starý strom a jak je vidět na přiloženém obrázku, nebylo z čeho brát sad. Jsou to větvičky podobné těm na Obr.2 na této stránce.

Starý strom boskovy lahvice
Starý strom boskovy lahvice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 10.145 (?), 5.1.2018 17:02

Jediné rouby, které lze z Vašeho výběru použít jsou ty, které jsem dal do červeného rámečku a které, nevím z jakého důvodu, nazývá zde kdosi "vlky". Ostatní klidně vyhoďte, protože se nejedná o letorosty. Pokud není starý strom zmlazen, či alespoň některá větev, najdete na něm pouze kroužkové výhony a nikoliv letorosty, které by šly použít na rouby. Pokud to lze, matečný strom trochu zmlaďte, aby jste podpořil nějaký ten vegetativní růst a v zimě na něm našel nějaké letorosty.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 128.19 (?), 6.1.2018 19:37

Děkuji za vysvětlení. Vlky jsem ty výhony nazval já smiley. A tak je popisuje i Wikipedie. Taky tam píší, že jsou po několik let neplodné. Tak nevím, jestli je radši nevyhodit..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.66 (?), 6.1.2018 23:07

Vlky nevyhazujte, jsou to stejně dobré rouby jako letorosty z jižního obvodu koruny a rozhodně lepší než zababčelý plodonoš. To že jsou 3 roky jalové není na závadu, protože stejně potřebujete 3 roky pro zapěstování korunky. A tak je to menší časová ztráta, než čekat jednu sezónu na vytvoření vhodných letorostů jako reakce stromu na zmlazení. Pokud je zmlazení příliš razantní, stejně dostanete obdobně juvenilní materiál jako jsou přirozeně vytvářené vlky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.1.2018 9:43

Plodný či neplodný je strom, nikoli vlk. Genetická informace ve vlcích je stejná jako v kterékoli jiné buňce dřeviny, proto z naroubovaného vlku vyroste úplně stejný strom jako z kteréhokoli jiného. Pouze pupeny na vlcích jsou méně vyvinuté (asi jako v dolní čtvrtině běžných roubů), tedy výhony z nich zezačátku mohou růst pomaleji. Deklarovanou nevhodnost vlků jako roubovacího materiálu považuji za literární pověru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jenca - (4) - 161.27 (?), 11.1.2018 7:25

Dobrý den,

rád bych využil tohoto vlákna k dotazu zda někdo nepěstujete hrušeň Alici(vyšlechtěna v Holovousích, jako semenáč Avranšské), případně, zda by nebyl někdo ochoten prodat roub, sháním ji už delší dobu(nijak intenzivně jen se k ní vždycky čas od času vrátím, zkontroluju jestli není u pana Peška nebo v Uh. Ostrohu a zas to odložím) a jediné místo, kde jsem na ni narazil, je zahradnictví Velim. To mám sice z ruky, ale větší obavu mám z toho, že budu tři roky čekat a pak se mi z toho vyklube jiná odrůda (jak se mi už několikrát stalo). Tady ve fóru jsem na ni narazil jen jednou ve vlákně nejranější hrušeň(alespoň myslím, že to byla ona), tam si jednu větev udržoval pan Vysloužil, ale to už je téměř 10 let zpátky, tak bych se rád zeptal, jestli tuto odrůdu ještě udržuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika