Jak na hruškový sad cca 50let starý a cca 20let neudržovaný



host - 134.105 (?)
23.6.2010 17:07

Řešil jsem podobný problém. Také jsem se dostal k sadu v takovém stavu. Skáceli jsem komplet všechno. Sad byl na naše schopnosti hodně rozlehlý, tak jsem osadili jen polovinu. Zbytek jsem zatravnili luční směsí. Sklizeň moc neřešíme. Ovoce se u nás krade ve velkém a v tak vzdáleném sadu bychom ho uhlídali jedině v případě, že tam budu měsíc bydlet. Proto jsme sad osadili tradičními vysokokmeny. Nemají takové výnosy, ale jsou to tradiční stromy, které zapadají do krajiny. Žádné povolení jsme neřešili.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 23.6.2010 18:24

Tak mne před týdnem bouřka vyvrátila švestku. Asi budu muset zajít na úřad a laskavě "požádat radu" co s tím a zda "nepočkat" na vegetačný klid nebo nelépe se optat v Bruselu zda nepodkročím likvidací normu - počet stromů na hlavu unie. 40 let nebyl úředník v mém sadu a chtěl by rozhodovat,  jako v Kocourkově.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.108 (?), 23.6.2010 20:03

1. Vy jste striktně tvrdil, že ve vegetci nelze. Já tvrdím, že lze cokoliv, když se může.

2. Podle únorových zpráv, MŽP hodlalo novelizovat příslušnou vyhlášku ve smyslu zproštění oznamovací povinnosti a povolování kácení pro zahrady a ovocné sady. Zda k tomu došlo nevím.

3. Tazatel uvádí že jde o OVOCNÝ SAD, tedy ani les, ani solitérní krajinný prvek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 228.58 (?), 16.12.2010 16:14

Přesně tak! Pokud je pro Vás práce v sadu koníčkem, radši bych brutálně zmladil i schnoucí hrušně ony to snesou třeba máte staré vzácné odrůdy takové už nemusíte nikde sehnat.S ovocem pomůže rodina, brigádník,nezaměstnaný soused.Můžete si založit vlastní kvas, odvézt ovoce do palírny nemáte li nádoby... Máte li sklep tím lépe zimní hrušky vydrží do března o jablkách nemluvě.A když prodáte pálenku tak se Vám alespoň zaplatí různé výdaje.Letos třeba prodáte jakékoliv množství jak byl špatný rok.Nejsem jen teoretik máme ovocný sad cca 80jabloní i když cca 50 zákrsků ale i vysokokmeny trocha asi 20švestek a 10hrušek jde to zvládnout navíc Vás to baví... s pozdravem kolega z Moravy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 40.135 (?), 23.6.2010 14:33

pro klasickou produkci by bylo potřebaba opravdu těžkého razantního zásahu a potom také značných investic. I s různými dotačními tituly to není zrovna procházka růžovým sadem. 

Kácela bych jenom ty uschlé nebo těsně před smrtí, se vším ostatním pomalu a s rozumem. Využití velkého množství ovoce lze třeba na to výše uvedené pálení. A pokud je možno ohradit, tak třeba i nechat vypásat ovcemi, ty také zužitkují část spadaných plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 20.98 (?), 23.6.2010 16:08
Otázka je, co považujete za obnovení sadu... Chcete tam začít pěstovat ovoce na produkci a nebo jen chcete "dát si to dohromady" pro svou radost a nebo mít místo sadu zahradu se stromy..? To bych si prvotně rozmyslel a pak už jde spousta věcí, když člověk chce... Držím Vám pěsti
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
výletník - (6) - 191.69 (?), 23.6.2010 18:20
Za obnovu sadu považuji "dát si to dohromady" aby na mě nepadla větev když jdu kolem a zrovna fouká vítr, aby stromy neprorůstaly vzájemně do sebe. Měla by to být zahrada, kde by zůstaly zdravé a plodící stromy, které budu postupně zařezávat (nezná někdo nějaký odkaz na stránky kde bych se dočetl více o zastřihávání hrušní, když dvacet let toto nedělal? jak se prořezat změtí, tím posílit starý strom adt.?). část zahrady bude osázena jinýmy ovocnými stromy, část bude využívána a je využívána jako zahrádka a část bude dosázena stromy (jsou nějaké stromy které by opravdu neměli být v blízkosti ovocných stromů?) není příliš drastické, sad pohnojit kravským hnojem a nechat zorat, aby se půda prohnojila a ožila? díky za poznatky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 23.6.2010 18:47

Jak Vás tak "poslouchám", bylo by vhodné pozvat zkušeného sadaře na místo činu  (i zaplatit) a to bude velmi prospěšné, protože snažit se přimět k nějakému rozumnému plození strom na konci životnosti neumí ani odborník ale doporučí co s ním, případně s celým sadem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 134.105 (?), 23.6.2010 17:07

Řešil jsem podobný problém. Také jsem se dostal k sadu v takovém stavu. Skáceli jsem komplet všechno. Sad byl na naše schopnosti hodně rozlehlý, tak jsem osadili jen polovinu. Zbytek jsem zatravnili luční směsí. Sklizeň moc neřešíme. Ovoce se u nás krade ve velkém a v tak vzdáleném sadu bychom ho uhlídali jedině v případě, že tam budu měsíc bydlet. Proto jsme sad osadili tradičními vysokokmeny. Nemají takové výnosy, ale jsou to tradiční stromy, které zapadají do krajiny. Žádné povolení jsme neřešili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 84.156 (?), 23.6.2010 21:45

Odstranění nemocných a přestárlých ovocných stromů v ovocném sadu nebo zahradě je plně v pravomoci majitele. Na to není žádné povolení třeba.  Je možné, že se někomu nelíbí, když se stromy odstraňují průběžně i během vegetace, např prý kvůli hnízdění ptactva. Strom je živý i v zimě, takže jde o likvidaci tak, jako tak. Povolení muselo být na likvidaci celého sadu. Je úplně normální odstranit nevhodné ovocné stromy /na svém/.Předpokládám, že tam nemáte žádný památeční strom, třeba nad 100 let. Mám dojem, že největší obavy o stromy mají ti, co žádné nikdy nezaplatili, nevysadili a nepečovali o ně.  Hrušně lze úspěšně zmladit /i velmi staré/, ale měl by Vám to někdo ukázat.Ty, co jsou polosuché už nemá smysl zachraňovat. V zimě se u starých hrušní hůř rozeznává životaschopnost větví a proto vám radím, abyste si ty, chcete nechat, částečně prořezal teď v létě. Zmlazení se pak provede v předjaří. Pořád to ale zůstanou staré stromy a úroda bude tak na pálení. Jsem z kraje hrušní /Bílina-Teplice/. Zdá se mi, že efekt zmlazení dlouho nevydrží a lépe je vysázet něco nového. Přeji vám úspěch a musíte mít někoho, kdo vám poradí z vašeho okolí a na místě.Sdělte o sobě, z jaké jste oblasti.Někde ještě fungují zahradkářské spolky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 23.6.2010 22:10

Je neuvěřitelné,  jak dokáží lidé překroutit znění zákona 114/92 Sb. a vyhlášky 395/92Sb. Velice zjednodušeně platí, že na vlastní zahradě může ovocný strom pokácet majitel kdykoliv bez povolení. Pokud se jedná o hromadné kácení v sadu, je lepší konzultovat s obecním úřadem. Pro případ příliš aktivních sousedů doporučuji fotodokumentaci.  

Majiteli sadu doporučuji spíše postupné zmlazení a obnovu stromů, ale současně radím začít s tím ihned. Strom nevyroste za rok a u některých se na první úrodu načekáte pěkně dlouho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika