Hrušeň na kdouloni



Stránky: 1,  2,  3   
host - 32.99 (?) 
7.7.2016 15:42, zobrazeno: 19760x
Mám 3 roky vysazenou letní hrušeň Alfu na kdouloni. Vysazena standartně s hnojivem. Vždy měla jen krátké přírůstky, letos poprvé zakvetla a nyní má 3 plody. Přírůstky však letos téměř žádné. Má smysl nějaké přihnojení ještě v této době? Či jak podpořit růst? Přitom u opodál stojící Dekoře na kdouloni jsou 25cm přírůstky. Díky za rady Lucas
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.62 (?), 7.7.2016 21:27
Pestovanie hrušiek na dulovom (kdouloňovom) podpníku si vyžaduje kvalitnú pôdu a teplejšiu klímu, predpokladám že toto máte. Dulové podpníky sa trochu líšia rastovým potenciálom (MA, MC, BA-29, Adams...), ale myslím si že 3-ročný stromček by mal rásť intenzívnejšie. Na porovnanie prikladám foto hrušky na duli Adams (odroda Nojabrskaja), ktorú som sadil v okt.2013. Teraz je (pred letným rezom) vysoká 1,90m a prírastky sú 40-60cm. Po prebierke som jej nechal asi 15 plodov. Teraz konkrétne k tomu na čo sa pýtate: Ak ste pri výsadbe dali hnojivo, tak teraz ho podľa mňa netreba do pôdy pridávať. Stromčeku zabezpečte komfort - bezplevelný kruh pôdy s pravidelným kyprením a najmä dostatočnú závlahu. Je možné dať 2-3 postreky na listy s mikroprvkami a humínovými kyselinami, ale nie je to nevyhnutné. Treba chrániť stromček pred chorobami (chrastavitosť, roztočce, vošky) ktoré by ho mohli oslabiť. Nerobte teraz letný rez, ale až o niečo výdatnejší zimný, aby sa podporil rast. Niekedy trvá dlhšie kým sa stromček na duli "rozbehne". Dulový podpník slúži práve na to, aby hruška nerástla veľmi bujne do dreva a vstúpila skôr do rodivosti. Momentálne máte problém so slabým rastom, ale pri dobrej starostlivosti by jeho vyriešenie malo byť len otázkou času. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.17 (?), 7.7.2016 23:50
děkuji za radu, přidám to kypření půdy a častější závlahu Lucas
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.5 (?), 15.10.2017 16:00
Dulový/kdouloňový podpník - ako vyzerajú korene takejto hrušky? Dnes som vykopával "staršiu" Konferenciu na duli BA29, sadenú v r.2006 (menil som ju za odrodu General LeClerc). Pre názornosť som odfotil korene vykopaného stromu (samozrejme nie sú v kompletnom rozsahu), možno to niekomu pomôže urobiť si predstavu ako hlboko asi zakorenia hrušky na dulových podpníkoch. Strom bol vysoký asi 3,5 metra. Aj z fotiek vidíte, že korenil pomerne plytko, vykopanie mi trvalo asi 10 minút, žiadny hrubý kolový koreň prenikajúci hlboko do zeme tam nebol. Ak by išlo o vyše 10-ročnú hrušku na semenáči, tak by to bolo iné kafe a vykopanie by trvalo niekoľkonásobne dlhšie. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 15.10.2017 21:24

Kdoule jako taková je původně keř, který v důsledku svého kořenového systému vyžaduje kromě hnojení především umístění s dostatkem vody.Je zbytečné sázet hrušně s kdoulovým "podpníkem" tam, kde voda chybí.V dnešním suchu jí nejlíp sedí místo pod okapem.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 148.6 (?), 16.10.2017 7:45

S těmi nároky na vodu u kdouloní to nebude tak horké. Máme kdouloně na plném slunci a celou sezonu bez jediné zálivky. A to v suché oblasti znojemska. Úroda je bohatá, každoroční a plody velké. Hrušky naroubované v koruně kdouloní však mají jen velmi malé přírůstky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 16.10.2017 9:08

Pro kdouloňové podnože je hlavně důležitý půdní druh - do jílu nebo obecně do těžké půdy to nezkoušejte. Stromek pak živoří a rychle stárne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 16.10.2017 10:56

Je tam nějaký rozdíl ohledně kyselosti půdy? Chtěl jsem sázet pás kanadských borůvek do rašeliny a zvažoval jsem mezi ně hrušně. Hrušně na semenáči prý ale nemají rádi kyselé prostředí a byla mě doporučena kdouloňová podnož. Vzhledem k mému jílovému podloží a nekvalitní půdě jsem proto od výsadby upustil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.10.2017 13:59

To jste, myslím, udělal dobře. Jen málo ovocných druhů má tak rozdílné požadavky na půdu jako borůvky a hrušně. Bez ohledu na podnož.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Beny2 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (759) - 150.232 (?), 18.10.2017 10:59

To je celkem známá informace, také mě nenapadlo sázet hrušně do rašeliny. Dotaz zněl, zda je kdouloň tolerantnější ke kyselejším půdám než semenáč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika