Hardyho - pro a proti



host - 41.143 (?)
31.12.2014 17:41

Když je řeč o starých odrůdách. Má někdo zkušenosti s odrůdou Hardenpontova?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Pavel_CZ - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (254) - 133.1 (?), 27.12.2014 21:07

To same plati i pro dalsi starou francouzskou odrudu Anjou (D'Anjou). V USA predstavuje vice nez tretinu veskere produkce a tady je naproto neznama. Mozna ze se k nam casem dostane pres Polsko, kde se da koupit uz nejakou dobu. smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.227 (?), 30.12.2014 1:41

Zdravím p. Petra z P.

Je zajímavé, jak píšete v Evropě je známá, ale u nás nic. Téměž nikde neexistují staré a ani mladé stromy Rob. děkanky. Akorád ji poláci k nám přes naše školkaře prodávají pod názvem Komisowka. Někdo si toho synonima tady na portálu všiml, což dotyčnému děkuji mě tento název dlouho vrtal v hlavě a málem jsem naletěl na synonimum.

Já jsem kdysi pěstoval tuto děkanku, ale dvě zimy nezvládla. Zmrzla do černa crying a to ještě je lenivá.   Jaké jsou Vaše zkušenosti s ní?

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 30.12.2014 9:22

Ještě abych to dopsal.Zjednodušeně, před vstupem do EU platil dlouhé roky předpis, že se mohly prodávat (uvádět do oběhu) jen odrůdy zapsané do Listiny povolených odrůd (LPO).Jestliže nějaká odrůda byla z této listiny vyřazena, byl to pro ni v podstatě konec.Nijakým způsobem se nedala oficiálně sehnat.Za prodej takýchto stromků hrozily dost vysoké pokuty, takže nebyl vlasně ani důvod udržovat matečné stromy.Jak jsem psal, tento stav trval hodně dlouho.Po vstupu do EU se zavedla naštěstí navíc kategorie konformní rozmnožovací materiál, zkráceně CAC a v této kategorii už lze množit a prodávat i odrůdy, které se vyřadily ze Státní odrůdové knihy, nebo nově vyšlechtěné, které nejsou v této knize doposud zapsané.Ale jak jsem psal, problém je s matečnýma stromama.Školkař, mnohdy i kdyby chtěl, nemá kde vzít oficiálně rouby.Jít někde na mez a něco nastříhat, anebo od souseda, to nejde ani v CAC.Nedostatek některých starších odrůd bude stále.Třeba letos jsem sháněl Croncelské a marná snaha.Nikde jsem jej nesplašil.A přitom dříve to byla docela běžná odrůda.P 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.12.2014 10:53

Nedostatek některých starších odrůd bude stále.

Ano, bude stále a bude čím dál větší. Každý rok jsou na světě zaregistrovány stovky odrůd, takže řada dřív aktuálních odrůd se posouvá mezi ty starší.  Přitom je zeměkoule pořád stejně velká a zemědělské půdy - aspoň u nás díky fotovoltaice a příměstským montovnám - stále menší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 210.248 (?), 4.1.2015 22:40

Zdravím 182.227 a přeji úspěšný rok 2015

To mě docela zaráží, že máte problém sehnat Croclenské. Tato odrůda je v dnešní době zase docela k mání. Spolehlivě ji nabízí:

stareodrudy.cz   p. Pešek

Prodej stromků s.r.o.

p.Boček a p.Pražák   Droždín

Zde spolehlivě seženete tuto odrůdu. Jinak vzhledově a chuťově vynikající, ale pozor na prsty při sklizni a na vítr.

           sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 30.12.2014 19:30

Děkanku jsem koupil u Lidla pod názvem Doyenné du Comice.Nečekám, že rychle na rozdíl o jiných zaplodí, protože se o její lenosti psalo už dřív.Přerouboval jsem její vrchol na Lucasovu.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 2.1.2015 20:52

Mám Děkanku Robertovu ze Strážnice a je možné, že pochází také z Polska, pane Vladislave. Bude asi nutné najít nějakou ochranu plodů proti hmyzu. Letos mi hmyz žádné plody totiž nenechal. sad Zkušeností je málo, mám ještě mladý stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 189.156 (?), 30.12.2014 22:20
Tady souhlasím s Milošem Vysloužilem, Hardyho, přestože se v literatuře do vyšších poloh doporučuje, tak mé poznatky spíše říkají Ne. Jsou vhodnější odrůdy třeba zmiňovaná Charneuská, popř. Špinka. Jinak dle toho co si drží popularitu a co ne, si v dnešní podivné době vůbec nemůžem dělat nějaké dalekosáhlé závěry. Konference se pěstuje zkrátka proto, že ji všichni mají a znají... Lukasova třeba tady u nás není prakticky vůbec(ve starých výsadbách), ani např. Dielova. Naopak byla tady velice oblíbená jedna z Top zimních odrůd hrušní Mechelenská. Špičková muškátová chut, odolnost k chorobám, trvanlivost... zraje od listopadu a poslední plody je možno konzumovat ve špičkové kvalitě i třebas ještě v únoru, či březnu... A kdo ji dnes zná a má??? Podobně vymizela třebas velelahodná Kolmarská zlatá, Nelisové zimní jsem tu nedávno objevil jediný strom... Jinak Vlado výborný příspěvek, Hardyho si tuhle chválu jednoznačně zaslouží:)... Ing. Fidla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 31.12.2014 17:41

Když je řeč o starých odrůdách. Má někdo zkušenosti s odrůdou Hardenpontova?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 31.12.2014 20:40

Mám neznámou hrušku,a někdo by v ní mohl poznat Hardenpontovou,pokud je to ona,a její vlastnosti by Hardenpontovou připomínaly.Sprvu velmi tvrdá(hard),později chutná s ananasovými tony.Kdo by hledal typickou hruškovou chuť typu boscové láhvice, nebo výbornou chuť odrůdy Jana bude spíše překvapen ananasovou chutí, což tak obvyklé není.Skladovatelnost výborná, do začátku prosince, neotlačuje se, dužina hrubozrná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika