Popel na zahradu?



brunecova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 146.135 (?)
15.7.2010 1:27

Popel z hnědého a zejména z černého uhlí má živin podstatně méně než popel ze dřeva a svým vysokým obsahem síry, popř. i železa je půdě i rostlinám více ke škodě, než k užitku.

Popel ze dřeva obsahuje 5 - 15% kyseliny fosforečné, 8 - 10% drasla, 25 - 40% vápna, dále hořčík a malé množství sloučenin síry. Protože draslík je v popelu obsažen ve formě uhličitanu draselného, který by mohl poškodit mladé kořínky, rozhazuje se popel na zrytou půdu na podzim, nebo přes zimu, nejpozději však 14 dní před setím. Při používání popela musíme zároveň přihnojovat dusíkem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
brunecova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 146.135 (?), 15.7.2010 1:27

Popel z hnědého a zejména z černého uhlí má živin podstatně méně než popel ze dřeva a svým vysokým obsahem síry, popř. i železa je půdě i rostlinám více ke škodě, než k užitku.

Popel ze dřeva obsahuje 5 - 15% kyseliny fosforečné, 8 - 10% drasla, 25 - 40% vápna, dále hořčík a malé množství sloučenin síry. Protože draslík je v popelu obsažen ve formě uhličitanu draselného, který by mohl poškodit mladé kořínky, rozhazuje se popel na zrytou půdu na podzim, nebo přes zimu, nejpozději však 14 dní před setím. Při používání popela musíme zároveň přihnojovat dusíkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 12.4.2012 19:24

Pokud se tu pisatelka ještě vyskytuje, docela by mě zajímalo, odkud se v dřevěném popelu bere kyselina fosforečná, a to ještě v koncentraci 15%.  Nejsem sice chemik, ale uhličitan vápenatý a kyselina fosforečná mi nejde moc dohromady. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.4.2012 19:58

Ten fosfor, možná i v tom množství, popel obsahuje, ale pouze popel z kostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 12.4.2012 20:20

Mezi fosforem a kyselinou fosforečnou je přeci jenom trochu rozdíl. Asi jako mezi vodíkem a vodou. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 12.4.2012 22:16

Dřevěný popel: vápník 33-35 %,draslík 6-10%,fosfor 2-4%,hořčík 4.7 %. mimo jiné vynikající hnojivo pro rajčata. Chybí jen dusík, který se dodává kompostem.

                               Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 13.4.2012 6:55

To nevychází. Vápník, hořčík a draslík je v dřevěném popelu převážně ve formě uhličitanu. Vezmu-li i nejnižší hodnoty obsahu, tvoří jen tyto 3 prvky více než 100% obsahu popela. A to není započítán ještě fosfor, křemík a další. Zajímalo, by mě, kde se tyhle hodnoty vzaly. Jeden autor to přebere od druhého aniž by se nad tím zamyslel. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 13.4.2012 8:03

Ano máte pravdu-bylo napsáno takhle: vápník (33 až 35% CaCO2),draslík   (6-10% K2CO3),fosfor (2-4% P2O5),hořčík (4-7% MgCO2).

     Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 13.4.2012 8:24

Psáno opravdu CaCO2 a MgCO2, nevím?

                       Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 13.4.2012 13:12

Tak už jsem to dohledal v jiném článku. Opravdu to bylo napsáno špatně- podle vzorce by CaCO2 měl být uhelnatan vápenatý což je asi neznámá chemikále. Jiný zdroj uvádí stejná čísla jen pokud jde o chemikálie tak jsou to CaO, P2O5 a K2O, čemuž rozumím. Nerozumím tomu, proč by ve spáleném dřevě měl být uhličitan vápenatý. Nechtěl jsem rozpoutat diskuzi o chemii, chtěl jsem jen naznačit, že v popelu ze dřeva jsou chemikálie, které za drahé peníze nakupujeme jako jednosložková, kombinovaná nebo dokonce speciální hnojiva. Já používám vždy na podzim 1 l popele na 10 m2. K rostlinám dávám kompost a k rajčatům než je nakopčím dávám ještě popel. Během vegetace mohu přihnoji dusičnanem amonným, ale většinou žádné hnojiva nemám.

           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 13.4.2012 14:38

Spalovanie je postupne a uhlicitan je pomerne dobre stabilizovany ionmi Ca2+. CaO je reaktivne... To, ze nevznika povedzme ZnCO3 je preto, ze Zn2+ je v dreve velmi malo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika