Jak je to s dusíkatým vápnem



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?)
14.8.2014 10:23

To máte nějaký uvědomělý a poslušný maliny. Mně taky neutíkají, nýbrž lezou. A slepičince jsou do malin požehnání. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 246.201 (?), 23.5.2020 17:15

Jsem blbka a použila dusíkaté vápno při sázení rajských. První várka rajčat zvadla a já to sváděla na sílu sluníčka. Druhá zvadla taky a mě to došlo. Zbytek jsem vyndala, propláchla a nechala je v čisté vodě. Nic moc. Teď 2 dny prší a tak mi svitla naděje, že se to vyplaví. Další sazenice už musím potupně nakoupit a proto váhám. Je menší zlo sázet na stejné místo, kde byly loni, nebo doufat v naředění a vyplavení a vrátit je zpět Díky Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.11 (?), 23.5.2020 21:04

Já sázím rajčata už minimálně 10 let na stejné místo a rodí každoročně. S dusíkatým vápnem nemám takovéto zkušenosti ale že by zničily sazenice to nevím. Tak je dejte v klidu na stejné místo. Bohuna

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.8.2014 21:28

 Půda pro pěstování maliníku je vhodná střední až lehčí a propustná, ideální obsah humusu je 2 %, je vhodný dostatek oragnické hmoty v půdě. Optimální pH půdy se pohybuje v rozmezí 6,0 - 6,5. Na vápenitých půdách se na rostlinách projevují chlorózy.

Jestli Váš maliník vyžaduje vápnění, což by bylo vzácné, nepravděpodobné,můžete použít DV, dolomitský vápenec nejlépe na jaře.Jsou to dražší hnojiva, pro maliník zbytečně drahá.Levnější je pálené vápno, nejlevnější pak dřevěný popel.

Maliník k nám přišel z lesa, a zdomácněl(domestifikoval).Vlese bývají půdy kyselé, bohaté na humus.Proto bych maliník přihnojil kompostem, trávním mulčem(zajistí bezplevelný stav).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 13.8.2014 21:59

Do malinní DV nepatří nikdy. Nejlepší je použít směs siranu amonného s fosforečnanem draselným (nebo cererit) a hodně mulče (třeba štěpky z jabloní).

DV se používá před založením malinovny a po jejím zrušení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 13.8.2014 22:28

Taky bych ho tam běžně nedával.Jsou známy případy, kdy maliník vykazuje deficit CA, tam síran am.,ani fosforečnan dr.nepomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 13.8.2014 22:53

...a hodně mulče (třeba štěpky z jabloní).

Před tím bych docela varoval. Taky mě to napadlo, že k malinám se štěpka z jabloní bude hodit. Tak jsem k nim ty nadrcené větve navozil. Což o to, malinám se ten rok dařilo, akorát zkrz tu štěpku nevyrostly žádné mladé výhony. Maliny si nakonec poradily, vyrazily výhony mimo namulčovanou část. Což ale nebylo to, co jsem si zprvu přál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 14.8.2014 0:14

To nebylo ale přímo mulčem, jako spíše tím, že na rozklad celulózy a jiných polysachridů je potřeba pokrýt spotřebu N zvýšenou dávkou síranu amonného, LV15, LAD27 nebo močoviny. Maliny při mulčování bez přihnojení "utíkají za dusíkem".

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.8.2014 9:39

na rozklad celulózy a jiných polysachridů je potřeba pokrýt spotřebu N zvýšenou dávkou...

To je teorie. Pominu, že jsem prolil maliniště zkvašenými slepičinci a karencí N rozhodně netrpěly. K spotřebě dusíku při rozkladu celulózy dochází ve větší míře jen při zarytí slámy či pilin do půdy.Při mulčování k tomu může dojít jen v tenké vrstvičce v místě dotyku mulče se zemí, což je v celkovém pohledu zanedbatelné. Nemůžete si myslel, že bakterie si naloží dusík z půdy na záda, vypochodují několik centimetrů nad povrch do mulče, tam dusík odevzdají rozkladným procesům a jdou zpátky dolů pro nový. Proto taky piliny a štěpka v půdě zmizí rychle, navrstvená na povrchu vydrží.  A nakonec - ten dusík se neztratí (ani u zaoraných pilin), jen je dočasně vázaný rozkladem celulózy. Po jejím rozložení vznikne - rostlinám k dispozici - humózní hmota na onen dusík bohatá (minus zanedbatelné množství které vysmrdělo do vzduchu). 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.8.2014 10:02

Nevím, mně maliny nikam neutíkají. Ale možná to bude stylem rozprostření mulče a kompostu. Maliny mám v dvojřádku na drátěnce. Zatímco mulč sypu (tak z 80%) mezi řádku a cestičku, tak kompost se zase snažím házet mezi řádky, aby mi nesvinil boty při průchodu cestičkou. Ve středu (nikoliv ve čtvrtek) se tak střídají vrstvy kompostu a mulče a ve středu (nikoliv v pátek) tak dochází k rychlejšímu rozpadu mulče. Slepičáky do malin nepoužívám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 14.199 (?), 14.8.2014 10:23

To máte nějaký uvědomělý a poslušný maliny. Mně taky neutíkají, nýbrž lezou. A slepičince jsou do malin požehnání. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika