Moruše



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.51 (?) 
17.6.2019 20:24
Mimmo: V príspevku z 13.5.2019 píšete, že zatiaľ Ste nenarazili na morušu, ktorá by mala zároveň samčie aj samičie kvety. V záhrade mám 2 morušovníky, jeden z nich na jar vždy bohato zakvitne záplavou samčích kvetov, ktoré potom hromadne opadajú. Posledné 2 či 3 roky sa na tomto strome ale objavili aj plody - sú však iba na jedinom (stále tom istom) konári (foto). Celý zbytok stromu je bez plodov. Strom som kupoval pôvodne ako bieloplodú morušu, čo evidentne nie je. V korune nebolo nič dodatočne naštepované. Strom je dôkazom, že existujú aj "obojpohlavné" moruše, teda so samčími aj samičími kvetmi na jednom strome. IH (druhý strom má výhradne samičie kvety, bohato plodí - v súčasnosti dá denne 8-10kg plodov).



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 17.6.2019 20:51

Asi jsem se málo snažil. Označil jsem namátkou jen 25 stromů a zatím nic. Ještě jednou je pečlivě prohlédnu (i jednotlivé větve) a značky nechám i na příští rok. Třeba si to nějaký strom rozmyslí v příštím roce. Už se nesnažím tomu rozumět, ale chtěl bych znát statisticky podložená fakta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JaneS - (6) - 159.118 (?), 19.6.2019 20:27
Na mé moruši byly na třech roubech samčí květy, na čtvrtém je jeden malý samičí. Všechny rouby jsou ze stejného plodícího stromu. Jana
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.118 (?), 25.5.2019 19:49
Výsledky roubovani vypadají docela dobře. Přikládám fotku nejpokročilejšího roubu, většina ostatních má aspoň zelené pupeny. Zdá se, že všechny květy jsou samičí. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.118 (?), 25.5.2019 19:59
Samozřejmě myslím květy na celé rostline, ne na roubu ☺

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.243 (?), 26.5.2019 13:43
na 1.fotce máte květy samčí, na 2. samice. Danik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.118 (?), 26.5.2019 20:25
Děkuji, myslela jsem, že jsou to taky samici, ale opožděné, protože jsou na roubu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 32.243 (?), 26.5.2019 22:12

a vy jste roubovaly rouby z neznámého stromu, nebo jste chtěly naroubovat samce???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.118 (?), 26.5.2019 22:44
Rouby jsou ze stromu, který měl velké bílé plody. Alespoň doufám, v létě jsem si ho vyfotila. Ale kolem je plno jiných moruší... Na druhou stranu, pokud je můj strom jen samičí samčí květy se hodí. I když loni pár plodů bylo a o jiné moruši široko daleko nevím...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 27.5.2019 11:06

Ono to bude asi ještě složitější, než jsem v předešlých příspěvcích myslel - U Morus rubra (červené) jsem četl o dvoudomosti (samčí stromy, samičí stromy), ale wiki uvádí, že se "mohou občas objevit na jednom stomu oba typy květů". Ráno jsem studoval moji keřovou tmavoplodou M. alba, na které se na jaře evidentně objevily na jednom kmeni pouze samčí květy a na dvou dalších hustě samičí. Považoval jsem to tedy za sesazení jedné rostliny samčí a dvou samičích. Dnes jsem objevil pár plodů i na té, která kvetla samčími květy. Vypadá to, že se strom na jaře rozhodne podle neznámého klíče, jaký typ květů na které větvi nasadí. Oproti tomu moje rubra před naroubováním vždy tvořila jen samčí květy a ostatní moje moruše tvoří jen samičí (alba, alba pendula, kagayama a jiné).

Budu muset pohledat v literatuře, vypadá to záhadně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika