Moruše



host - 159.118 (?)
11.4.2019 21:14

Uvidíme, něco jsem sehnala, před týdnem jsme s kamarádkou zahradnicí roubovaly, tak jsem zvědavá, jak to dopadne🙂 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 53.251 (?), 6.4.2019 11:04

Zaujímavé, takže už teraz viem priblibžne zistiť či je odroda včasná, alebo neskoro zrejúca. Celkom praktické...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.129 (?), 7.4.2019 12:39
Na fotce jsou květy samčí, domnívám se. Kvetou dříve. Danik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.4.2019 19:04

Můžete mít pravdu. Dokud úplně nerozkvetou, já je nerozeznám. Ale pak by měly kvést najednou. Problém je, že některé stromy mají skutečně jen samičí nebo jen samčí nebo obojí květy. V tom se pak těžko vyznáme.

Postupná diferenciace květů moruše
Postupná diferenciace květů moruše
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 50.24 (?), 7.4.2019 21:24

Samec je větší, má jiný tvar - viz fota a to kvetení na rostlině, pokud je oboupohlavná, bývá v odstupu, aby se nepodporovalo samoopylení.

samice
samice
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 12.4.2019 17:08

Teď už je to vidět jasněji. Rozdíl mezi samčím a samičím květem je opravdu veliký.

Moruše samice 12.4.2019
Moruše samice 12.4.2019
Moruše samec
Moruše samec
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 159.118 (?), 11.4.2019 21:14

Uvidíme, něco jsem sehnala, před týdnem jsme s kamarádkou zahradnicí roubovaly, tak jsem zvědavá, jak to dopadne🙂 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.118 (?), 11.4.2019 21:17

To měla být odpověď na dotaz pana Mimmo, omlouvám se za vložení na konec...

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 26.4.2019 7:56

Zjišťuji, že mám teoretické nedostatky v oblasti květů moruší. Prošel jsem si proto okolí domu a všechny květy prohlédl. Předběžný závěr je takový, že v současné době mají stromy buď jen samčí nebo jen samičí květy. Označkoval jsem si proto asi 20 stromů a prohlédnu je později. Chci vědět, zda se skutečně na samčím nebo samičím neroubovaném stromu objeví květy druhého pohlaví. Současně jsem si narouboval na Vysočině samici na samčí stromek, který ne a ne plodit.

Moruše, označkovaný samec
Moruše, označkovaný samec
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 13.5.2019 17:41

Kontroluji pravidelně, zda se na samčím stromku objeví i samičí květy a naopak. Neměl jsem dost času a vůle, abych své pátrání podpořil statisticky významnými daty. Přitom bych mohl monitorovat velký počet stromků jen v naší obci a nejbližším okolí. Bohužel, na zhruba 25 stromcích, které jsem označkoval, nebo které si pamatuji, byly zatím jen pouze samčí nebo pouze samičí květy. Zatím jsem tedy nenarazil na oboupohlavní stromek. Samičí stromky začnou zrát asi tak za týden. Květy na samčích stromech už téměř opadaly. Uvidíme, co bude dál. Samozřejmě to může být jiné u některých šlechtitelských produktů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 39.88 (?), 13.5.2019 21:35

Já žil zpočátku s přesvědčením, že jsou oboupohlavné. Dva roky jsem si hýčkal krásný stromek, který kvetl, ale neplodil, až jsem zaostřil čočky a zjistil pouze samčí květy. Někde jsem vyčetl, že to je výsadou Morus rubra (m. červené). Tak jsem ho přerouboval a dnes mám asi 6 druhů moruší, možná více. Jedna, keřovitého růstu, prokazatelně kvetla jak samčími, tak samičími květy, ale letos jsem si všiml, že se nejspíše jedná o sofistikované seskupení pěstitele složené ze 3 zakořeněných řízků - dvě samice, jeden samec. Inu, budu muset na to ještě kouknout lépe, abych v tom měl úplně jasno...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika