Useknutá jabloň



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
14.6.2017 11:28

Ano, to co píše 199.250 je možné, jakkoli to vypadá divně. Ale váhal bych s tím to použít, nevím, jestli se to vyplatí.. Snad v případě hodně vzácné podnože a odrůdy.
1. Vyžaduje to dobře zakořeněnou podnož - což je otázka, jestli od podzimu je.
2. I když se rána zhojí, přírůstky budou letos malé, pokud vůbec.
3. Kmínek bude nižší kvůli vyříznuté C manžetě
4. Pokud byl stromek useknutý pod místem štěpování, je otázkou, je-li na co štěpovat
3. Vzhledem k nutné redukci korunky bude i tak stromek na podzim menší než loni při výsadbě.

Za zkoušku určitě stojí začistit pařez a za kůru vložit roub - buď polozdřevnatělý letorost nebo i dvouleté dřevo. Vyhodit na podzim ho můžete vždycky. Já osobně bych ale volil celý nový stromek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 241.241 (?), 14.6.2017 7:46, zobrazeno: 10416x

prosím o radu, včera mi syn usekl u země loni na podzim zasazenou jabloň, má krásně zapěstovanou korunku, dá se stromek nějak zachránit, zatím jsem ho dala do sudu s voudou, nemá žádné kořeny, to vše zůstalo v zemi, řez (useknutí) je pod naroubovanou částí

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 14.6.2017 8:00

Odporúčam postup: Vybrať stromček s korunkou zo suda s vodou. Korunku odrezať. Kmeňom ktorý zostane naložiť synovi päťadvadsať na zadok.

Ale vážne: s týmto už nič nenarobíte. Korene vykopte a na jeseň si zasaďte nový stromček.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 14.6.2017 8:15

Syn už může být dospělý a neznáme důvod useknutí, nemusel to být zlý úmysl. S ostatním souhlas. Stromek už nepostavíte, leda do kouta v dřevníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.243 (?), 14.6.2017 8:33

Chcelo by to foto.Tiež názov odrody.Z useknutej korunky odobrať čo najlepšie vyvinutý konárik, odlistiť ho, odobrať očká a zaočkovať do inej jablone sposobom na bdiace očko.Z podpníka v zemi pravdepodobne vyrastie výhon, na ktorý neskor na budúci rok mozete očkovať vašu zachránenu odrodu.Ak vám veľmi na odrode nezáleží, stačí vypestovať podnož z koreňov a očkovať na budúci rok akovkoľvek jabloňovou odrodou.Zdraví 

Afer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.6.2017 8:35

Podrobnosti nám zadavatel nesdělil. Údaje o krásně zapěstované korunce (od loňského podzimu?) a o tom, že to udělal syn, jsou nám k ničemu. Nejčastěji se tak stane omylem při sečení trávy křoviňákem. Pokud je stromek vyvázán k dostatečně silnému kůlu a kolem něj je udržovaný kruh půdy bez plevelů, je omyl takřka vyloučen. Část viny tak padá i na toho, kdo stromek sadil, resp. se o něj stará.
   Pakliže byl stromek krásně pěstovaný a syn to udělal sekyrkou, je na místě doporučení dr. Hlavatého.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 14.6.2017 9:16

Vysekávání trávy okolo kmínků křovinořezem je vždy ošidná věc vyžadující pozornost i pevnou obuv. Právě podcenění pevné obuvi se mi jednou vymstilo a s propadem paty do nějakého dolíku se mi nejen vyzul dřevák, ale usekl jsem si půl keře rybízu.

No a teď zpátky k dotazu. Pokud je pařízek schopný přeroubování, pak začistit, z korunky vybrat něco na roubování a dát 2-3 rouby za kůru. Když se neujme, napodzim se vykope. Při takovémto roubování polodřevitým roubem je možné přiklopit pětilitrovkou pro lepší mikroklima ujímání bdícího roubu.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.162 (?), 14.6.2017 9:50
Jediná cesta je asi to přeroubování. Ale jen tak pro zajimavost, pořezali jsme větve z takové polodivoké jabloně, a od jara do podzimu zůstaly ve vlhkém místě v trávě. A za tu dobu vyhnaly slabé vlky a drobné kořínky. Docela mě to zaujalo, protože jsem myslel že to dělají jen vrby, topoly.. A ne ovocné stromy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 14.6.2017 10:58

Dobře koření i některé druhy selektovaných podnoží. Často se mi stává, že vršek podnože odříznutý při roubování zapichuji vedle pro ochranu proti ptákům a ty z cca 60% zakoření. Pokud jsou hezké, jdou pak znovu na zaškolkování jako podnože.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.250 (?), 14.6.2017 11:00

Ulomený stromek se dá zachránit. Už jsem takové 2 kusy zachránil. Chce to foto abych měl představu.

V podstatě se to dělá jako velký šikmý roub, kdy se spojí kmínky a řádně se to zafixuje. Pak je možnost napojit na tupo a z kouska kmínku udělat C-manžetu (kůra s lýkem) a přeplátovat a také zafixovat. Roněž se musí redukovat koruna na polovinu až třetinu. Je to tak trochu "chirurgická záležitost".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.6.2017 11:28

Ano, to co píše 199.250 je možné, jakkoli to vypadá divně. Ale váhal bych s tím to použít, nevím, jestli se to vyplatí.. Snad v případě hodně vzácné podnože a odrůdy.
1. Vyžaduje to dobře zakořeněnou podnož - což je otázka, jestli od podzimu je.
2. I když se rána zhojí, přírůstky budou letos malé, pokud vůbec.
3. Kmínek bude nižší kvůli vyříznuté C manžetě
4. Pokud byl stromek useknutý pod místem štěpování, je otázkou, je-li na co štěpovat
3. Vzhledem k nutné redukci korunky bude i tak stromek na podzim menší než loni při výsadbě.

Za zkoušku určitě stojí začistit pařez a za kůru vložit roub - buď polozdřevnatělý letorost nebo i dvouleté dřevo. Vyhodit na podzim ho můžete vždycky. Já osobně bych ale volil celý nový stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika