Useknutá jabloň



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?)
14.6.2017 9:16

Vysekávání trávy okolo kmínků křovinořezem je vždy ošidná věc vyžadující pozornost i pevnou obuv. Právě podcenění pevné obuvi se mi jednou vymstilo a s propadem paty do nějakého dolíku se mi nejen vyzul dřevák, ale usekl jsem si půl keře rybízu.

No a teď zpátky k dotazu. Pokud je pařízek schopný přeroubování, pak začistit, z korunky vybrat něco na roubování a dát 2-3 rouby za kůru. Když se neujme, napodzim se vykope. Při takovémto roubování polodřevitým roubem je možné přiklopit pětilitrovkou pro lepší mikroklima ujímání bdícího roubu.

SfK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 241.241 (?), 14.6.2017 7:46, zobrazeno: 10486x

prosím o radu, včera mi syn usekl u země loni na podzim zasazenou jabloň, má krásně zapěstovanou korunku, dá se stromek nějak zachránit, zatím jsem ho dala do sudu s voudou, nemá žádné kořeny, to vše zůstalo v zemi, řez (useknutí) je pod naroubovanou částí

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 114.80 (?), 14.6.2017 8:00

Odporúčam postup: Vybrať stromček s korunkou zo suda s vodou. Korunku odrezať. Kmeňom ktorý zostane naložiť synovi päťadvadsať na zadok.

Ale vážne: s týmto už nič nenarobíte. Korene vykopte a na jeseň si zasaďte nový stromček.  IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 14.6.2017 8:15

Syn už může být dospělý a neznáme důvod useknutí, nemusel to být zlý úmysl. S ostatním souhlas. Stromek už nepostavíte, leda do kouta v dřevníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 6.243 (?), 14.6.2017 8:33

Chcelo by to foto.Tiež názov odrody.Z useknutej korunky odobrať čo najlepšie vyvinutý konárik, odlistiť ho, odobrať očká a zaočkovať do inej jablone sposobom na bdiace očko.Z podpníka v zemi pravdepodobne vyrastie výhon, na ktorý neskor na budúci rok mozete očkovať vašu zachránenu odrodu.Ak vám veľmi na odrode nezáleží, stačí vypestovať podnož z koreňov a očkovať na budúci rok akovkoľvek jabloňovou odrodou.Zdraví 

Afer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.6.2017 8:35

Podrobnosti nám zadavatel nesdělil. Údaje o krásně zapěstované korunce (od loňského podzimu?) a o tom, že to udělal syn, jsou nám k ničemu. Nejčastěji se tak stane omylem při sečení trávy křoviňákem. Pokud je stromek vyvázán k dostatečně silnému kůlu a kolem něj je udržovaný kruh půdy bez plevelů, je omyl takřka vyloučen. Část viny tak padá i na toho, kdo stromek sadil, resp. se o něj stará.
   Pakliže byl stromek krásně pěstovaný a syn to udělal sekyrkou, je na místě doporučení dr. Hlavatého.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 14.6.2017 9:16

Vysekávání trávy okolo kmínků křovinořezem je vždy ošidná věc vyžadující pozornost i pevnou obuv. Právě podcenění pevné obuvi se mi jednou vymstilo a s propadem paty do nějakého dolíku se mi nejen vyzul dřevák, ale usekl jsem si půl keře rybízu.

No a teď zpátky k dotazu. Pokud je pařízek schopný přeroubování, pak začistit, z korunky vybrat něco na roubování a dát 2-3 rouby za kůru. Když se neujme, napodzim se vykope. Při takovémto roubování polodřevitým roubem je možné přiklopit pětilitrovkou pro lepší mikroklima ujímání bdícího roubu.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 235.162 (?), 14.6.2017 9:50
Jediná cesta je asi to přeroubování. Ale jen tak pro zajimavost, pořezali jsme větve z takové polodivoké jabloně, a od jara do podzimu zůstaly ve vlhkém místě v trávě. A za tu dobu vyhnaly slabé vlky a drobné kořínky. Docela mě to zaujalo, protože jsem myslel že to dělají jen vrby, topoly.. A ne ovocné stromy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 14.6.2017 10:58

Dobře koření i některé druhy selektovaných podnoží. Často se mi stává, že vršek podnože odříznutý při roubování zapichuji vedle pro ochranu proti ptákům a ty z cca 60% zakoření. Pokud jsou hezké, jdou pak znovu na zaškolkování jako podnože.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 199.250 (?), 14.6.2017 11:00

Ulomený stromek se dá zachránit. Už jsem takové 2 kusy zachránil. Chce to foto abych měl představu.

V podstatě se to dělá jako velký šikmý roub, kdy se spojí kmínky a řádně se to zafixuje. Pak je možnost napojit na tupo a z kouska kmínku udělat C-manžetu (kůra s lýkem) a přeplátovat a také zafixovat. Roněž se musí redukovat koruna na polovinu až třetinu. Je to tak trochu "chirurgická záležitost".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.6.2017 11:28

Ano, to co píše 199.250 je možné, jakkoli to vypadá divně. Ale váhal bych s tím to použít, nevím, jestli se to vyplatí.. Snad v případě hodně vzácné podnože a odrůdy.
1. Vyžaduje to dobře zakořeněnou podnož - což je otázka, jestli od podzimu je.
2. I když se rána zhojí, přírůstky budou letos malé, pokud vůbec.
3. Kmínek bude nižší kvůli vyříznuté C manžetě
4. Pokud byl stromek useknutý pod místem štěpování, je otázkou, je-li na co štěpovat
3. Vzhledem k nutné redukci korunky bude i tak stromek na podzim menší než loni při výsadbě.

Za zkoušku určitě stojí začistit pařez a za kůru vložit roub - buď polozdřevnatělý letorost nebo i dvouleté dřevo. Vyhodit na podzim ho můžete vždycky. Já osobně bych ale volil celý nový stromek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika