Rybíz - jak zachránit špatně sestřihaný rybíz



host - 117.245 (?)
23.9.2018 15:33

co vám napíšu se vám moc dobře číst nebude, ale nedá mi to. takoví lidé vám podobní by potřebovali zásah herce třísky z obecné školy hezky proutkem přes prsty a sebrat vše čím lze stříhat.nesčetněkrát jsem se setkal s tím že majitelé všeho co roste udělají zásah který je špatný a ještě se mnou polemizují že je to to pravé ořechové poté s tichostí odcházím a už nikdy těm lidem neošetřuji řezem jejich výpěstky.  a pak se podivují že nemají nic a já sklízím desítky kg ovoce je to pro mě úsměvné.jinak doporučuju nic nepěstovat a těch pár kylo rybízu či jiného drobného ovoce zakoupit na trhu je to levnější

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 117.245 (?), 23.9.2018 15:33

co vám napíšu se vám moc dobře číst nebude, ale nedá mi to. takoví lidé vám podobní by potřebovali zásah herce třísky z obecné školy hezky proutkem přes prsty a sebrat vše čím lze stříhat.nesčetněkrát jsem se setkal s tím že majitelé všeho co roste udělají zásah který je špatný a ještě se mnou polemizují že je to to pravé ořechové poté s tichostí odcházím a už nikdy těm lidem neošetřuji řezem jejich výpěstky.  a pak se podivují že nemají nic a já sklízím desítky kg ovoce je to pro mě úsměvné.jinak doporučuju nic nepěstovat a těch pár kylo rybízu či jiného drobného ovoce zakoupit na trhu je to levnější

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2018 17:17

Já si to, co píše p. 117.245 rozhodně nemyslím. Vůbec není důležité, jestli něco stříháte správně nebo ne, vůbec nevadí když bude úroda malá nebo žádná. Podstatné je, že Vás to baví, že to děláte se zájmem a ne z povinnosti.
   Stačí mít otevřené oči, ony už Vám stromy a keře časem řeknou, co bylo dobře a co špatně. Někdo se učí od zkušených, někdo z knih, jiný vlastními chybami. Ten poslední způsob trvá nejdéle, ale dobrý výsledek pak možná chutná nejlíp. A koneckonců rybíz je dřevina, na níž se vážnější škoda napáchat nedá. Když se něco nepovede, můžete ho uříznout u země a začít znova. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 23.9.2018 19:03

Pane Vysloužile, při vší úctě k váze Vaší osobnosti zde, nesouhlasím s tím, že vůbec není důležité, zda se něco řeže špatně. To je příliš laskavý, řekl bych až rozmazlující názor. Ono na tom záleží sakra hodně a soudím, že v tomto případě dokonce nejvíc. Samozřejmě, že platí druhý odstavec vašeho postu. Ale to tam tazatelka mohla píchnout vrbu od potoka a při stříhání každoročně na tři pupeny by dospěla stejných výsledků, dokonce si troufnu říct že lepších než u toho rybízu. Akorát jaksi ty bobulky budou chybět. On ten post patří do kategorie dotazů "uřízl jsem to až potud, co teď mám dělat". Jediná odpověď je modlete se, ale protože ne všichni jsou věřící, odpovídám "doufat".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2018 19:44

Pokud jako vrcholný cíl našeho snažení považujeme rybíz, resp. výši sklizené úrody, pak ano. Jestliže za větší hodnotu máme dobré vztahy v rodině a radost z pohybu na zahradě, pak i špatný řez nese cosi pozitivního.
   U zadavatelky se jednalo o sazenice vysazené před 10 měsíci. Existuje jedno doporučení, rybízy po výsadbě seříznout tři roky (!) po sobě těsně nad zemí. Vyrostou pak prý natolik mohutné keře,  že tu ztrátu úrody prvních 2 let hravě doženou. Takže jestli se letošní pruty ponechají, zkrátí na polovinu nebo uříznou na 3 pupeny,  je v podstatě jedno. Úvahy o proutkem přes prsty ať jedné či druhé zúčastněné osobě mi přijdou zbytečné. 
    Dotaz na mě působí dojmem, že bylo třeba získat argumentační střelivo na tu moc přičinlivou paní. Možná je to má paranoia pramenící z toho, že tchýni už nemám, zato snachu ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 23.9.2018 20:26

Zakrátit na jaře výhony na podzim vysazeného keře rybízu na 3 očka je naprosto v pořádku. Udělala jste dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.34 (?), 23.9.2018 20:51
Děkuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 23.9.2018 21:39

Nesázíme produkční výsadbu, ale zahrádku kde asi není důvod libovat si, že když letos zprůměruju počet skleniček marmelády za dobu co mám rybíz, měl jsem průměrně za rok pět sklenic i když prvních pět roků jsem si ani nelíz. Budiž. Osobně si myslím, že stříhat rybíz v zahradě roky po sobě jako vrbu je nesmysl. Víc se tím nehodlám zabývat. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 23.9.2018 22:16

Ze stejného důvodu, jako uvádíte, jsem takový řez sám neprováděl. Jen jsem chtěl říci, že ať se rybíz řízne jakkoli, není to úplně špatně a žádný průšvih se nestane. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika