Rubus occidentalis - zaschle plody



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
29.7.2020 11:20

Stává se mi přesně to samé. Úrodu ale mám, sesychání se začíná projevovat většinou až v druhé půlce sklizně, posledních tak 10 - 20% malinoostružin nesklidím nikdy. Škůdci to podle mě nejsou. Letos jsem se na to trochu víc zaměřila a hodně - opravdu hodně jsem v průběhu sklizně zalévala a pomohlo to. Taky se mi osvědčilo nevyvazovat výhony moc vysoko, max. do 1,5 metru, co bylo výš, zaschlo. Přitom znám člověka, který je sklízí ze žebříku... S tím větrem na tom asi něco bude, u nás fouká pořád a chráněné místo není na zahradě žádné, ten známý je má za kůlnou, kde mají klid - a myslím, že jim tam dělá dobře i to, že jsou trochu přistíněné. Ale malinám se u nás daří výborně a to jsou jen o pár metrů dál. Elen

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 150.3 (?), 26.7.2020 19:49, zobrazeno: 3169x

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co může být problém u rubus occidentalis, vloni zasazeno před 3 lety, vloni zcela bez úrody, plody zaschly... Myslel jsem že špatnou zálivkou, letos od léta zalévání automatem, půda vlhká ale plody opět zasychaji a nemají chuť .. Viz foto...

Plody
Plody
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 27.7.2020 13:22

Svilušky+ plíseň šedá? Když je té vody příliš, tak to taky není ok, může docházet ke splachování živin dolů, do pro kořeny hůře dostupného profilu půdy. Apropo-co za zeminu má rostlina k dispozici-kyselou, zásaditou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 150.3 (?), 27.7.2020 21:20

Díky za tip - ale žádný breberky na tom vidět nejsou, a na plíseň mi to taky nepřijde, chybí tomu "povlak" (alespon podle toho co jsem hledal na webu)... vody asi nebude moc, podmokreno to neni... jaka ja puda nevim, ale babicka tam mela maliny jak plevel :) pred vysadbou jsem to pohnojil hnojem... zemina je hlinito piscita... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 28.7.2020 9:45

Na fotce jsou pavučinky-proto ta úvaha stran svilušek. Jestli dostaly rostliny před třemi roky hnůj a pak dlouho niccool-píšete o dlouhodobém samorůstu malin..? Plíseň na slunečné poloze nemusí nutně tvořit okem dobře viditelné povlaky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.69 (?), 28.7.2020 10:50

Listy chorobně žluté a svrnité, plody každoročně usychají, těm rostlinám je tam hodně špatně. Nejspíš celkově naprosto nevhodné podmínky, když uprostřed léta rostliny vypadají jako těsně před smrtí.

Já bych je tam nemučill a pokud chcete něco pěstovat, zkuste něco jiného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 150.3 (?), 28.7.2020 21:27
A jaká může být příčina nevhodného prostředí? Tj. co bych mohl změnit?
Celkový pohled
Celkový pohled
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 29.7.2020 8:45

Asi zeminu, upravit pH. Na fotce je i přeslička, že? Nové výhony rostou, takže může nezdar spočívat i v opakovaném zimně-jarním namrznutí těch dřevnatých! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 29.7.2020 8:54

...do úvahy berme možnost, že vadnutí plodných prutů způsobují i živoč.škůdci-bejlomorky-hledejte na dř.výhonech projevy jejich činnosti-boule, hrčky, zduřeniny...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 223.69 (?), 29.7.2020 9:33

Příčinou nevhodného prostředí je vždy pěstitel.

Na fotce to vypadá jako nějaká větrná hůrka. Tam půjde pouštět draka, ale malinám se tam líbit nebude. Ty potřebují chráněné stanoviště. Jako v přírodě, tam také maliny nerostou uprostřed holé pláně, ale naopak na okraji lesa nebo paseky, kde mají dostatek ochrany před větrem a mrazem a příjemně vlhké a stabilní klima..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 29.7.2020 11:20

Stává se mi přesně to samé. Úrodu ale mám, sesychání se začíná projevovat většinou až v druhé půlce sklizně, posledních tak 10 - 20% malinoostružin nesklidím nikdy. Škůdci to podle mě nejsou. Letos jsem se na to trochu víc zaměřila a hodně - opravdu hodně jsem v průběhu sklizně zalévala a pomohlo to. Taky se mi osvědčilo nevyvazovat výhony moc vysoko, max. do 1,5 metru, co bylo výš, zaschlo. Přitom znám člověka, který je sklízí ze žebříku... S tím větrem na tom asi něco bude, u nás fouká pořád a chráněné místo není na zahradě žádné, ten známý je má za kůlnou, kde mají klid - a myslím, že jim tam dělá dobře i to, že jsou trochu přistíněné. Ale malinám se u nás daří výborně a to jsou jen o pár metrů dál. Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika