Rozdíl mezi kdoulí a kdoulovcem



Stránky: 1,  2,  3,  4   
Alena Musiolová - (1) 
27.4.2007 21:31, zobrazeno: 109345x

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda kdoule a kdoulovec jsou dva názvy téhož nebo se jedná o rozdílne rostliny. Pakliže by se jednalo o rostliny různé, chtěla bych poprosit o uvedení základních rozdílů mezi něma a také bych ráda věděla, zda jsou plody jedlé. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 204.1 (?), 29.4.2007 7:35
Prava kdoule kvete pozdeji nez kdoulovec a to velkymi bilymi kvety okraje naruzovele plody jsou podobne hruzce povrch kozovyty po uzrani voni jinda davali babicky do pradla aby provonely,kdoulovec kvete brzy z jara cervene ruzove plody jsou o neco mensi spise soudkovyte tvrde s kdouli se dela zavarenina kompoty oloupat zbavyt jadrincu povarit v cukernem rostoku zavarit ,nebo rozvarit s citronovou stavou a cukrem na zavareninu ,kdoule pry take jdou spracovat obdobne ale nemam vyskousene .Kdoule rostou spise jako nisi strom kdoulovec jako ker.     ky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 226.163 (?), 29.4.2007 10:22
Je to trošku jinak. Popis kdoulovce a kdoule (kdouloně sedí), ale kdoule jsou většinou známy právě jako plody kdoulovce. Kdouloň jako ušlechtilá odrůda má několik odrůd, často se liší i tvarem a velikostí plodu. Od kulatých velikosti pomeranče až po obrovské, i kilogram a víc vážící plody často až hruškovitého tvaru a většinou potažené jemným chmýřím na rozdíl od kdoulovce, který má plody hladké a téměř lesklé. Využití je veliké. Od přídavku do marmelád pro vysoký podíl pektinu v dužnině, přes pálenky až po ony záhadně umístěné plody v lahvích firmy RJ kde plave plod v destilátu. Marmeláda ze samotných kdoulí by asi byla poněkud trpká. Do prádelníku bych dal spíše plod kdoulovce, protože je menší. Kdouli bych dal do misky na skříň a dovolím si tvrdit, že dvě kdoule vhodně umístěné po bytě nebo podomě předčí všechny Air osvěžovače a navíc nerozprašujete do vzduchu potenciální alergeny. Pokud jde o syrovou kdouli, mohu jen doporučit pro velký obsah vitamínů a vůbec látek člověku prospěšných. Já sám mám několik odrůd, ale za poslední roky se mi nepovedlo zpracovat ani jednu, protože jen dozrají, oberou je děti a sni syrové. Pavel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 93.222 (?), 29.4.2007 20:47
Kdoule používali mí otcové a praotcové při podzimním nakládání zelí do sudů. Nakrojí se několík kdoulí na plátky a obsah sudu se jimi tu a tam proloží.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.1 (?), 9.5.2007 14:37
kdoulovce maji vetsi shluky kvetu cervenych ruzovych i bilych,kdoulon ma kvety samostatne na konci jednoletych vyhonu a postranach na kratkych trnech .    v
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 22.67 (?), 13.5.2007 18:33
Kdysi jsem měla na zahradě keř - kdoulovec s bílým, spíše smetanovým plným květem a bez trnů. Květ na některých větvích přecházel do růžové. Plody byly žlutá jablíčka. Ráda bych si jej pořídila znovu. Poradíte, kde sehnat?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 70.82 (?), 18.9.2007 8:12
Do kdoulí se musí přidat několik meruněk, nebo meruňkové zavařeniny. Pak je kdoulová zavařenina jasné oranžovožluté barvy s nádhernou vůní a chutí - jo to jsou triky našich babiček. foá
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 114.199 (?), 15.2.2008 13:19

Nemám zkušenosti s pěstováním či konzumováním plodů kdouloně ani kdoulovce. Pokud je mi jedno, jak ta rostlina pokvete a jak bude veliká, a jde mi hlavně o využitelnost plodů, mám si zasadit kdouloň, nebo kdoulovec? Z uvedených příspěvků nejsem moc moudrá, o kterých plodech se tam vlastně píše.  Prosím, můžete mi někdo poradit? Dá se vysazovat i na jaře?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 15.2.2008 18:18

Myslím si, že kdouloň je ovocná dřevina s velkými tvrdými aromatickými plody - kdoulemi (tvaru hrušky nebo jablka) a kdoulovec je okrasný nízký keř pěstovaný pro květy. I ten má drobné plody, ty se ale nezpracovávají

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 215.8 (?), 15.2.2008 19:41

I plody kdoulovce lze zpracovávat podobně jako kdoule - na rosoly (vynikající) a pod. Nevýhodou ovšem je, že jsou malé, takže to dá více práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika