Rozdíl mezi kdoulí a kdoulovcem



host - 167.18 (?)
23.3.2008 8:34

Je mi líto, ale... již řadu let na zahradě pěstuji strom,na kterém rostou velice krásné plody, zvané kdoule.Tvar mají jako hruška-poněkud větší, barvu žlutou a jsou pokryté jemnou srstí asi jako broskve.Tyto plody se sklízí velice pozdě-až tak v listopadu a pozor...za syrova jsou nepoživatelné.Za 1.jsou velice tvrdéa pak velice trpké.Ovšem je z nich vynikající marmeláda, kvůli které stojí zato podstoupit poněkud náročnější akci s jejich rozkrájením.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 167.18 (?), 23.3.2008 8:34

Je mi líto, ale... již řadu let na zahradě pěstuji strom,na kterém rostou velice krásné plody, zvané kdoule.Tvar mají jako hruška-poněkud větší, barvu žlutou a jsou pokryté jemnou srstí asi jako broskve.Tyto plody se sklízí velice pozdě-až tak v listopadu a pozor...za syrova jsou nepoživatelné.Za 1.jsou velice tvrdéa pak velice trpké.Ovšem je z nich vynikající marmeláda, kvůli které stojí zato podstoupit poněkud náročnější akci s jejich rozkrájením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 205.168 (?), 23.3.2008 15:24

Tak tedy: Kdoule neboli Kdouloň (Cydonia oblonga) Je malý strom nebo větší keř o velikosti 2 - 5 metrů. Květy jsou bílé až bledě růžové velikosti asi 5 cm a otevírají se na přelomu května a června. Plody jsou žluté, hruškovitého nebo jablokovitého tvaru (podle odrůdy), plstnaté, krásně voní, poživatelné jsou po povaření (Staří cukráři z nich dělali vynikající voňavé marmelády). Má nejraději vlhkou a půdu bohatou na humus, nejlépe vysadit v blízkosti vody. Staří Řekové nazývali kdoule "jablem bohů".

Kdoulovec (Chaenomeles) se pěstuje především jako okrasný keř pro nádherné květy, podle kultivaru od bílé až po tmavě červenou. Začíná kvést brzy na jaře na přelomu března a dubna, ještě před vyrašením listů. Husté keře jsou nejčastěji velké okolo 1 metru (+ - 50cm), velikost se upravuje řezem ihned po odkvětu, protože brzy nasazuje květní pupeny pro příští rok. Najdete je často ve veřejných výsadbách. Na podzim nesou malé, žluté, tvrdé a vonné malvice (podobné malým jablíčkům). I ty jsou po povaření jedlé a mohou se zpracovávat.

Více informací zkuste vyhledat na Googlu podle latinských jmen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.168 (?), 23.3.2008 15:29 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Gracovova - (7) - 199.56 (?), 9.4.2008 13:34

Chcem sa spytat, ci je mozne, aby mi dulovec japonsky nekvitol. Mam ho treti rok a stale nic. Hned vyrasia listy. Je zo zasielkoveho obchodu, tak teraz neviem, ci s nim nieco nie je v poriadku, alebo mi poslali nieco ine. Velmi som sa tesila na tie krasne kvety, ale este som sa nedockala. Je mozne, ze by kvitol az po rokoch? Mam ho vyhodit a kupit si novy? Vopred dakujem znalcom za odpoved.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 221.138 (?), 9.4.2008 13:53

Vážený pane. Nějak se nemusíte obávat, protože právě kdoulovce kvetou na starém dřevě. To je i důvod, proč se starší větve neodstraňují razantně, protože tím se připravujete o kvetení. Za sebe mohu napsat, že jsem kdoulovec neprořezával dokonce nikdy. Pohodu Vám přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Gracovova - (7) - 199.56 (?), 9.4.2008 14:34

Dakujem za povzbudenie. Na ako starom dreve kvitne, priblizne? Moj 3-rocny krik je este mlady? Vopred dakujem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 97.194 (?), 9.4.2008 15:34

Dobrý den. Už je starý akorát:-) Pokud Vám nepokvete letos, což nějak naznačujete, tak v příštím roce za to vezme a zřejmě budete spokojený. Tak ať se Vám daří přeje Stanislaw:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 9.4.2008 15:59

 Tak s celé diskuse nejsem moc moudrá.

Může mi někdo poradit co tedy na zahradě mám 

co je to?
co je to?
detail
detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ilča - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (88) - 238.108 (?), 9.4.2008 16:32

Kdoulovec.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
hurvajska - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (190) - 119.76 (?), 10.4.2008 15:33

Taky hezká fotka, ale pořád nevím co to mám já 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika