Pestovani kanadskych boruvek trvale v nadobach



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?)
8.11.2014 11:04

Včera jsem byl na okuk u jednoho prodejce a citrusáře (padala mi tam čelist nad hlavou visícími plody kiwi), a ten se zmínil o 250 l balících slisované rašeliny, to by také mohlo být zajímavé. V autě mám nachystáno nějakých 140 l pytlované rašeliny, což by prozatím mohlo stačit. Chci co nejdříve šupnout borůvky do země, zatím do těch "nádob", až bude více času a splaším další materiál, tak by nebyl problém to dosypat doplna. Dal by se vytvořit i ten čtvercový záhon o straně 150 cm, obrubníků je dost, bohužel místa málo, tohle ještě posoudím na místě.

Mám zatím dvě tříleté kontejnerované rostliny, jednu Vámi výše jmenovanou odrůdu a odrůdu Patriot. Nejhorší na tom je že borůvky nemusím, to spíše moje polovička, ale mě to baví. Manželka pochází z borůvkového kraje, já jim možná dojdu na chuť. Sedět nýčkom u počítače a hledět ven jak chčije, to je pro mě utrpení. Jinak díky moc za info.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
moonvil - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 112.141 (?), 25.5.2015 13:54

200L je asi zbytečně moc, víc jak 100L bych jim nedával. Nádobu potřebují spíše širší než vyšší. Otvory z boční strany kousek ode dna fungují - mám takto už druhým rokem 90L nádoby zapuštěné do země a zatím nepozoruju žádný problém. Letos jsem ještě nemusel zalévat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.7.2014 8:55

nepsal jsem ideální...!

Těch 60 l je kompromis mezi dobrou manipulací s nádobou a dobrým zásobením živinami.  Ano, pěstování v nádobách se blíží více hydroponii než intenzivnímu hnojení na volném stanovišti. Na volném stanovišti je 60 l minimum pro běžně vzrůstné kultivary..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 47.101 (?), 16.7.2014 9:11

Pokud nechapete ani vyznam slova optimální, tak to je opravdu o nicem. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.7.2014 9:27

pokud je dotaz  "třeba na bylkóně nebo terase" pak optimalizuji velikost podle manipulovatelnosti a možnosti minimálně 2× týdně zalít.

Pokud to bude na farmě bez nutnosti manipulace a nádoby budou sloužit pouze na izolaci od nevhodného okolí, pak velikost nádoby bude optimalizována podle vzrůstnosti rostliny a použitého závlahového systému.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 8.11.2014 8:06

Chtěl bych se pokusit také o borůvky v nádobách-nenádobách. Ctěl bych využít vyvýšený záhon, ohraničený betonovými obrubníky, o rozměru 150 x 100 cm. Chtěl bych využít vlhkosti v půdě a zároveň vytvořit v zemi "nádoby", do kterých nasypu rašelinu a vysadím rostliny. Mám profilovaný hliníkový plech, který bych stočil do válce o průměru 50-70 cm a zapustil 50-70 cm do země. Na dno nějakou propustnou geotextilii, válce by byly obsypány klasickou zeminou. S jakou textilií máte dlouhodobě dobrou zkušenost a nebude mít hliník nějaký negativní vliv? Napadlo mě dát na dno i síto do oken, bývá to z nějakých uhlíkových vláken a zároveň by to mohlo zastavit i krtka. Díky za zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 8.11.2014 8:12
Ta propustna textilie je spatne. Tam potrebujete v nadobe zadrzet vodu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 19.235 (?), 8.11.2014 8:29

Rozměr 150 x 100 cm... to je na 2 boruvky (min. vzdalenost mezi rostlinamy 1 m), takze plech tam nemusite davat, objem (raselinu) spis doplnte pilinamy nebo lesni hrabankou. Boruvky koreni melce, vic jak 50 cm je podle mne zbytecne. Boruvky nemohou byt v trvale podmacene pude, takze na dne by mela byt nejaka drenaz popr. textilie (ja jsem na dno daval mensi vstvu pisku). J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 8.11.2014 9:17

Díky za info. Právě že u nás tady na jihu je problém s lesní hrabankou, zvláště s tou jehličnatou. Je to samý dub-buk, semtam borovice. Ono se to nezdá, ale objem toho záhonu na 50 cm do hloubky, je třičtvrtě kubíku hmoty. Proto bych to chtěl ohraničit. díky vysoké hladině podpovrchové vody by bylo možné záhon ještě vyvýšit, takže by borůvky byly půl metru nad rostlým terénem. Každopádně plánuji plné zapuštění kvůli případnému vysychání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 19.235 (?), 8.11.2014 10:17

Zkuste sehnat piliny z jehlicnanu nebo proste do toho dejte nejake ty penize a vyplnte to cele raselinou (pripadne vrstva pilin 5 cm na povrch jako mulc proti plevelum). Jinak nektere odrudy (neni jich mnoho, spis malo) rostou vzprimene ci stihle resp. maji stihly, vzprimeny ker. Stihle se davaji ci mohou davat 80 cm od sebe, takove byste mohl dat zrejme 4, ale chtelo by to spise ctvercovy pudorys cca 1,5 x 1,5 m.  Stihla je napr. odruda HANNAH´S CHOICE (mam, mohu potvrdit). Zvazte sam, jak to udelat. Doporucuji se samozrejme 2 odrudy pro lepsi opyleni. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 242.167 (?), 8.11.2014 11:04

Včera jsem byl na okuk u jednoho prodejce a citrusáře (padala mi tam čelist nad hlavou visícími plody kiwi), a ten se zmínil o 250 l balících slisované rašeliny, to by také mohlo být zajímavé. V autě mám nachystáno nějakých 140 l pytlované rašeliny, což by prozatím mohlo stačit. Chci co nejdříve šupnout borůvky do země, zatím do těch "nádob", až bude více času a splaším další materiál, tak by nebyl problém to dosypat doplna. Dal by se vytvořit i ten čtvercový záhon o straně 150 cm, obrubníků je dost, bohužel místa málo, tohle ještě posoudím na místě.

Mám zatím dvě tříleté kontejnerované rostliny, jednu Vámi výše jmenovanou odrůdu a odrůdu Patriot. Nejhorší na tom je že borůvky nemusím, to spíše moje polovička, ale mě to baví. Manželka pochází z borůvkového kraje, já jim možná dojdu na chuť. Sedět nýčkom u počítače a hledět ven jak chčije, to je pro mě utrpení. Jinak díky moc za info.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika