Neudržovaný starý černý rybíz



host - 240.105 (?)
19.4.2016 10:00

K tomu napadení vlnovníkem (hrachůvka) - je nějaká šance na záchranu keře? Obrala jsem ručně všechny nevyrašené pupeny, i ostříhala část napadených větví, ale bohužel až teď, to už je asi roztoč rozlezlý dál. Pomohlo by třeba ostříhat celý keř a doufat, že nově obrazí ze země? A co chemická ochrana, který prostředek použít? Mám napadený jeden keř, ostatní v řadě jsou ok, i když na dvou sousedních už se pár kuliček taky ukázalo, takže se to šíří.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 240.105 (?), 19.4.2016 10:00

K tomu napadení vlnovníkem (hrachůvka) - je nějaká šance na záchranu keře? Obrala jsem ručně všechny nevyrašené pupeny, i ostříhala část napadených větví, ale bohužel až teď, to už je asi roztoč rozlezlý dál. Pomohlo by třeba ostříhat celý keř a doufat, že nově obrazí ze země? A co chemická ochrana, který prostředek použít? Mám napadený jeden keř, ostatní v řadě jsou ok, i když na dvou sousedních už se pár kuliček taky ukázalo, takže se to šíří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 19.4.2016 12:01

Vlnovník je asi neřád. Je to roztoč a zimuje pod šupinami pupenů. Takže asi nejaký prostředek na roztoče. Vyřezání keře ho dost omezí, ale ucela nezničí. Za dva roky jsou tam typické pupeny zas. Možná keř vyřezat a pak nové výhony stříkat.

U odrůdy Ben Hope se uvádí polní rezistence k vlnovníkovi. Také může přežívat i na červených odrůdách. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.1.2015 11:46

Někde jsou stísněné možnosti takové, že se vysadí keř rybízu tam, kde na nic prostornějšíhok místa není... ale keřík rybízu tam vleze, a i v meziřadí stromků si se světlem poradí

To je pravda. K tomu bych jen připomenul, že  červený a bílý rybíz, bude-li ve stínu stromů, zaplodí prakticky stejně, jen plody budou o něco kyselejší. Černé odrůdy jsou oproti tomu na oslunění náročnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.232 (?), 30.1.2015 12:12

Děkuji všem za rady a tipy. Zkusím ty staré keře podle toho nějak prořezat, na jaře bude asi stejně nutné část keřů přemístit na jiné místo (změny hranic pozemků). Myšlenka rybíziště je taky zajímavý nápad, který by asi šel realizovat. Možná dokoupit ještě nějakou novou odrůdu, která bude opravdu nepříbuzná s těmi stávajícími pro lepší opylení. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 252.4 (?), 21.4.2016 9:19

Mám dvouleté sazenice černého rybízu z řízků. Rostou jak blázen, ale neplodí.Prostříhala jsem je, aby zůstalo něco větví loňských i letošních. Řízky jsem brala z odplozených větví stromkového rybízu. V té době už byla polovina koruny zaschlá.Chce to čas?  Ostatní rybízy jsem dostala od pána, který prý takhle množí rybízy běžně. Mají 20cm a plodí! Ty moje mají 50cm a nic.. H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.4.2016 9:43

Padesát centimetrů je růst jako blázen? Já mám některé černé rybízy dvoumetrové a beru to jako normální. Nebojte se, zaplodí. Zkuste je jeden rok ponechat bez řezu, jen odstranit případné nadbytečné výhony u země.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 252.4 (?), 21.4.2016 10:55

Páni..Tak 2m rybíz jsem ještě neviděla.  Sazenice byly do března ve skleníku. Při přesazování ven jsem vzala 3 nejvyšší větve o 1/3. Ty keříky co jsem dostala před 2lety mají od 15cm do asi 30cm a hrozny plodů (teď momentálně květů) se válejí po zemi, ale nevím jak byli staré, když jem je dostala. H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 240.105 (?), 21.4.2016 12:13

Ty zanedbané a ve stínu, co jsem o nich psala na začátku, ty mají určitě 160 cm. Takže věřím i 2 m, když to bude na lepším místě.

Jestli neplodí, možná přidat novou odrůdu pro lepší opylování a zalévat v době květu a po.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 252.4 (?), 21.4.2016 12:55

Děkuji, ale oni nekvetou. Možná jsou moc mladý. Zkusím si od někoho vzít nějaký řízek. Mam v řadě červené, bílé, 2 meruzalky a 3 kamčatské borůvky. Při sázení jsem udělala jámu 50x50x50cm a zvrhla do ní kolečko prosátého kompostu. Vše půlmetru od sebe a celý den na sluníšku. H.K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 21.4.2016 12:35

H.K.-mám podezření, že místo černého rybízu pěstujete řízkovance podnožové meruzalky-mají vzhled i vůni po rozemnutí listů mezi prsty typické? S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika