Moruše stromková vs pendula



jiri_zak - (15) - 247.2 (?) 
7.9.2016 20:58, zobrazeno: 3320x

Ahoj. Je to tak, že stromková moruše je na plody a převislá víceméně na okrasu? Zahradu mám malou, tak jsem plánoval pendulu, ale rád bych si i zobnul a tak nevím, jestli třeba nezkusit obyčejnou stromkovou a řezem ji nedržet v rozumné velikosti. Poradí někdo, jestli je to vůbec reálné a jak na to? Za jak dlouho by měla/mohla začít rodit? Dík.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 7.9.2016 23:01

Snad v máločem je taková variabilita, jako v moruších. Pendula je většinou standardně s kulovitými plody kolem 1-1,5cm, na prostor zcela nenáročná a ozdobná vzhledem. Dále je zde kagayamae (např. Starkl) - keř s velikými listy, dobře stíní, plody chutné, ale málo, tužší konzistence, 1- 2,5cm protáhlé (říkám jim mravenci, ale syn je miluje). Dále je na trhu spousta semenáčů alba u kterých je to jako se stíracím losem - u jedné jsem po 3 letech zjistil, že je to samec (pravděpodobně rubra), takže jsem ji začal postupně přeroubovávat asi 7 různými druhy, které jsem sehnal. Jedná se o rouby ze starších stromů a některé plody skutečně stojí za to - největší bílé mají kolem 5cm. Letní rouby i očkování na 3 způsoby skončilo letos i loni docela fiaskem, afinita asi nulová, jarní rouby za kůru ujmuty tak z 50% a do dneška některé narostly i přes 2 metry, tak jen čekám, jestli se nevylomí. Na spodní větve jsem dal pendulu. Je otázkou, jestli takové přírustky lze udržet řezem na přijatelné úrovni a jestli nebude důsledkem snahy udržet strom řezem při zemi jen mohutný obrost vlků namísto plodů. V opačném případě tam doroubuju pendulu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika