Moruše - hledám jakékoliv informace



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?)
5.6.2013 22:09

Já očkuji narašené dvouleté podnože v únoru v interiéru Forkertem. Trnavská moruše už má potom v dubnu zralé plody. Stejně tak očkuji kaki na dvouletý D. lotus s ještě lepšími výsledky. Venku očkuji moruše v březnu, ale s horšími výsledky (ulomené výhony při bouřce, zmrzlé nevyzrálé výhony v listopadu). Dneska jsem rouboval běloplodé moruše (v interiéru) do mladých tuhých výhonů. Stejným způsobem jsem rouboval venku 4 angrešty a obdobně dělám růže. Tzn. skoro odlistěné tuhé zelené rouby - žiletkou, do rozštěpu, ovázat tenkou vlněnou přízí, zabalit do fólie a zastínit úzkou roličkou bílého papíru na dva týdny. Nejlépe pod stromem, jinak se to může spálit.

Očkovanec moruše
Očkovanec moruše
Roubování za zelena
Roubování za zelena
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Vladimír Ťok - (5) - 60.228 (?), 22.9.2012 13:56

Mám ji z Adava (V. Osek), teplotní oblast 6a.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 215.232 (?), 3.6.2013 13:07

Dobrý deň,

prosím vás skúsenejších o radu, kedy a akým spôsobom najlepšie zaštepiť morušu.

Svokor mojej sestry má na záhrade jednu starú morušu, podľa všetkého čiernu, má rozštiepený kmeň, a jednu mladú - cca 3 m vysoký strom, ktorý rastie na nevhodnom mieste, tesne vedľa chodníka. Predpokladám že to je semenáč. 

Cez weekend by som sa na to šiel pozrieť. Ak sa bude dať, urobím rez starej moruše aby som odľahčil kmeňu, prípadne stiahnem konáre aby sa kmeň ďalej neštiepal. 

Ďalej by som rád zaštepil ten semenáč. Je teraz vhodná doba? Aký spôsob použiť? Lepšie bude vrúbľovať, alebo očkovať? Ďakujem vopred za každú radu.

Peter, Nitra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
&Milan - (16) - 79.214 (?), 3.6.2013 22:41

Pán Peter-štepenie moruše je asi trocha problém, popísal ho na na cca 3 stranách p. Š. Chlebík - Štepenie, očkovanie a preštepovanie drevín. Ak nezoženiete informácie, môžem vám ofotené strany zaslať e-mailom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 41.143 (?), 3.6.2013 22:54

Když použijete Forketovo očkovaní, tak se ujme vše, bez ohledu na to jaký je to ovocný druh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 5.6.2013 22:09

Já očkuji narašené dvouleté podnože v únoru v interiéru Forkertem. Trnavská moruše už má potom v dubnu zralé plody. Stejně tak očkuji kaki na dvouletý D. lotus s ještě lepšími výsledky. Venku očkuji moruše v březnu, ale s horšími výsledky (ulomené výhony při bouřce, zmrzlé nevyzrálé výhony v listopadu). Dneska jsem rouboval běloplodé moruše (v interiéru) do mladých tuhých výhonů. Stejným způsobem jsem rouboval venku 4 angrešty a obdobně dělám růže. Tzn. skoro odlistěné tuhé zelené rouby - žiletkou, do rozštěpu, ovázat tenkou vlněnou přízí, zabalit do fólie a zastínit úzkou roličkou bílého papíru na dva týdny. Nejlépe pod stromem, jinak se to může spálit.

Očkovanec moruše
Očkovanec moruše
Roubování za zelena
Roubování za zelena
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 252.33 (?), 17.10.2014 21:37

morušemi se také zabývá Výzkumný ústav ovocnářský Holovousy, možná je to pod Sempra, nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
francimon77 - (2) - 36.42 (?), 8.5.2015 0:12

Dobry den,

nevedel by nekdo o starem vzrostlem stromu moruse cerne v okoli Sumperka?Popripade nekde jinde?Dost ruzne cestuji, neni tedy problem spojit prijemne s uzitecnym.Chtel bych se pokusit vypestovat nejaky semenacek.Dekuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.38 (?), 8.5.2015 7:45

Bohužel v okolí Šumperka nejsme, v okolí Veselí nad Moravou. Jeden velmi vzrostlý strom tady jedni sousedé vloni skáceli, byla jsem hodně naštvaná. Vím ještě o čtyřech menších, tady kousek od nás. Nevím, jak se množí, ale nikdy nikde jsem žádný semenáček neobjevilasad Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 232.74 (?), 8.5.2015 15:53

Já mám kolem sebe mnoho moruší, ale to je vyjímka - všude nerostou tak hojně. Doporučuji, abyste si nechal poslat několik přezrálých opadaných plodů v obálce. Klidně mohou být i nahnilé nebo plesnivé. Plody rozmačkejte, vložte do záhonu s kyprou zeminou a přiměřeně zalévejte. Na jaře, ale někdy část ihned, vyrostou semenáčky. Lépe klíčí plané odrůdy, které mají vždy semínka. Ranné odrůdy moruší v teplých oblastech ČR a SR zrají už koncem května. V červnu už budou plody skoro všude.

Kvetoucí moruše 1
Kvetoucí moruše 1
Kvetoucí moruše 2
Kvetoucí moruše 2
Plody moruší dnes
Plody moruší dnes
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
francimon77 - (2) - 36.42 (?), 19.5.2015 14:11
Vsem pritomnym reagujicim dekuji za odpověďi a preji krasny den.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika