Moruše



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?)
27.7.2017 19:12

Hm, tak u nás je to podobné jen: pár zim zpátky mi zmrznul liliovník, korkovník, tuto zimu opět liliovník a polovina paulownie(přišli o části koruny) na kaštanu, ořechu a na paulownii mi celkem pravidelně namrzají pupny, ale moruše letos přišly o květy až s jarními mrazy(mrazy, ne mrazíkyno) a dřezovec? Tak ten nikdy problém neměl...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 158.197 (?), 7.6.2017 16:34

Se máte, se mnou se před rokem a půl zasazená bzenecká moruše letos zřejmě rozloučila. Loni začala rašit až v červnu jen v dolní části, ponechal jsem jeden výhon téměř 2 m vysoký, ale asi nebyl dostatečně vyzrálý, zima byla nezvykle tuhá a ani jeden pupen neraší. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 7.6.2017 16:47

Žiju v oblasti, kde moruše nejsou, ale pravidelně jezdím do míst, kde je pěstují. No pěstují, řekněme, že tam rostou. Většina plodů tam beztak skončí na zemi. Chutnal jsem pálenku z moruší, určitě neurazí, ale žádná chuťová bomba to nebyla. Přesto mi tu chybí informace o využitelnosti plodů. Změřil někdo cukernatost moruší v plné zralosti? Jaká je výtěžnost šťávy? Zkusil někdou smíchat v kvasu moruše s aromatičtějším, ale méně sladkým ovocem (třešně, višně, černý rybíz, maliny...)?  
   Nevím proč, do kuchyňského zpracování se nikdo moc nehrne. Plody morušovníku zřejmě nejsou ten hlavní důvod, proč se stromy v minulosti vysazovaly. Jenže přírodní hedvábí už tolik nefrčí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 7.6.2017 21:26

Plody moruší jsou velmi sladké (neměřil jsem však obsah cukru). Víc než jiné ovoce. Navíc mají málo kyselin, takže chuť je přímo medově sladká. Sušené plody se proto využívaly po rozemletí místo cukru do cukroví. Já je dávám do jogurtu bez jiného ochucovadla, protože jsou sladké až moc. Dělali jsme z nich marmeládu a byla dobrá. Chtěl bych si udělat z moruší sirup. Aby směs měla trochu výraznější chuť, chci je semlít s rybízem. Nevím, jak to půjde mlít (odstraňovat pecičky). Z jednoho většího stromu napadá za den samovolně na plachtu asi 6 litrů přezrálých plodů. Trhání z velkého stromu je naopak náročné. Využití do džemů, sirupů i do kvasu je asi rozumné. Třeba i ve směsi s něčím kyselejším. Jinak se na to vrhne hejno hmyzu, plžů, potulných psů nebo špačků apod., které není radno lákat. Pokud jde o přírodní hedvábí, tak stále frčí. Jenže cena práce v Asii je o něčem jiném než v EU. Když jsem chodil do základní školy (v ČR) bylo prý Bulharsko druhým největším exportérem hedvábí na světě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.220 (?), 27.7.2017 18:33

Moruše na Valašsku poloha 350 m n.m. nic. Bylo jich šest, tři černé tři bílé, dvě roubované, čtyři semenáče. Čtyři nepřežily první zimu, zbylé dva semenáče vysoké asi 120 cm druhou. Na jaře se sice zazelenaly, ale po mrazech koncem dubna bylo po nich. Už se neobnovily. Trčí mi tam už tři roky šest pahýlů a přemýšlím co místo nich? Ořešáky? Taky v posledních letech na nic. Jedlé kaštany, dřezovce, korkovníky, liliovník, sekvojovec, nedaří se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 27.7.2017 19:12

Hm, tak u nás je to podobné jen: pár zim zpátky mi zmrznul liliovník, korkovník, tuto zimu opět liliovník a polovina paulownie(přišli o části koruny) na kaštanu, ořechu a na paulownii mi celkem pravidelně namrzají pupny, ale moruše letos přišly o květy až s jarními mrazy(mrazy, ne mrazíkyno) a dřezovec? Tak ten nikdy problém neměl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.9 (?), 27.7.2017 20:48

Mně letos umrzl dvoumetrový dřezovec a začal rašit padesát centimetrů nad zemí, tak jsem ho uříznul půl metru nad zemí a začínám zase od začátku. To samé se mě stalo letos s tisovcem dvouředým, ale ten byl vysoký asi metr a půl a zkrátil jsem ho na 30 cm. U kryptomérie mě naštěstí umrzla jen špička asi šé cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 213.107 (?), 11.4.2017 12:32

Mám moruši desátym rokem, nemá ani dva metry, tři větvičky a ani jednu moruši. Co s ní? pěstuji od mládí se stejným výsledkem, toto je již třetí. Vždy co 12-15 letech jsem ji vykopala. Kupuju ze zahradnictví roubované, vždy je to malý proutek a já se svých moruší už asi nedočkám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 11.4.2017 15:09

kvete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
M.D.Rettigova - (17) - 213.107 (?), 12.4.2017 10:05

Právě že vůbec nekvete, ani ty předchozí nekvetly. Ani náznak nějaké aktivity kromě toho, že ten mini keříček vyhnal vloni tři metrové pruty, které jediné připomínají moruši.

Letos vyhání něco pod roubem, nevím jaká může byt podnož.  Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 12.4.2017 11:41

Jaké podmínky ty Vaše zázraky pro svou-promiňte neprosperitu měly-mají? Co jim bylo poskytnuto-poloha, typ půdy, výživa, zálivka...? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika