Množení a paragrafy



víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?)
5.1.2010 18:30

Zákony: 408/2000 sb.

316/2006 sb.

A pro školkaře je tu vyhláška 332/2006 Sb.

Pokud bys chtěl množit GMO 78/2004 Sb.

...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 6.34 (?), 3.1.2010 21:16, zobrazeno: 11060x

Téma, na které se chci zeptat sice nesouvisí s drobným ovocem, ale protože se drobné ovoce poměrně snadno množí, šoupnul jsem ho sem .

Jestliže si objednám keřík ovoce a pro svoji potřebu si namnožím několik dalších, asi se ničeho špatného nedopustím.

Jestliže vyškemrám od souseda pár odstřižených větviček (za děkuju, za štamprli)  a namnožím si, pak asi jako výše zmíněné.

Když najdu nějaký keř v lese a začnu ho množit a prodávat na inzerát, pak mne napadá pouze ohlídat daň z příjmu

Jak je to ale s množením odrůd rostlin, kde u původní rostliny je uvedena ochranná nebo registrovaná značka? Případně je uvedeno ,že tuto odrůdu množí určitá školka. A já pak za účelem výdělku tuto budu nabízet na inzerát nebo jako prodej na různých akcích.

Množením rostlin se neživím, ani o tom neuvažuji.Pepík

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 122.179 (?), 4.1.2010 7:35

Pepíku, pak jde o nedovolené podnikání bez souhlasu licenčního množitele, který jediný má k tomu oprávnění.Ale:  nedávno prošla médii zpráva, že durancie (abychom zůstali u rostlin) je ošetřena a chráněna coby odrůda někým nejmenovaným.Přitom se jedná o odrůdu, kterou používali k pálení slivovice už naši prapředkové.A to nemluvím o jiných oborech-jako je ochrana hudebních děl a jiné.Takže právo a morálka někdy vzájemně kolidují. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 6.34 (?), 4.1.2010 22:44

Taky by mne docela zajímalo, jak je to s výsevem semen z licencované odrůdy.Jestli se stanu šlechtitelem a majitelem zcela nové odrůdy.Nebo jestli tvůrce má nějaké povinosti k původní licencované odrůdě.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 5.1.2010 18:30

Zákony: 408/2000 sb.

316/2006 sb.

A pro školkaře je tu vyhláška 332/2006 Sb.

Pokud bys chtěl množit GMO 78/2004 Sb.

...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 6.16 (?), 6.1.2010 9:30

pro víítek

Díky za informaci.Něco jsem se snažil přečíst.Výsledek byl, že jsem si musel dát štamprli, abych to strávil.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 7.1.2010 19:01

Až dopijěš flašku, ještě nějaké paragrafy přihodím. Třeba 384/2006Sb.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 147.173 (?), 6.1.2010 7:27

Jedna zajímavost, třeba to objasní více.Šlechtitel česneků, pan K. píše na savých stránkách, cituji: upozornění: česnek vypěstovaný z naší sadby nesmí být dále prodáván jako sadba, pouze jako konzumní česnek. Konec citátu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 178.235 (?), 6.1.2010 10:20

Sadbový česnek je podstatně dražší a nedovoleným prodejem bez licence vytváříte nekalou konkurenci.Licenční prodejce musí zaručovat kvalitu sadbového materiálu, která je kontrolována.Jak dalece je to v praxi dodrženo je věc jiná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 146.129 (?), 6.1.2010 14:47
tak to je zajimavy dotaz,,take by me zajimalo, ze ted na jare, treba hodne lidi sadi semena a pak jich treba maji moc a zasadit je nemaji kde a tak je nabidnou k prodeji, protoze je jim lito je vyhodit a tak se jim vrati nejaka ta symbolicka cena za vypiplani rostlinek nekomu, kdo nema cas na predpestovani... nebo kdyz nekdo umlazuje skalku nebo trsy rostlina tak je deli na vice kousku a treba ty prebytky take prodavaji... vidim castko takove inzeraty na netu... tak ted nevim... zda ti co maji zahradku a maji prebytky, jestli to maji vyhodit nebo podarovat.,.. tak jsem fakt zvedava na odpoved.dekuji predem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
panidana. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 96.2 (?), 6.1.2010 23:48

Dobrý den. Jsem výtvarnice a když něco namaluji a někdo jiný to bude bez mého souhlasu kopírovat a prodávat, je to krádež! Když to namaluji a prodám mu to se všemi právy, tak si to může množit jak chce. Když šlechtitel vynaloží svůj čas, vzdělání a peníze na vyšlechtění nové odrůdy, tak je to taky jeho dílo a má na to autorská práva. Jestliže šlechtitel, nebo semenář dává na trh semena, pak předpokládá, že si semena koupí kdokoliv, tudíž i zahradníci nebo zahrádkáři třeba za účelem prodeje sazenic. To by muselo být napsané na každém pytlíčku se semeny - jen k domácímu použití, kopírování se trestá. Takže když budete prodávat své přebytky ze zahrádky, můžete být klidná. Jiné by to bylo, kdybyste dejme tomu množila růže licenční odrůdy a tu licenci neměla. Napsala jsem to srozumitelně?  Dana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika