Maliny v květináči - přesazování



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
30.1.2015 9:18

Konkrétně s malinoostružinou Rubus Tayberry tedy zkušenost v květníku nemám a teď si z hlavy nevybavím jestli to není náhodou ten co dokáže zakořenit i na vegetačním vrcholu?

Pokud ano, je lepší vždy zakořenit vršek do nového květníku a starý květník pak po odstřihnutí nechat zaschnout před vyhozením do kompostu.

Thornfree mám a pokud nebyla záměna odrůdy, tak je to s přesazováním blbé = nedoporučuji přesazovat. Kultivar co mám na jakoukoliv práci v kořenech reaguje podrostem trnitých výmladků z kořenových řízků (tedy kořenů oddělených od matečného keře). Vyřešil jsem to tak, že jej migruji mezi třemi stanovišti (na pěstování v nádobě mi připadá přiliš vzrůstný). Migrace využívá jevu, že hříženec je vždy beztrnný. Hřížím do nádob "na 10kg Primalexu" a na nové stanoviště vysazuji tak, abych kořenový bal neporušil. Na původním stanovišti pak použiji totální herbicid na bázi glyfosátu (ničí kořeny, aplikuje se na list). Vykopávám až když je jasné, že herbicid zničil celou kořenovou soustavu. Pro podezření ze záměny odrůdy dávám snímek detailu listu, aby bylo jasné o které ostružině píši. Pokud někdo ví správný název, uvítám zprávu do SZ s odkazem na zdroj informace.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.1.2015 9:18

Konkrétně s malinoostružinou Rubus Tayberry tedy zkušenost v květníku nemám a teď si z hlavy nevybavím jestli to není náhodou ten co dokáže zakořenit i na vegetačním vrcholu?

Pokud ano, je lepší vždy zakořenit vršek do nového květníku a starý květník pak po odstřihnutí nechat zaschnout před vyhozením do kompostu.

Thornfree mám a pokud nebyla záměna odrůdy, tak je to s přesazováním blbé = nedoporučuji přesazovat. Kultivar co mám na jakoukoliv práci v kořenech reaguje podrostem trnitých výmladků z kořenových řízků (tedy kořenů oddělených od matečného keře). Vyřešil jsem to tak, že jej migruji mezi třemi stanovišti (na pěstování v nádobě mi připadá přiliš vzrůstný). Migrace využívá jevu, že hříženec je vždy beztrnný. Hřížím do nádob "na 10kg Primalexu" a na nové stanoviště vysazuji tak, abych kořenový bal neporušil. Na původním stanovišti pak použiji totální herbicid na bázi glyfosátu (ničí kořeny, aplikuje se na list). Vykopávám až když je jasné, že herbicid zničil celou kořenovou soustavu. Pro podezření ze záměny odrůdy dávám snímek detailu listu, aby bylo jasné o které ostružině píši. Pokud někdo ví správný název, uvítám zprávu do SZ s odkazem na zdroj informace.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.16 (?), 30.1.2015 9:48

Tohle určitě Thornfree není, ten nemá tyhle třepenité listy.   Lída


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.16 (?), 30.1.2015 9:52

Spš bych tipla Thornless... L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.1.2015 10:16

Problém pojmenování Thornfree je že jde zárověň o popis odrůdové vlastnosti "thorn free" a tedy pokud máte snímek Black satin (odrůdové jméno) thornfree pak značí odrůdovou vlastnost. Obdobně Navajo thornfree...

No a pak se v tom vyznejte, když většina prodejců neuvádějící odrůdové jméno má ilustrační obrázek se zpeřenými listy, ale zatím jsem nenašel obrázek zpeřeného listu s označením jak vlastnosti tak odrůdového jména. Je to jako hledat Pepu Dvořáka ze Záběhlic (zkuste sami obrázkové hledání a P.D.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.28 (?), 30.1.2015 10:48

Přikládám fotku toho, co mi bylo prodáno jako thornfree (omlouvám se za špatnou kvalitu).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Melisa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (300) - 146.249 (?), 30.1.2015 11:25

No a je to tedy beztrnné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.16 (?), 30.1.2015 13:59

Ten na mé fotce v 9:48 je beztrnný ostružiník Thornfree, kupovaný před lety v Sempře. Na vizitce měl pouze "ostružiník Thornfree", z druhé strany popis(popisku dosu mám). Neodnožuje, dělá dlouhatánské výhony, špičky při dotyku se zemí zakořeňují. Přesazování mu nevadí, dvakrát jsem s ním hýbala a výhony dělá beztrnné stále. Jen u nás na písku chce při tvorbě plodů dostatečnou zálivku.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 12.28 (?), 30.1.2015 19:02

Ta moje rostlina velice podobná vaší fotografii z 9:48.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.1.2015 20:54

Dejte mi vědět, až budete mít odkopky, paní Lído, porovnáním s listy mnou pěstovaných odrůd je jiný, tak bych jej rád zkusil. Ještě dotaz k době zrání a délce sklizňové sezóny. Obecně mám ostružiny rád, protože zrají po delší časový úsek než maliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.16 (?), 31.1.2015 14:03

Neodnožuje, ale mohu pohřížit vršky. Dám vědět, až zakoření. Začíná zrát v srpnu a zraje postupně až do zámrazu.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika