maliny se zbláznily



Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?)
2.9.2008 10:04

Máme maliny a ostružiny vysazené tak, že je kolem nich ze všech stran trávník. Já bych byl rád kdyby se rozrůstaly do okolí, ale nerozrůstají se. Vždycky když v trávníku vidím že vyrůstá nějaký výhon, tak ho tam nechám, aby se mi rozrůstali do okolí.  Ale když seká trávu manželka nebo dítě tak ty výhony přejedou. Pak se dušují, že příště už to fakt nezesečou, a tak to jde už roky. Tak pak nechápu něčí nářky, že se mu rozrůstají maliny nebo ostružiny, když prosté sečení trávy stačí zabránit v jejich rozrůstání.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 109.108 (?), 25.5.2008 19:55, zobrazeno: 23947x

Nevíte někdo, jak se zbyvit nových výhonků malin, které vyrážejí 2-3m od mateřské sazenice?Sice máme maliny rádi, ale nemusím jich mít celou zahradu.Ani Rundap je nezničil.A vykopat 5m2 se mi moc nechce, protože tam je jiné rostlinstvo.Prosím, odborníci,raďte!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 25.5.2008 20:43

Snad by pomohly zahradnické nůžky a hluboký předklon. Následně občasná kontrola stanoviště. S nůžkami v ruce, jak jinak. H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 90.236 (?), 8.9.2019 10:09

Te se můžete předklonit na věčné věky ámen laugh Ideální je ptát se před vysazením malinníku. Udržet maliny na vybraném stanovišti Vám pomůže "NOPOVÁ FÓlLIE" o výšce cca 60 cm, zakopaná s přesahem nad terén cca 6 - 10 cm. Z takové "ohrádky Vám malinník "neuteče" 

Nopvé folie se používají k hydroizolaci základů budov. K dostání ve všech stavebninách. K zakopání je ideálně použít rýč "štychar"

Nopová folie
Nopová folie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.226 (?), 25.5.2008 23:02

Tak pokud chcete použít chemii, tak vám určitě zabere Garlon. Pro mne ovšem zůstává otázka, zda se jeho účinek nepřenese i přes ty dva metry. Ten hluboký předklon sice skrývá také určitá rizika, ale...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.34 (?), 27.5.2008 19:19

Myslím, že i garlon se systemicky "přenese" přes ty dva metry; divím se, že roundup nezabral, ale třeba byla použita nedostatečná dávka v poměru k velikosti celé rostliny.

Zkusil bych to následujícím způsobem: rýčem obrýt (pouze zapíchnout rýč do země bez vyzvedávání země) příslušnou linii na rozhraní chtěného a nechtěného malinového porostu - přerušit tak kořenové spojení mezi chtěnou rostlinou a nechtěnými výmladky a pak použít buď zmíněný garlon (uváděný jako arboricid, tedy dřeviny ničící přípravek) anebo roundup (či jeho generika). Myslím, že pak maliny nemají šanci. Samozřejmě nesmíte postřikem zasáhnout to, co tam má zůstat. Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 0.185 (?), 2.9.2008 9:13

Dobrý den, musím říct, že jsem také použila Roundup a taky nezabral. A zbavit se malin je trest. Vykopala jsem obrovskou díru, přesíla přes síto, vybrala sebemenší kořínek a stejně na přes r;ok ;ta potvůr;ka mal;ina vyrostla. Už jsem ochotna zlIKVidovat vše kolem, jen ať ji máme pryč. Stejně nám neplodí, jenže ne a ne se ji zbavit. Zkuste prosím ještě poradit. Chystám se na ten Garlon a uvidíme. Pak dám vědět. Zatím díky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 153.130 (?), 2.9.2008 10:04

Máme maliny a ostružiny vysazené tak, že je kolem nich ze všech stran trávník. Já bych byl rád kdyby se rozrůstaly do okolí, ale nerozrůstají se. Vždycky když v trávníku vidím že vyrůstá nějaký výhon, tak ho tam nechám, aby se mi rozrůstali do okolí.  Ale když seká trávu manželka nebo dítě tak ty výhony přejedou. Pak se dušují, že příště už to fakt nezesečou, a tak to jde už roky. Tak pak nechápu něčí nářky, že se mu rozrůstají maliny nebo ostružiny, když prosté sečení trávy stačí zabránit v jejich rozrůstání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 216.69 (?), 2.9.2008 10:13
Mám tu samou zkušenost, odrůd malin mám několik, ale sekačka je bez problémů udrží v mnou stanovených mezích. Kolem taky trávník.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 180.147 (?), 2.9.2008 13:11

Taky mám maliny neohraničené, roste kolem nich trávník a do 30-40cm mám 2 pyramidy s jahodami. Maliny mi několikrát do pyramidy prorostly, ale skutečně stačilo vždy ustřihnout šlahoun zároveň s půdou. Po cca trojím zastřižení to vždy malina vzdala. Takže není opravdu až tak nutné "hýřit" postřikem za každou cenu. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 1.251 (?), 7.9.2008 22:45

Já mám dobré zkušenosti taky s tím sekáním. Jinak by se musely do země do hloubky takových 60 - 80 centimetrů zakopat nějaké desky třeba z betonu nebo eternitu nebo možná nějaké pevné plastové jako překážku pro kořeny malin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika