Maliny a ostružiny



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?)
1.10.2008 21:12

Myslím, že maliny jsou natolik nenáročné ovoce, že není třeba zjišťovat, které odrůdy jdou sousedům. Navíc nároky jednotlivých odrůd se neliší tolik jako třeba u jabloní. Mnohem víc závisí na agrotechnice. Stejně tak kvalita plodů - velikost, sladkost, vůně -  vykazuje větší rozdíly v závislosti na půdě, výživě, zastínění než na dané odrůdě. Možná se ale mýlím, vyzkoušel jsem jen několik odrůd. Všechny chutnaly jako maliny, aromatu lesních ale nedosáhly.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
zuz.p - (1) - 4.162 (?), 9.7.2008 13:37, zobrazeno: 33541x

Dobrý den,

jsem na zahrádce úplný začátečník a něco jsem se zde už z vaších příspěvků dozvěděla, ale v něčem mám pořád zmatek! Zahrádku jsem zdědila po babičce a je to tam jak po výbuchu. Celý fóliovník mám obrostlý malinama a ostružiny si také rostou, jak chcou. Nejraději bych to všechno vytrhala a zasadila nové, ale nejsem si zcela jistá jestli to můžu udělat?! Nebo jestli to mám jen ostříhat a nechat růst dál?! Pokud bych to teda vytrhala a zasadila nové odrudy, kdy to mám udělat? A můžu to zasadit na těch samých místech nebo mám vybrat jiné? Předem děkuji za všechny rady!

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.57 (?), 25.7.2008 0:01

Okolo fóliáku bych to nenechávala, výhony ho mohou protrhnout nebo prorůst dovnitř, navíc určitě stíní. Vybrala bych jiné místo na slunci, okolo do země aspoň 50cm zapustila něco na ohraničení proti rozrůstání výhonů, do zeminy přimíchala kompost a v srpnu nasadila maliny i ostružiny. Pokud Vám vyhovují ty původní, můžete nasadit jejich mladé pruty, pokud ne, kupte nové. Jinak je dobré dát k nim trochu mulče, mají rády zakryté kořeny, protože v přírodě rostou v trávě. Přeji hodně radosti ze zahrádky!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 52.11 (?), 31.7.2008 8:12

jsem uplný začátečník a nevím jak ostříhat maliny, jesli jen suché nebo i zdravé a do jaké výšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 31.7.2008 11:43

Nejjednodušší způsob je odstříhat u země - třeba na podzim -  všechny dvouleté výhony, na kterých byly plody. Ty jednoleté ponechat, případně vybrat v přiměřených odstupech jen ty nejsilnější. Ty ostatní taky u země. Pokud maliny neremontují, není třeba jednoleté výhony zkracovat, simyslimjá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 29.162 (?), 1.10.2008 9:44

stál jsem před stejným problémem a snad Vás inspiruje toto řešení:

1. V knihpupectví  si kupte  tu nejnovětší českou literaturu týkající se přímo pěstování Malin a ostružin (tady nelze psát titul) ale jde o běžnou brozuru tématické řady týkající se zahrádkaření. 

2.  Najděte slunné místo na zahradě - moderní odrůdy malin jsou jako moderní odrůdy jahod, když jim nedáte, co potřebují,  výsledek bude mizerný.  Přístup "malina je plevel" ponechte těm, kteří jsou myšlenkově tak sto let pozadu 

3. Z literatury vyhledejte vhodné odrůdy malin , vyberte nejméně 2 remontantní, 2 dvouleté, aspoň 2 odrůdy ostružin. Kombinace remontatních a dvouletých odrůd je nutná, abyste prodloužila sezónu sběru na několik měsíců.

4. Sazenice objednejte ve šlechtělských stanicích (opět nelze psát ve které, najděte si to na interenetu). Nic  "zaručeného"  od sousedů neberte. 

5. Připravte dle dle literatury půdu, treláž= opěru.  Vsaďte sazenizece, označte odrůdu, zalévejte, hnojte Na řeči sousedů, že to je zbytečné,  nedejte.

6. O zaplevelení kultury rozhoduje první rok, pak si kultura pomůže sama.  Výhodnost mulčování maliníku je několikrát popsána na těchto stránkách. 

 7. Když to uděláte, budete (jako já)překvapena, jaká neuvěřitelná množství úrody moderní odrůdy poskytnou, dostanou-li péči. Najednou sama uvidíte, že opěry nejsou žádná zbytečnost, pod tou tíhou úrody by se pruty položily na zem.  Dvouleté odrůdy vám poskytnou kvanta úrody v krátkém vegetačním období, remontantní sklízíte do zámrzu (ještě v tomto čase - říjen, za slunného počasí , dá jeden prut   50g / týdně). Jediným nedostatkem těch pozdních sklizní je nízká cukernatost ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 162.128 (?), 1.10.2008 11:06

můžete prosím ještě napsat jaké odrůdy se vám osvědčily, hlavně z hlediska chuti u malin?

jinak do návodu bych doplnila ještě tu kořenovou zábranu.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 29.162 (?), 1.10.2008 16:04

Máte pravdu, na zábranu jsem zapoměl, udělal jsem ji z pásu vyrazené podlahové krytiny šířky 50 cm. Vykopal jsem výkop tva ru široké brázdy a okolo stěn výkopu jsem posltavil pás na hranu. dovnitř jsem dal zeminu s kompostem. Délka brázdy tvoří délku jednoho záhonu, šířka brázdy je cca 40 cm, rozteč 2 brázd je cca 120 cm ( na zužování sponu nic neušetříte, když maliny nebudou mít sluníčko, nebudou tolik plodit). Spon sazenic v záhodu jsem zvolil 50 cm)

Po 2 letých zkušenostech jsem opustil i to. Do kultury musíte jít stejně aspoň 1x týdně, rychlejší je výhony na nežádoucích místech ostříhat. Myslím, že rozšířená pověra o rozlézání maliníku je přehnaná, patrně vychází ze zkušeností se zanedbanými porosty. Tady na webu jsem četl o likvidaci nežádoucích výhonů sekačkou. Proč ne, ale já ten problém nemám

Při volbě výšky zábrany vycházejte z toho, že pruty maliníku obtížené úrodou je třeba fixovat ve výšce tak 150 cm, aby se neohýbaly až k zemi. myslím, že další dozrávání plodů je potencováno častým sběrem, ale toto téma chce to raději názor někoho, kdo se vyzná v rostlinném metabolismu a jeho samoregulaci.

Ptáte se na odrůdy , myslím, že jejich výběr moc záleží na osobnosti zahrádkáře. Někdo má radost, že má supernovinky, jiný má radost, že má hromady úrody: Nestydím se za to, že jsem ta druhá skupina, zahrádkářská mystika mi je protivná stejně zahrádkářská závist. Fakt, že ověřovacím množením v českých šlechtitelských stanicích některé zahraniční novinky projdou a některé ne je (pro mě) kriteriem výběru odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 162.128 (?), 1.10.2008 17:10

u odrůdy mi jde o chuť. Práve fakt, že jsem se kolikrát napálila mě vedl k otázce na to, jaká odrůda chutná vám. čistě váš subjektivní názor, já už si to přeberu. Maliny kolem nás nikdo nemá, není kde ochutnávat, a i kdyby bylo tak stejně sousedi vůbec neví, co vlastně pěstují, tuhle jsem se ptala co má soused za odrůdy jablek, naprosto nevěděl... mlhavě tušil že nějaké podzimní.  Oblíbená metoda "zeptejte se kolem, co lidem roste" u nás naprosto selhává...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 1.10.2008 21:12

Myslím, že maliny jsou natolik nenáročné ovoce, že není třeba zjišťovat, které odrůdy jdou sousedům. Navíc nároky jednotlivých odrůd se neliší tolik jako třeba u jabloní. Mnohem víc závisí na agrotechnice. Stejně tak kvalita plodů - velikost, sladkost, vůně -  vykazuje větší rozdíly v závislosti na půdě, výživě, zastínění než na dané odrůdě. Možná se ale mýlím, vyzkoušel jsem jen několik odrůd. Všechny chutnaly jako maliny, aromatu lesních ale nedosáhly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 44.26 (?), 13.10.2008 12:13

Prosím o radu. Včera jsem vykopala staré maliny. Rostly u plotu, celý den na slunci, půda lehká, dosti prašná, neudrží vodu, zamořená kozí nožkou. Vedle roste vinná réva (jedna hlava). Chtěla bych koupit nové maliny, ale takové, aby rodily celé léto, až do podzimu. Existuje nějaká taková odrůda? Nebo mám namíchat dvě odrůdy vedle sebe? Jaké? Taky nevím, kdy přesně maliny zasadit. Poblíž je hřebčín a mám možnost zapravit do půdy koňský hnůj. Mám to udělat? Nebo mám pohnojit jinak a něčím jiným? POMOC prosím a moc všem zahradníkům děkuji za všechny rady .

Šárka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika