Kanadské borůvky - pěstování



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?)
16.3.2008 22:10

Není důvod Vám nevěřit, ale  máte prostě díl štěstí - z okolí mám  poznatky o velice negativních zkušenostech, pokud bylo zanedbáno hnojení a zálivka. Ono stačí použít logiku a podívat se v jakém biotopu kanadským borůvkám  daří a ten se snažit napodobit. Dokonce jsem diskutoval s místním zahradnickým centrem zkušenosti a velmi pozitivní výsledky a mohutné přírůstky.Majitelé centra mne zapřísahali, abych jim dodal fotografie prosperujících keřů - sami zrezignovali a takřka přestali vzrostlé keře dovážet, protože většině zákazníků zašly suchem...Shodli jsme se, že  si nevzpomínají najediný případ, kdy kanaďáky zašly na přemíru zálivky a použití speciálních hnojiv, ale že mají mnoho stížností na borůvky, které si takříkajíc "nezvykly" na nedostatek zálivky a lstivě chcíply, nebo takřka přestaly růst. Praktické zkušenosti hovoří pro benefitní efekt maximalisticky pojaté zálivky a použití speciálních hnojiv. Navíc bychom měli vzít v úvahu i fakt, že kanaďáci budou jistě choulostivější i při nezcela optimální péči výživové a zálivkové v regionu s tvrdšími zimami než jsou v místě, kde bydlíte.

Ještě k dotazu na fólii - u některých borůvek jsem ji dal, u některých ne (to ty, které jsem sázel jako první)  jistě nic nepokazíte folií, která sníží odtok vody, ale nemusíte tvořit v pravém slova smyslu bazén- borůvky nemusí doslova stát ve vodě, ale je vhodné aby se u nich zálivka držela podstatně déle a tak fólií prodloužite dobu, než voda uteče  do okolí

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 16.3.2008 22:10

Není důvod Vám nevěřit, ale  máte prostě díl štěstí - z okolí mám  poznatky o velice negativních zkušenostech, pokud bylo zanedbáno hnojení a zálivka. Ono stačí použít logiku a podívat se v jakém biotopu kanadským borůvkám  daří a ten se snažit napodobit. Dokonce jsem diskutoval s místním zahradnickým centrem zkušenosti a velmi pozitivní výsledky a mohutné přírůstky.Majitelé centra mne zapřísahali, abych jim dodal fotografie prosperujících keřů - sami zrezignovali a takřka přestali vzrostlé keře dovážet, protože většině zákazníků zašly suchem...Shodli jsme se, že  si nevzpomínají najediný případ, kdy kanaďáky zašly na přemíru zálivky a použití speciálních hnojiv, ale že mají mnoho stížností na borůvky, které si takříkajíc "nezvykly" na nedostatek zálivky a lstivě chcíply, nebo takřka přestaly růst. Praktické zkušenosti hovoří pro benefitní efekt maximalisticky pojaté zálivky a použití speciálních hnojiv. Navíc bychom měli vzít v úvahu i fakt, že kanaďáci budou jistě choulostivější i při nezcela optimální péči výživové a zálivkové v regionu s tvrdšími zimami než jsou v místě, kde bydlíte.

Ještě k dotazu na fólii - u některých borůvek jsem ji dal, u některých ne (to ty, které jsem sázel jako první)  jistě nic nepokazíte folií, která sníží odtok vody, ale nemusíte tvořit v pravém slova smyslu bazén- borůvky nemusí doslova stát ve vodě, ale je vhodné aby se u nich zálivka držela podstatně déle a tak fólií prodloužite dobu, než voda uteče  do okolí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.1 (?), 19.3.2008 12:46
Všichni tady píšete že by se měla borůvka hodně prostříhávat ale jak? Jsou na to nějaké pravidla? např. jako při stříhání jabloní.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 21.3.2008 0:26

Snažte se držet určité větve, které budou tvořit keř v budoucnosti, toť vše. Borůvky mají zhruba dvojí habitus - dle mého laického odhadu

A. "koště"

B. Keřík

u koštěte se snažím výrazně prostříhat nové  větvičky - v prvních letech jsem jich často ostříhal i polovinu. Výrazně se tím zvýší růst zbylých a úroda samozřejmě.

Habitus klasického keře je méně bujný při růstu, jeho větve jsou členitěji tvarované a proti "koštěti" podstatně výrazněnji rostou i do tloušťky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.211 (?), 4.4.2008 13:32

Dobrý den, nevíte někdo, jaká je aktivní (efektivní) teplota u Zimolezu???Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.198 (?), 5.4.2008 12:33

Ahoj, chtěla bych se zeptat na pěstování borůvek v nádobách. Jak velká by asi nádoba měla být a musí mít vespodu odtokové otvory nebo ne? Bojím se abych ji nepřelila a voda pak nestála vevnitř a borůvka neuhnila, ale když voda vyteče otvory ven může naopak uschnout... tak nevím. Předem díky za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.118 (?), 5.4.2008 15:08

Uvádím vlastní zkušenosti. Kan.borůvky jsem pěstovala na balkoně 3 roky. V nádobě /u každé živé rostliny/ musí být odtokový otvor. Velikost nádoby musela být každý rok větší /v třetím roce asi 20 l/. Sázela jsem a přesazovala do čisté rašeliny, zalévala dešť.vodou /v nouzi vodovodní + pár kapek kys.fosforečné/. V žádném případě jsem je nenechávala stát ve vodě, zalévala jsem po mírném proschnutí, občas ve vegetační době a př i nasazených plodech přihnojovala hnojivem na rododendrony-/opatrně/. Pozorovala jsem, že přilétaly různé vosičky a čmeláci. Asi 3 druhy, všechny rodily dobře, pozor modrý plod ještě není zralý a musí se pár dní ještě nechat na rostlině. Množství takto sklizených borůvek ob den jedna až dvě hrsti. Působí ale i okrasně od jara do pozd.podzimu. Přebytečné větve se vystřihnou jako u každého jiného keře a nechá se ty vhodně rozmístěné.Pak jsem v létě odjela na 5 dní a 3 ze 4 mi uschly. Nádoba musela být pořád větší, rostou rychle. Jednodušší je pěstování ve volné půdě, kde mohou vyrůst a tím mít i vyšší úrodu. Nesnáší stejně jako rododendrony vápník a potřebují slunnou polohu. Přeji hodně úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaro - (15) - 100.102 (?), 11.4.2008 23:04

Mám neoplocenou zahradu, je třeba chránit borůvku proti zvěři?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 12.4.2008 0:10

Pokud je krutá zima a vše pod sněhem, tak si zajíc na vaší borůvce asi také pochutná...  Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.222 (?), 14.4.2008 11:10

Dobrý den, mám od minulého léta 3 krásné Kanadské borůvky v květináči. 2 Jsou vysoké 60cm a jedna od Starkla stále 30cm, květináče mají průměr 28cm a 20cm-od Starkla, snad je to zatím postačující? Na podzim jsem je přesadila a přihnojila hnoj.na borůvky s rohovinou. Ale asi jsem udělala teď přes zimu chybu?  Nechala jsem je na balkoně, byla mírná zima. Borůvkám jen omrzly listy. Ale asi v lednu se na povrchu květináčů při -10 stupňů vytvořil tlustější led, tak jsem je přenesla domů z obavy, aby nevymrzly kořeny. Asi do týdne se na rostlinách začaly tvořit květy, spousta spousta květů... během 2 týdnů všechny 3 keříky obrostly snad tisíci květy, na výhonkách bez listů, samozřejmě do měsíce všechny květy oschly a teď zbyly jen holé větvičky bez listů. Oschlé květy jsem ostříhala, i větvičky co omrzly. Mám je znovu asi od března na balkoně a přemlouvám pupeny, aby aspoň trochu povyrostly...  Tak se obávám, že z letošní úrody nebude asi nic. Stačí na na zimu na balkoně květináče jen něčím obalit??? Stačilo by to i na venkovní teplotu -10, -15 stupňů??? Děkuji za rady. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.140 (?), 20.4.2008 16:54

Povedal by som že skorej uschli ako zmrzli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika