Kanadské borůvky - pěstování



host - 180.198 (?)
5.4.2008 12:33

Ahoj, chtěla bych se zeptat na pěstování borůvek v nádobách. Jak velká by asi nádoba měla být a musí mít vespodu odtokové otvory nebo ne? Bojím se abych ji nepřelila a voda pak nestála vevnitř a borůvka neuhnila, ale když voda vyteče otvory ven může naopak uschnout... tak nevím. Předem díky za odpověď.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 16.3.2008 22:10

Není důvod Vám nevěřit, ale  máte prostě díl štěstí - z okolí mám  poznatky o velice negativních zkušenostech, pokud bylo zanedbáno hnojení a zálivka. Ono stačí použít logiku a podívat se v jakém biotopu kanadským borůvkám  daří a ten se snažit napodobit. Dokonce jsem diskutoval s místním zahradnickým centrem zkušenosti a velmi pozitivní výsledky a mohutné přírůstky.Majitelé centra mne zapřísahali, abych jim dodal fotografie prosperujících keřů - sami zrezignovali a takřka přestali vzrostlé keře dovážet, protože většině zákazníků zašly suchem...Shodli jsme se, že  si nevzpomínají najediný případ, kdy kanaďáky zašly na přemíru zálivky a použití speciálních hnojiv, ale že mají mnoho stížností na borůvky, které si takříkajíc "nezvykly" na nedostatek zálivky a lstivě chcíply, nebo takřka přestaly růst. Praktické zkušenosti hovoří pro benefitní efekt maximalisticky pojaté zálivky a použití speciálních hnojiv. Navíc bychom měli vzít v úvahu i fakt, že kanaďáci budou jistě choulostivější i při nezcela optimální péči výživové a zálivkové v regionu s tvrdšími zimami než jsou v místě, kde bydlíte.

Ještě k dotazu na fólii - u některých borůvek jsem ji dal, u některých ne (to ty, které jsem sázel jako první)  jistě nic nepokazíte folií, která sníží odtok vody, ale nemusíte tvořit v pravém slova smyslu bazén- borůvky nemusí doslova stát ve vodě, ale je vhodné aby se u nich zálivka držela podstatně déle a tak fólií prodloužite dobu, než voda uteče  do okolí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.1 (?), 19.3.2008 12:46
Všichni tady píšete že by se měla borůvka hodně prostříhávat ale jak? Jsou na to nějaké pravidla? např. jako při stříhání jabloní.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 248.54 (?), 21.3.2008 0:26

Snažte se držet určité větve, které budou tvořit keř v budoucnosti, toť vše. Borůvky mají zhruba dvojí habitus - dle mého laického odhadu

A. "koště"

B. Keřík

u koštěte se snažím výrazně prostříhat nové  větvičky - v prvních letech jsem jich často ostříhal i polovinu. Výrazně se tím zvýší růst zbylých a úroda samozřejmě.

Habitus klasického keře je méně bujný při růstu, jeho větve jsou členitěji tvarované a proti "koštěti" podstatně výrazněnji rostou i do tloušťky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 217.211 (?), 4.4.2008 13:32

Dobrý den, nevíte někdo, jaká je aktivní (efektivní) teplota u Zimolezu???Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.198 (?), 5.4.2008 12:33

Ahoj, chtěla bych se zeptat na pěstování borůvek v nádobách. Jak velká by asi nádoba měla být a musí mít vespodu odtokové otvory nebo ne? Bojím se abych ji nepřelila a voda pak nestála vevnitř a borůvka neuhnila, ale když voda vyteče otvory ven může naopak uschnout... tak nevím. Předem díky za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.118 (?), 5.4.2008 15:08

Uvádím vlastní zkušenosti. Kan.borůvky jsem pěstovala na balkoně 3 roky. V nádobě /u každé živé rostliny/ musí být odtokový otvor. Velikost nádoby musela být každý rok větší /v třetím roce asi 20 l/. Sázela jsem a přesazovala do čisté rašeliny, zalévala dešť.vodou /v nouzi vodovodní + pár kapek kys.fosforečné/. V žádném případě jsem je nenechávala stát ve vodě, zalévala jsem po mírném proschnutí, občas ve vegetační době a př i nasazených plodech přihnojovala hnojivem na rododendrony-/opatrně/. Pozorovala jsem, že přilétaly různé vosičky a čmeláci. Asi 3 druhy, všechny rodily dobře, pozor modrý plod ještě není zralý a musí se pár dní ještě nechat na rostlině. Množství takto sklizených borůvek ob den jedna až dvě hrsti. Působí ale i okrasně od jara do pozd.podzimu. Přebytečné větve se vystřihnou jako u každého jiného keře a nechá se ty vhodně rozmístěné.Pak jsem v létě odjela na 5 dní a 3 ze 4 mi uschly. Nádoba musela být pořád větší, rostou rychle. Jednodušší je pěstování ve volné půdě, kde mohou vyrůst a tím mít i vyšší úrodu. Nesnáší stejně jako rododendrony vápník a potřebují slunnou polohu. Přeji hodně úspěchů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jaro - (15) - 100.102 (?), 11.4.2008 23:04

Mám neoplocenou zahradu, je třeba chránit borůvku proti zvěři?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 12.4.2008 0:10

Pokud je krutá zima a vše pod sněhem, tak si zajíc na vaší borůvce asi také pochutná...  Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 253.222 (?), 14.4.2008 11:10

Dobrý den, mám od minulého léta 3 krásné Kanadské borůvky v květináči. 2 Jsou vysoké 60cm a jedna od Starkla stále 30cm, květináče mají průměr 28cm a 20cm-od Starkla, snad je to zatím postačující? Na podzim jsem je přesadila a přihnojila hnoj.na borůvky s rohovinou. Ale asi jsem udělala teď přes zimu chybu?  Nechala jsem je na balkoně, byla mírná zima. Borůvkám jen omrzly listy. Ale asi v lednu se na povrchu květináčů při -10 stupňů vytvořil tlustější led, tak jsem je přenesla domů z obavy, aby nevymrzly kořeny. Asi do týdne se na rostlinách začaly tvořit květy, spousta spousta květů... během 2 týdnů všechny 3 keříky obrostly snad tisíci květy, na výhonkách bez listů, samozřejmě do měsíce všechny květy oschly a teď zbyly jen holé větvičky bez listů. Oschlé květy jsem ostříhala, i větvičky co omrzly. Mám je znovu asi od března na balkoně a přemlouvám pupeny, aby aspoň trochu povyrostly...  Tak se obávám, že z letošní úrody nebude asi nic. Stačí na na zimu na balkoně květináče jen něčím obalit??? Stačilo by to i na venkovní teplotu -10, -15 stupňů??? Děkuji za rady. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 164.140 (?), 20.4.2008 16:54

Povedal by som že skorej uschli ako zmrzli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika