Kanadské borůvky - pěstování



host - 85.173 (?)
13.4.2011 5:26

Parafrázuji-li pplk.Hastíka, zeptám se: "Jafury? Čo je to také: jafury? Nepoznám!"

Kanadská borůvka by už v těchto dnech měla alespoň trochu rašit. Ale raději ještě nějakou dobu počkejte, třeba opravdu jen dlouho spí.

Josef.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
               
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 86.178 (?), 13.4.2011 1:01

Ďakujem za odpoveď. Všetky druhy sú normálne jafury, kanadské, kamčatské, muchovník a rozne druhy veľkoplodých. Bývam pod lesom, ale poda má podklad opuku, takže som dala vyhĺbiť poriadny rygol, Hrabanka je väčšinou listnatá, takže tiež nie je moc kyslá. Čo mám robiť s tým "kanadaským" kríkom. Mám ho nechať, či znovu vyraší? Neviem, či len dlho spí. Mal dobrú koreňovú sústavu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 85.173 (?), 13.4.2011 5:26

Parafrázuji-li pplk.Hastíka, zeptám se: "Jafury? Čo je to také: jafury? Nepoznám!"

Kanadská borůvka by už v těchto dnech měla alespoň trochu rašit. Ale raději ještě nějakou dobu počkejte, třeba opravdu jen dlouho spí.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 75.115 (?), 13.4.2011 22:40

Josefe, vysvětlím. Jsem původem z Turca a tam je čučoriedka= jafura= borůvka. Pojmenovala jsem ze zvyku ve slovenském textu, protože jsem reagovala na hosta ze Slovenska.Jo a ještě se můžou nazývat také "hafiry", tj. někde z východního Slovenska.

Vzpomněla jsem si, že když jsem měla kanadskou nborůvku druhý rok, tak jsem si také myslela, že vyschla a zachraňovala jsem ji obsypem rašelinou a instalací zavodňovací hadice. Vzbudila se, ale nevím, zda to byla reakce na můj zásah, nebo je fakt dlouho spící. Je mi jen divné, že všechny okolní keříky se již vzbudily a ty dva kanadské ne.. Dost by mne to mrzelo, protože byly docela drahé a mám je také jako vzpomínku na mimořádně úrodnou zahradu. Nevíte náhodou, zda existují i borůvky do zahrady, které mají klasickou modrou dužinu a jsou s většími plody?Koupila jsem letos muchovník, ale ten asi také bude zevnitř bílý. Ale zase nádherně žlutě kvete. Až budu mít za pár let všechny keře velké, tak se u těch květin asi ukýchám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 46.234 (?), 13.4.2011 7:45

Jaké máte velkoplodé borůvky? U nás velkoplodá =kanadská.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 75.115 (?), 13.4.2011 22:25

Kanadská borůvka ze zhradnictví neměla jméno, pouze nápis kanadská a plody měla hned první rok. Plody má modré, ale ne moc tmavé, uvnitř bezbarvé a byla chutná. Velkoplodá borůvka je Heidy a jméno druhé se mi nepovedlo přečíst. Mám někde papír dStarkla, ale můžu se podívat až o víkendu.Určitě to není Heidy, prý je lepší. Zatím nerodily, ale tvar keříků je jný, jako na kanadských. Ten ale záleží na stříhání. Ale listy jsou trochu jiné. Asi jsem Vám moc nevysvětlila. Myslela jsem, že velkoplodá borůvka bude taková jako lesní, ale bylo mi vysvětlenona výstavě, že velkoplodé nemají modrou dužinu. Původem mjsem z horské oblasti a chtěla jsem si na zahradě udlat kousek "domácího"lesa. Takže budu pokračovat brusinkami a klikvouna svahu. Když mi všechna zeleň doroste, tak to bude super. Pak se na důchodu nebudu nudit. Jenom bych potřebovala náklaďák lesní hrabanky spod jehličnanů, nebo rašeliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 106.232 (?), 30.5.2011 4:22
Maly synonymicky slovnik: Cucoriedky = Jafury = Hafiry = Borovky = Borovnice. :) Pokial mate v okoli nejaku pilu alebo stolarsku dielnu, je mozne pouzit aj piliny, stiepku, alebo hobliny z ihlicnanov (smrek, jedla). Pri tleni tvoria kysly substrat. Do jamky pred zasadenim, treba dat trosku nevapnenej vrchoviskovej raseliny, nech maju kam rast korienky nez ako tak zotleje to drevo. Brusnice tiez pestujem. Dve odrody. Jedna ma ruzove kvietky a ta druha biele. Su krasne. Dobre zarastaju plochu. Tiez potrebuju mat kyslo pod korienkami. Ale s tou zavlahou to u nich neni az take dramaticke ako u kanadiek. Zimolez a muchovnik by som snad jafurami ani neoznacoval. Prajem vela radosti s pestovanymi rastlinkami.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 195.18 (?), 16.7.2015 16:11

Dobrý den, toto mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, již několik let pěstuji borůvky v "substrátu" přivezeném z pily... jedná se o směs pilin, odřezků dřeva, oloupané kůry atd., prostě co opadá z klád a co vzniká při jejich zpracování... jednou za čas to nahrnou na haldu a zadarmo si to lze odvézt, mám již několikero takto "vyrobených" záhonů, také pro rododendrony, azalky, vřesy... Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 26.1.2016 10:52

V únorovém Zahrádkáři je článek od pěstitele borůvek. Mimo jiné se zmiňuje o nutnosti sázet prakticky do čisté rašeliny. Stávalo se mu, že při sázení do hrabanky často rostliny uhynuly. Zdůrazňuje, že borůvky koření do 20 cm hloubky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 135.34 (?), 3.6.2016 19:16

Prosím vás o radu, jak postupovat při opylování kanadských borůvek štetečkem. Ráda bych jim trochu pomohla, protože se mi zdá (nezdá, je to tak), že květy místo toho, aby se z nich staly plůdky, upadnou. Nebo je to blbost? Děkuji za všechny tipy a nápady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 240.1 (?), 3.6.2016 19:32

Podle mého blbost. Bílé kalíšky odpadnou, ale bobule se dělá pod tím. Hlídat dostatek vody a sledovat. Za pár dní to je určitě bezpečně poznat. Mám jich 12, různé odrůdy, opylení je zajištěno určitě, ručně bych to nedělala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika