Jaký druh angreštu mám koupit?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?)
22.6.2009 10:44

Captivator je odrůda beztrného angreštu, což je na něm cenné.
Každopádně bych doporučil odrůdu rezistentní proti americkému padlí, je jich na trhu poměrně dost. Kvůli této chorobě jsem se rozloučil s jinak nedostižnými odrůdami jako Zlatý fík, Chryso, Skvost, aj.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jarik - (40) - 34.105 (?), 22.6.2009 10:20, zobrazeno: 38175x

Dobrý den, mám na vás na všechny prosbu. Doporučte mně, podle vašich zkušeností, nějaký druh stromkového angreštu. Mám tři stromkové angrešty, každý jiný a jediný, u kterého znám označení "Koptivátor" červený odolný-padlí nikdy neměl, mně minulý týden zlomil vítr. Byl u mě oblíbený, ale je pryč. Ten druhý je chuťově výborný,  musím ho stříkat proti padlí, ale nevadí mně to. A ten třetí nikomu nechutná, padlí taky nikdy neměl. Nyní když musím ten zlomený nahradit, tak to vezmu při jednom a vyhodím i ten bez chuti. Vím, že je brzo se bavit o výsadbě, ale chci si nechat poradit. Potom nastane další problém, kde u nás nakoupit...

Děkuji za všechny reakce.

Jarda

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 22.6.2009 10:44

Captivator je odrůda beztrného angreštu, což je na něm cenné.
Každopádně bych doporučil odrůdu rezistentní proti americkému padlí, je jich na trhu poměrně dost. Kvůli této chorobě jsem se rozloučil s jinak nedostižnými odrůdami jako Zlatý fík, Chryso, Skvost, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 22.6.2009 10:46

My máme tyto - všechny odolné proti padlí, nestříkáme

Invikta - lx trřetí rok a po zkušenosti další koupený loni

prima - totéž

darek. koupen loni, několik ukázkových plodů

karát - totéž, červený

nevím jak dlouho ta odolnost vydrží, zatím se zdají bezvadné. Kupovat hned na začátku prodeje ovocných stromků - je větší výběr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 15.147 (?), 23.6.2009 18:35

Kromě jmenovaných jsou dostupné na českém trhu také odrůdy:

Remarka - raná červená hladká, plody s tenkou slupkou.Trny po jednom ale silné.

Pax - středně raný červený a beztostný, poměrně velké plody s trichomy. Sem tam osten.

Rixanta - bílá

Rokula, Rolonda - obě pozdní, červené plody menší velikosti a bez chlupů jako Invicta.  Nevýhodou je také tříostnost.

Všechny kromě Rixanty zkouším v podmínkách 500 m n. m.

Zajímvostí je černý angrešt - černy neguš, po chuťové stránce velmi neobvyklý aromatický a odolný. Nevýhodypro někoho: plody velké asi jako u josty, dlouhé trny, bujný růst. Ale ta chuť!

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jarik - (40) - 32.2 (?), 23.6.2009 21:54

Všechny jmenované odrůdy jsou keříkové?

Pro pana Kafku, co je to trichom?

Pro paní Helenu, která z těch odrůd je s tenkou slupkou a většího vzrůstu? Manželce totiš náš ulomený Koptivátor nechutnal právě proto, že měl tužší slupku. Chtěl bych vybrat něco, co ji bude šmakovat. A potom jí nebudou vadit i případné ostny.

Používáte u keříkových nějaké spec. opěry? Já tam mám u každého keříku středem trubku, kterou jsem prodloužil asi o 40 cm nad keř dřevěným ráhnem a odtud mám každou větev zavěšenou na provázku. Váhu plodů to unese, ale vítr mně keřík přetočil a vlastně ukroutil.

Děkuji moc

Jarda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 24.6.2009 7:57

Kdysi jsme užívali podpěry tvořené třemi trubkami po obvodě stromku, nahoře spojené třemi plocháči. Stromek v nich volně stál. Pak z pohodlnosti jsme začali užívat podobnou tyčku jako vy a stromky se začaly lámat. Pokorně se ke starému způsobu vracíme. Pokud se jedná o slupku - musíte ještě chvíli počkat, zde na severu je vše později. Zdravím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 44.45 (?), 24.6.2009 8:31

Já "speciální" opěry nedělám, jen jednoduché. Po provedeném řezu angreštu a rybízu, když mám na keři už jen ty pruty, které budou dávat úrodu a jsou ještě holé, obvykle v únoru, nebo v březnu, dám vně keře - ve vzdálenosti asi 30 cm od středu keře-  tři nebo čtyři tyčky. Větve keře rozdělím tak, aby na každou tyčku vyšla třetina, nebo čtvrtina prutů, podle toho kolik dám tyček. Přivážu pruty provázkem k tyčce tak, aby měly volno a pohodlí, nejdříve ve čtvrtině jejich výšky a pak ještě o něco výše, než v polovině jejich výšky. Stejným způsobem postupuji u keřových rybízů. Větve se mi pod tíhou plodů neválí po zemi a sklizeň je o mnoho snadnější.  Loni jsem dva keře rybízu nechala bez tohoto jednoduchého vylepšení a po vichřici mi zůstaly na keřích jen holé třapce, bez plodů. Vítr je všechny omlátil. Na uvázaných keřích mi úroda zůstala. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 27.6.2009 8:02

____Pro pana Kafku, co je to trichom?___

Fous, chlup.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.7 (?), 27.6.2009 2:31

Ja bych doporucila Zlaty fik. Ma opravdu velky vynos. A z mych zkusenosti je ale lepsi kerikova odruda nez stromkova - ten nez se Vam rozroste tak, aby na nem bylo hodne plodu, to dlouho trva, a nakonec nikdy neni tak velky a neplodi tak, jako angrest kerickovy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
helena721 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 255.95 (?), 27.6.2009 9:49

Zlatý fík je opravdu asi nejlepší odrůda, bohužel je silně napadána padlím. Právě tuto odrůdu jsme před dvěma roky likvidovali.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika