Jak nejlépe otrhat rakytník?



host - 6.34 (?)
20.10.2010 20:35

pro Konvalinku:

Jakou odrůdu jste koupila?Kam jste ji na zahradě sadila?Nebojíte se rozrůstání výhonků? Díky za info.Pepík

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 245.30 (?), 17.10.2010 18:08, zobrazeno: 15523x

Dobrý večer prosím o radu jak nejjednošujeji otrhat rakytník z větviček. Známí nám dovezl dětskou vaničku rakytníku i s vetvičkami a popřál nám hodně trpělivosti. Máte prosím nějaký fígl nebo nápad jak na to. Díky za pomoc

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 39.199 (?), 17.10.2010 18:17

Bobulky odstřihuji nůžkami, umeju, a drtím s přídavkem cukru, kterého dávám až do nasyceného stavu s mírným přebytkem. Odstřihávané bobulky tak nepraskají a jsou schopné omytí bez velkých ztrát. Ale vaničku jsem jich nikdy neměl. Výsledný skvělý produkt užívám po lžičkách v zimě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.180 (?), 17.10.2010 19:00

Větvičky i s plody dejte do mrazáku a nechte zmrznout. Pak je vyjměte a sklepte z větviček do nádoby.Padají jako korálky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 17.10.2010 21:58

Tak shodou okolností jsem šla před pár hodinama poprvé kolem rakytníku obsypaného plody. Trčel přes plot, tak jsem zvědavá jednu bobulku ochutnala i s tím, že jsem zkoušela, jak moc jsou náchylné na prasknutí. No dost. A chutná stejně olejově jako ten, co si kupuju jako rakytníkový olej v lékárně. A já myslela, že je tam navaleného nějakého řepkového oleje  Mám ho zasazený cca 2 roky a zatím nezaplodil, snad příští rok - letos hodně povyrostl  O fintě s větvičkama do mrazáku vím, jenom mi vadí, že tím snížím plodnost, neboť na ostříhaných příští rok nezaplodí. Jak jsem to tak právě testovala, zrovna mě napadlo to co Vás - že by to šlo snad dobře ostříhat nůžkama. Tedy pouze plody myslím  Ale rypačka to bude 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.24 (?), 17.10.2010 22:09

Rodiče rakytník pěstují a sklízí ho v zimě, pokud mráz klesne pod 15 C brzy zrána. Jsou v důchodu, takže mohou vyčkávat. Nápad s mrazničkou se tomu podobá.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pavel... - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (113) - 19.114 (?), 18.10.2010 8:26

Plody ostřiháváme nůžkami - je to opravdu piplačka /dva keře = cca 2 kg/. Potom je na odšťavňovači Hurom odšťaníme a šťávu zamrazíme v sáčcích na kostky. Drť která zůstane po odšťavnění usušíme na radiátoru a vaříme z ní čaj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 245.30 (?), 20.10.2010 18:37

Děkuji za nápady, rakytník už je zpracovám na marmelády, šťávu atd. Manželka si našla svůj způsob co jí nejvíce vyhovoval a to že plody obírala vidličkou a šlo jí to jedna báseň

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 6.34 (?), 20.10.2010 20:35

pro Konvalinku:

Jakou odrůdu jste koupila?Kam jste ji na zahradě sadila?Nebojíte se rozrůstání výhonků? Díky za info.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 21.10.2010 0:07

Jé, děkuju za optání  tím jste mi připoměl, že musím bohužel shánět dál  Rakytník prodávali jen samici+samec a bez názvu odrůdy. Chtěla jsem samici navíc 

Výhonků se nebojím, zatím  Je to do rohu pozemku, kde z jedné strany je zeď a kolem pravidelné sečení trávy, tak snad to bude stačit 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.254 (?), 10.11.2010 16:48

Sklídil jsem letos 15kg rakytníku z jednoho keře - prostě normálně ručně bobulku po bobulce... jedna váží kolem 1g takže tak 1500 bobulek na jeden zátah... a za něco délé než týden bylo hotovo... když ted otrhnu plod, který ještě zůstal na keři, tak se nedá jíst..chutná příliš olejově... i v literatuře se píše, že se plody z tohoto důvodu nemají nechat přezrát. Tak nevím, jakou chut můžou mít plody sklízené v zimě když zmrznou... Jinak keř roste skoro bez péče, tak prostě té sklizni se nějaký čas věnovat musí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika