Fazole nemaji lusky



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?) 
31.7.2015 7:38

Normální včely do těchto květů moc nejdou. Fazol obecný (keříčkový i pnoucí) tuto službu k založení lusků a semen nepotřebuje. Jsou to rostliny z Ameriky, možná nepatří do atraktivních druhů pro včely ani jiné opylovače, možná jim zasychají brzy blizny, možná v tomhle počasí netvoří plodný pyl,... Ony sice milují teplo a nevadí jim sucho, ale trpí větry (= suchým horkým větrem). I když on dokáže udělat lusky i na balkoně v truhlíku, tak nevím. Možná ho tam opylují noční motýli. Třeba mu chybí nějaké stopové prvky (zdroj některých je i slepičinec, popř. Kristalon Gold, podzim, Floran...). Zkuste přírodě pomoct. Utrhněte nějaký květ, rozeberte ho, ať vidíte co je v něm, jak se do něj dostat, kde je zdroj pylu a kde blizna. No a pak si zkuste zahrát na opylovače - přeneste pyl z květů jedné rostliny na druhou. Je to smůla, když fazol nedělá lusky, ale na trhu jsou tři odrůdy Phaseolus coccineus (=multiflorus), jedna z nich má bílá semena. Měla by to být odrůda Sunset.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 210.78 (?), 16.8.2015 19:55

Přesně to samé - Rosice u Brna, Sklidím co jsem zasel. Jindy toho byly kg navíc...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 45.3 (?), 4.9.2015 8:25

Přesně stejný problém. Květů plno a lusk jeden. Přihnojeno, zaléváno, tak tedy nevím. Pouze potěší, že v tom nejsem sama. Po delší době totiž se zahradou začínám a nestačím se divit. Keříčkové jsou úplně super, obsypané a lusky postupně rostou a rostou. Jenom velké pnoucí nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 4.9.2015 10:19
Včera jsem sklidila zralé fazole, ze dvou vysetých sáčků fazolu šarlatového celých třináct semen. Neplodily ani zakrslé velkozrnné fazole (mini odrůda šarlatového), lusky se vytvořily v době, kdy se ochladilo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 31.7.2015 22:54

Letos je hodně dřepčíků, neskáče vám tam něco malého černého? Po revoluci se tu pěstovaly luskové fazole pro Němce a najednou tam nebyl jediný lusk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 25.60 (?), 6.8.2015 0:29

Nic jsem skakat nevidel, prohlizel jsem kvet a luska tam je, udelal jsem prihnojeni slepicincem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
M.D.Rettigova - (17) - 209.225 (?), 10.8.2015 12:22

Mám stejny problém. Velkoplodé fazole kvetou jako okrasné, ale lusk sem tm jeden. Schválně jsem ji zasela k plotu mezi květiny, takže hnojení i vody má dost. Někde jsem četla, že sice teplomilné, ale přesto fazole nesnášejí horka a přímé slunce. Je pravda, že v září je tam co květ to lusk, ale nedozrají. Letos mám i keříčkové velkoplodé a s těmi problém není, v letošním horku už zespodu obírám suché lusky, ať se do nich nenaleze - coto? černy brouček.

Jo a ty jsou na poli a vodu letos asi nepoznají, jen byly sety na vodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 10.8.2015 14:19

Kdyby to měl být zrnokaz fazolový, nebude vyloženě černý. Jestli je to on, tak má po práci a nakladl na lusky vajíčka. Larvičky přelezou do semen. Chcete-li je uchovat do příštího roku, pak je po usušení dejte na zimu do mražáku. Zrnokaze fazolového to zastaví. JInak, pokud je tam, bude v suchu a bezmrazém prostoru tak se po nažrání zakuklí a vylíhnou se brouci. A protože jich může být v každé fazoli více, nechají po sobě spoustu děr. Ty fazole pak špatně klíčí. Nejsem si s tím moc jistý, ale v teple mohou napadnout suché fazole i larvy z druhé generace, tedy děti těch, kteří se v zimě vylíhli. Na bílé fazoli bývají tmavá místečka, kde jsou vykousané chodbičky, na barevné to asi moc vidět není. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.60 (?), 11.8.2015 23:08

Přihnojil jsem a nic vidět není, žádná změna, květy jsem rozebrala lusk tam je a přesto padá jeden květ za druhým, podobný problém má i paní Jitka, věřím, že fazole jsou něčím napadený, ale čím? Jinak prodejci podvádí protože šarlatový fazol není vůbec obří, nevím kde k tomu přišli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
alvav - (44) - 82.122 (?), 4.10.2015 19:42

Můžu se zeptat jaké velkoplodé keříčkové fazole pěstujete? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika