Dva druhy jahod



PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 125.110 (?)
19.6.2013 22:45

Dobrý večer Vám prajem, kúpil som ich minulý rok v Plantexe. Chuťovo sú veľmi dobré, ale na Karmen nemajú. Tento rok by som rád dokúpil nejakú neskorú odrodu. Ktorú by ste poradili?

Peter

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 85.168 (?), 12.3.2012 20:18

Co s jahodami teď, když je už St. poslal? Čekal bych to spíš tak za měsíc. Není na výsadbu ještě brzy? Nebo to mám už dát na záhon?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 194.226 (?), 15.6.2013 22:35

Zdravím, chvilku trvalo tohle téma najít, ale protože u mě se zrovna extra nezadařilo, tak jsem tu pro změnu s dotazem. Urodilo se někomu na tomhle jahodníku něco?

Sazenice minulý rok celkem hezky rostla a bohatě odnožila, takže jsem získal další 2 rostlinky, ale po zdravotní stránce mi to nepřišlo úplně ono. Listy vypadaly jakoby napadené padlím, ale Talent na to nezabíral, skoro jsem nabyl dojmu, že je to fyziologická záležitost. Hlavní krize přišla po přezimování. Nové sazenice nezvládly silnější zamokření substrátu, takže přežila jen mateřská rostlina (ty dvě s nástupem jara uschly). Z počátku to vypadalo dobře, dokonce zakvetla a objevil se plod. Jenomže pak začaly osychat od okrajů listy (beze změny barvy, jako bych je jen sušil) a postupně uschnul i stvol s plodem (krásná sinalá barva). Nové listy jsou zatím OK, rostlinku jsem zalil Aliette a čekám. Začínám si myslet, že tenhle jahodník do našich podmínek neni. Petr L

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.42 (?), 16.6.2013 20:55

Dva druhy jahod

Co stále všichni hledáte. Tzv. nové sorty, které těm starým a osvědčeným nesahají ani po paty. Jahody dělám na zhruba 1,5ha a stále tvrdím, že jedna z nejlepších - neli vůbec nejlepší je KARMEN vyšlechtěná v r. 1955 na Velehradě. Kdo si dokáže představit odrůdu o váze plodu až 100 gramů, deseti sběry v plné plodnosti, a hlavně lesní chutí. A kdyby nebyla tak výborná, ba přímo vynikající, tak by si ji neobjednali letos Němci z množení in Vitro v množství 2 miliony kusů.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 194.226 (?), 16.6.2013 22:58

Co stále hledáme? Já osobně zajímavosti ;) V tomhle případě nejde ani tak o hledání jahody pro konzum, jako o zvědavost, co se z toho nakonec vyklube (viz mé dřívější podezření na recyklaci odrůdy Ananasová bílá). Bohužel rok práce přišel vniveč, což mě trochu zamrzelo. Jinak na zahradě mám taky Karmen, stejně jako Sengu Senganu a jsem s nimi spokojen. Petr L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vagabund - (48) - 220.26 (?), 18.6.2013 21:59

Přesně tak. Toto jsou Karmeny z letošní sklizně. Pro velkopěstitele jsou moc měkké a náročné na přepravu. Pro zahrádkáře nejlepší odrůda. Kde se na ni hrabou všechny ty zahraniční odrůdy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 125.110 (?), 18.6.2013 23:00

Ja hľadám odrody s rôznou dobou dozrievania. Význam môžu mať nové odrody taktiež vďaka väčšej odolnosti voči chorobám.

Tiež Karmen pestujeme, a veľmi nám chutí. Každopádne pestujeme viacero odrôd. Na obr. je Clery a Dar select.

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 230.32 (?), 18.6.2013 23:55

Zdravím Vás Peter! Clery a Dar Select sú fantastické. Sú aj chuťovo skvelé? Ako sa Vám ich podarilo zohnať? V minulosti som okrem iných pestoval francúzsku odrodu Prekvapenie tržnice (Surprice dess Halles). Mala tiež obrovské plody a dozrievala ako prvá. Dnes už sadenice nikto neponúka. Sú v ponuke iba chutné ale na botritídu silno vnímavé sadenice Senga Sengana alebo chúlostivé holandské sorty nevhodné do ťažších pôd (hniloba kŕčka).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PeterNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (306) - 125.110 (?), 19.6.2013 22:45

Dobrý večer Vám prajem, kúpil som ich minulý rok v Plantexe. Chuťovo sú veľmi dobré, ale na Karmen nemajú. Tento rok by som rád dokúpil nejakú neskorú odrodu. Ktorú by ste poradili?

Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 199.70 (?), 20.6.2013 0:27

V Plantexe som bol 1. júna. Mali tam okrem zábavy pre deti (MDD) aj Jahodový deň a vozili čerstvé (obrovské) jahody priamo z polí. Našťastie nepršalo. Nakúpili sme okrem Schneiderky na Gisele dva rôzne japonské javorky so strihaným listom za super ceny a na dekoráciu medzi trvalky pieskovcovú púštnu ružu. Kilo tejto dekoratívnej horniny predávajú za 3 éčka. Jahody neboli lacné, za pol kila pýtali 2,5 €.

Zo sadeníc ponúkali iba Elsantu, Senga Senganu a ešte jednu holandskú.

Z neskorších jahôd Vam odporúčam klasiku Karmen. Tmavé, vnútri pevné, veľké a voňavé plody, slušný zdravotný stav, slušná odolnosť- pre záhradkárov ideálna odroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 221.3 (?), 20.6.2013 8:09

Nevím kam se odpověď zařadí, ale je to pro Pal'a. Mrkněte na Turnovskou ŠS. Tam najdete dobře prozkoušený sortiment na těžkých půdách. Sehnat Překvapení tržnice bude obrovský problém, ale třeba Zefýr z těch starších raných pěstují. Jestli Vám nezáleží jen na velkém výnosu určitě si vyberete. I když i ty nové výkonné odrůdy bývají chuťově výtečné, ale ne bez odpovídající péče.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika