Černy jeřab (Aronie)



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
10.8.2014 23:57

Vysvětlení je prosté. Podrůstání je vlastnost podnože. Když jí zbrzdíme růst, což naroubování slabé aronie na jeřáb nepochybně je, tlačí se živiny do výmladků a podrůstání ještě zesílí. Stejně se chová myrobalán i meruzalka zlatá. Rostou-li planě, podrůstají mnohem méně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 136.118 (?), 17.3.2015 11:31

Prosím nějakého znalce o vysvětlení názvů jeřábů. Koupil jsem stromek s označením Sorbus melanocarpa Nero, české označení Černý jeřáb. Je to to samé jako Aronie (Aronia melanocarpa)?

Děkuji      Jiva

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 17.3.2015 11:33

Ano. Černý jeřáb se lépe prodává. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.9 (?), 10.8.2014 23:40

Před časem jsem nařízkoval černý jeřáb Nero a vypěstoval jsem si stromky s korunkami asi 1 m vysoko. Jeden jsem si nechal, jeden je u sousedky (takže ho mám pod kontrolou) a ani jeden zatím nepodrůstá. Narozdíl od stromků roubovaných na divokém jeřábu (ty máme dva), u kterých musím pravidelně likvidovat podrůstající výhony u země. Vysvětlení pro to nemám. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.8.2014 23:57

Vysvětlení je prosté. Podrůstání je vlastnost podnože. Když jí zbrzdíme růst, což naroubování slabé aronie na jeřáb nepochybně je, tlačí se živiny do výmladků a podrůstání ještě zesílí. Stejně se chová myrobalán i meruzalka zlatá. Rostou-li planě, podrůstají mnohem méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.30 (?), 19.3.2016 8:34

mám stejnou zkušenost - po 25 letech s 2 stromky a 2 keři

Petra H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.32 (?), 20.2.2008 21:53

Aronie je vynikající na bublaniny, úplně nejlepší je zamrazit, pak zanikne ta trpká svíravá chuť, a výsledný koláč je skoro jak borůvkový - v zimě k nezaplacení.

Další možnost: zavařit do malých skleniček, bobulky použít na zdobení jednohubek (tvarohový základ, na něj tmavou bobulku a petrželku). Šťávu pak lze spotřebovat jako džus nebo do čaje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.129 (?), 2.4.2008 13:43

Zdělte mně e mail, uncovskyhl@seznam.cz, zašlu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 192.72 (?), 20.9.2008 21:28

Dělám víno z aronií již několik let. Pravda je, že pomalu kvasí, je třeba jej udržet v demižonech minimálně šets měsíců, a potom ještě tak rok na dozrání. To co z toho pak vznikne, nemá obdobu. Když to naleji hostům, nikdo neví co pije. Všiuchni si však pochutnají. Mám to štěstí, že je u nás celá álej a ještě mám svých dvacet stromků na zahradě. Honza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 119.62 (?), 20.7.2009 21:35

Mám asi 20 l tohoto vína. Krásně čisté, tmavé, až skoro neprůsvitné. Trochu víc ale v ústech svíravé. Na podzim jsem dělal i likér. Chuťově výborný a trochu víc trpký. Víno je ještě v demižonu. Mám ho nalahvovat a ještě rok uložit na dozrání?  Nebo jsem do části chtěl nalít nějaký alkohol. Nezkoušel to někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.61 (?), 19.8.2009 8:59

Dobrý den,

Též jsem se dostal k arónii a rád bych si udělal své domácí víno. Jak čtu, máte s jeho výrobou několikaleté zkušennosti. Rád bych Vás požádal, pokud to není výrobním tajemstvím, o návod na jeho přípravu. Letos bych dělal své domácí víno poprvé a právě z těchto plodů.

Předem Vám mnohokrát děkuji.

haburcak.milan@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika