Borůvky chřadnou



host - 113.229 (?)
3.8.2023 8:51

V loňském roce jsem byl na zkušební stanici ÚKZÚZ v Chrlicích, kde mimo jiné měli výsadbu kanadských borůvek. A dostalo se mi takového receptu na jednorázové okyselení: do konve vody dát deci octa.
Od jednoho dlouholetého pěstitele borůve jsem slyšel, že borůvky pěstuje v bývalém bazénu, kde prakticky stojí ve vodě a problém s uhníváním pkořenů nemá.
bred_ik 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 53.234 (?), 2.8.2023 15:38

Tak jo, už víme aspoň to, že všichni jsou podle vás zoufalci. Ale o tom, co je špatně na kyselině dusičné pro okyselení půdy jsme se nedozvěděli vůbec nic. Děkuji vám za hodnotnou odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.149 (?), 2.8.2023 15:07

Pro paní Vladěnu: Kyselina dusičná se asi dá koupit v laboratorních potřebách. Je to silná žíravina se kterou byste, pokud nemáte nějaké laboratorní zkušenosti těžko něco dělala. Je potřeba mít určité vybavení a dodržovat bezpečnostní podmínky. To že vezmete láhev a nalejete do nějaké konve bez nějakého odměření je divná představa. Toto je můj názor.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 254.81 (?), 3.8.2023 1:05

Děkuji, raději tedy s kyselinou laborovat nebudu a budu doufat, že na dostatečné okyselení bude stačit přihnojit na jaře síranem amonným.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vlaďka. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (173) - 254.81 (?), 3.8.2023 0:48

Rašelinu mám z Mountfieldu, píšou na ní že je to směs bílé a černé vřesovištní rašeliny a PH má 3.5 - 5, takže by to mělo být OK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.149 (?), 3.8.2023 6:56

Mně tam vadí ta podmiska. Borůvky snesou vody dost, ale trvale přemokřené nerostou.a spíše pomalu hynou. Jestli to nebude celý důvod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.149 (?), 3.8.2023 7:01

Jo, ještě dodatek, jestli jsou kořeny částčně uhnilé, dost dluhou dobu se rostlina z tohoto vzpamatovává a většinou se nevylplatí se s takovou rostlinou nadále piplat. Výsledek většinou nestojí za nic. Mám s tímto zkušenosti přebohaté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 63.131 (?), 3.8.2023 7:03

Taky jsem se s tím zatím nesetkal, že by u kontejnerů /květináčů/ s kan. borůvkami byly podmisky. Naopak se na dno kontejneru doporučuje dát drenáž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.229 (?), 3.8.2023 8:51

V loňském roce jsem byl na zkušební stanici ÚKZÚZ v Chrlicích, kde mimo jiné měli výsadbu kanadských borůvek. A dostalo se mi takového receptu na jednorázové okyselení: do konve vody dát deci octa.
Od jednoho dlouholetého pěstitele borůve jsem slyšel, že borůvky pěstuje v bývalém bazénu, kde prakticky stojí ve vodě a problém s uhníváním pkořenů nemá.
bred_ik 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.142 (?), 3.8.2023 9:01

Podle mně až tak nezáleží na nějaké precizně měřené kyselosti, ale na naprosté absenci čehokoliv vápenitého. Umučil jsem několik borůvek různými pokusy se substráty. Až když jsem uvěřil a zasadil do čisté rašeliny s pískem, borůvky prosperují. Mám tři keře, na zahradě v jámách vyložených folií. Jsou dnes vysoké kolem 1.4 metru a každoročně bohatě plodí. Hnojím běžným hnojivem z barevné krabičky s borůvkama na obalu. Žádné okyselování. Zjara přidám rašelinu. Dlužno dodat, že pěstuju v oblasti, kde je kyselá půda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.140 (?), 3.8.2023 11:04

Vhodné pH substátu se udržuje přidáváním rašeliny a kyselými hnojivy, to je ta krabička s borůvkama na obalu. Není to "běžné" hnojivo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika