Angrešt - řezat zelený?



host - 121.12 (?) 
29.5.2022 15:23, zobrazeno: 718x

Chci se zeptat na věc, která mě už dlouho zajímá a kde jsem nebyl schopen na internetu nic věrohodného dohledat.

Na podzim jsem vysadil nový stromek angreštu a docela mě letos překvapil rychlým obrůstáním. Viz foto. Nové zelené výhony už jsou velké asi 40 cm, ale já vím, že je v zimě budu zkracovat na 15 až 20 cm, abych vytvaroval pro mě přijatelnou korunu..

Myslíte že je dobré je zkrátit už teď i když jsou výhony ještě zelené? Případně podpoří se tím růst dalšího větvení na těchto zkrácených výhonech?

U tarých stromků si s tím nelámu hlavu a když mi nějaký výhon překáží, fiknu to. Ale tady bych chtěl ařezat celou zelenou korunu..

Jinak podobnou potíž mám i u stromkového rybízu.

Případně íky PeP


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.107 (?), 29.5.2022 19:32

Podobný problém jsem měla s angreštem Karát, rostl jako blázen. Výhony jsem zkracovala i dvakrát za léto, navíc hodně zahušťoval korunu. Asi po třech letech jsem ho z toho důvoidu zrušila, i když chuťově byl výborný.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 126.187 (?), 30.5.2022 12:34

Díky, spíše mě jde o to, jestli tím řezáním zeleného (vlastně všech výhonů) nějak poškodím celý stromek...

Všude se píše o řezu na podzim nebo v zimě..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 30.5.2022 14:01

PeP, nic nezakracujte, jen teď nechejte jeden výhon nejblíže středu a 4 až 5 stejnoměrně do stran-nadbytečné odstříhněte nebo šikovně vylomte v místě nasazení. Pokud na tu Vaši mladou bobulovinu nezaůtočí na vrcholcích padlí či mšice, tak dalším růstem dojde k samovolnému zvětšení odklonu kosterních výhonů od terminálu-to je žádoucí. Další střih nechejte na předjaří r.2023, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 121.12 (?), 30.5.2022 21:02
Díky. A co když se růst zastavi? Mšice už jsem na rybízech zpozoroval.. A i když na angrešt mi většinou nejdou, tak se to může stát.. Taky se obávám toho, že mi to vylomí nějaký silnější vitr. Tak jestli nakonec nebude lepší to fiknout...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 31.5.2022 6:55

Nemalujte čerty na zeď-to bysme se nemohli pouštět do ničeho. Prostě jestli ty výhony těď zakrátíte-dle mé zkušenosti zbytečně, chybně, tak Vám vznikne metla, která vyžene boční výhony, bude přehuštěná v malém prostoru. To je potom ráj pro škůdce a choroby, ne tak už pro kvalitní plody.SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 126.187 (?), 31.5.2022 7:07

OK, nechám to tak jak vždy a budu řezat v zimě.

Díky PeP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika