Vyvýšené záhony



host - 58.114 (?)
14.2.2014 17:00

Do diskuse vám přidám fotku záhonů u mých rodičů před několika lety. Důvodem zřízení těchto částečně vyvýšených záhonů bylo to, aby záhony byly pohodlně přístupné i po dešti a také to, že pod záhony lilií byla celoplošně položena králičí síť proti hlodavcům, která byla na krajích záhonů vyvedena nahoru k lemujícím deskám.  Rodiče to takhle mají už asi 30 let a desky se občas dle potřeby vyměnily. Jedinou nevýhodu těchto záhonů pociťují až nyní ve svém stáří 75 roků, neboť cestičky mezi záhony jsou úzké (na šířku chodníkové dlaždice cca 30 cm) a špatně se jim tam při práci v úzkém prostoru pohybovalo. Proto jsme cestičky museli dodatečně trošku rozšířit a záhony zúžit.   

vyvýšené záhony květin
vyvýšené záhony květin
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 185.138 (?), 7.2.2014 19:17

Rajčata se nesází hluboko, utápí se položením stonku, který zakoření, 20 cm hloubky jim stačí. Materiálu je potřeba hodně, ale samotný zetlelý biomateriál málo drží vodu, sice se krásně pleje, je plný dusíku, ale pořád suchý. Takže míchat, zkuste někde zeminu odebrat, tím se vám zase záhonek vyvýší. A zeptejte se sousedů, zjistil jsem, že moji házejí posekanou trávu přes plot ke trati...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Bláža - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (169) - 14.13 (?), 7.2.2014 20:37

Dobrý den,

děkuji za rady. Pokud zetlelý biomateriál málo drží vodu, co mám přidat? Bydlím sice v ulici Mokřanská :-) to jde ale poznat hlavně v zimě, nechtěla bych zalévat dvakrát denně.

Jinak s tím množstvím dusíku, někdo tvrdí že to je škodlivé, že pak rajčata a papriky rostou a rostou ale neplodí, co si o tom myslíte? Já letos pěstovala prvně, použila jsem jen sušený koňský hnuj a tak nádherná rajčata jsem ještě neviděla (až do té doby než jsem odjela na dovolenou, po dvoutýdenní dovolené jsem je rovnou vytrhala, hodně pršelo a já do té doby neměla důvod stříkat, plíseň vzala rychlý spád).

Jinak u nás sousedi (všichni) vozí smetí ze zahrady do lesa, mám kvůli tomu ale na ty burany takový vztek, že by to bylo velké přemáhání se s nimi o tom bavit. Ale děkuji, zvážím to.

A Vy tedy máte vyvýšené záhony? Je to opravdu takový rozdíl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.130 (?), 7.2.2014 23:02

Dobrý večer. Burany odradíte, když jim ukážete jak snadno se v odpadu organickém dá krásně pěstovat všechno. Nemusíte mít obavy rajčata, papriky i okurky plodí a jak. Rajčata nesnáší vodu na list! Proto se pěstuji pokud to jde někde ve srážkovém stínu a nechtějí ani tak moc teplo. Do substrátu přidejte krtince - udělejte takovou hlinitou hodně bohatou zeminu.  Ano je to velký rozdíl pěstovat zeleninu v záhonech, nebo ve zvýšencýh záhonech byť by i o několik málo cm.    Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 224.63 (?), 8.2.2014 12:57

Ma toto pestovaniie aj nejake uskalia a nevyhody? Dajte vediet, lebo vazne uvazujem o takomto pestovani.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.130 (?), 8.2.2014 19:50

Dobrý večer. Jedno úskali to má a tím jsou pořizovací náklady. Obrubníček 120 cm x18 cm stojí 99 Kč. Pro uchycení - zafixování obrubníčku potřebujete dva dráty nerez průměr 10 až 12 mm / hromosvod/ 40 cm + 40 cm. Dá se sehnat ve šrotu. Geotextíli 300g nebo lépe 400gramů /m2 která se dá koupit od 28 kč. Je třeba pohlídat slevové akce atd.  Tato investice je však " věčná".  Další nepříjemný faktor je ten, že při stavbě se na vás budou sousedu dívat jako na v..., ale to se v průběhu jedné sezony zlepší. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.130 (?), 7.2.2014 20:12

Dobrý večer. Tady na Šumavě je úhrn srážek větší než jinde v republice, proto také nemusím zalévat a substrát je stále tak akorát. Pro dyně by se vrstvička 15 cm substrátu hodila, ale jak píše pán níže musíte zalévat. U nás se nedají pěstovat rajčata na otevřeném prostranství. Musí být ve srážkovém stínu, za větrem, a plně osluněná, potom jdou jako divoká. Také je pěstuji v substrátu o kterém jsem již psal, ale na povrch substrátu dávám kačírek 5 cm.  Rajčata i v 800 m mám vyřešeny takto.   Zdeněk


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.130 (?), 7.2.2014 20:13

Druhá fotka rajčat.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 12.2.2014 18:44

Po přečtení zdejší diskuse jsem si uvědomil, že aniž bych tušil, že je to zahrádkářská disciplína, vlastně ani jinak něž na vyvýšených záhonech už dlouhá léta pěstuji.Donutily mě k tomu okolnosti naprosto zásadní a to poloha pozemku-je totiž celý do svahu.Uvědomil jsem si, že při prvním pořádném lijáku budu mít všechno vyplavené a proto jsem se do toho pustil.Z dob, kdy jsem pracoval u státní firmy zavádějící telefóny jsem měl možnost ze starých sloupů u dobrého kamaráda nařezat prkna/fošny cca 3,5-4cm silné a za pomocí všelijakých trubek a profilů zaražených do země nadělat ohraničené záhony.Dá rozum, že na straně z kopce větší(20,30 i 50 cm a více) na straně do svahu stačí samozřejmě méně.Během letošní zimy a i velmi příznivého podzimu se mi podařilo nadělat mezi záhonky i vydlážděné cestičky.Odpadá mi na letošek značná část sekání stronovkou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 232.120 (?), 12.2.2014 18:56

Pro lepší představivost si dovoluji přidat ještě jeden obrázek.Vše je poměrně velmi pracné, ale jinak by to asi nešlo.Ještě jsem zapoměl dodat, že ty fošny nevydrží věčně a pro zvýšení odolnosti mezi půdu a prkna vkládám cokoliv, co aspoň trochu oddělí oboje.Dřívě jsem používal staré eternitové šablony a vyřazené plastové desky na kabely a i lino.Dnes mám možnost přijít k odřezkům pogumované plachty na ploché střechy.Životnost prken se tím sice značně natáhne, ale po několika letech se to musí vyměnit.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 14.2.2014 17:00

Do diskuse vám přidám fotku záhonů u mých rodičů před několika lety. Důvodem zřízení těchto částečně vyvýšených záhonů bylo to, aby záhony byly pohodlně přístupné i po dešti a také to, že pod záhony lilií byla celoplošně položena králičí síť proti hlodavcům, která byla na krajích záhonů vyvedena nahoru k lemujícím deskám.  Rodiče to takhle mají už asi 30 let a desky se občas dle potřeby vyměnily. Jedinou nevýhodu těchto záhonů pociťují až nyní ve svém stáří 75 roků, neboť cestičky mezi záhony jsou úzké (na šířku chodníkové dlaždice cca 30 cm) a špatně se jim tam při práci v úzkém prostoru pohybovalo. Proto jsme cestičky museli dodatečně trošku rozšířit a záhony zúžit.   

vyvýšené záhony květin
vyvýšené záhony květin
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika