Sadba česneku



host - 4.7 (?)
4.11.2013 12:57

Ja si tiez myslim, ze je lepsie najprv oslavovat sametovu revoluciu a az potom sadit. Macanim sa v samotnom cesnaku spustia nejake biochemicke procesy, ktorych dosledkom je zvysena odolnost cesnaku proti hubovym, a mozno aj inym chorobam. Preto je dobre macat cesnak aspon v prevarenej ale chladnej vode, povedzme aj dlhsi cas. Cesnak takto pripraveny a nastartovany moze byt vysadeny aj do relativne nepriaznivych podmienok. Nepriaznive podmienky su napr. ak zacne liat a otepli sa a v pode su rezidua nejakych hnilobnych mikroorganizmov. Moze sa stat ze nejake percento zo sadby cez zimu nevydrzi, ak by ste do takychto podmienok vysadili cesnak bez predmacania.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.11.2013 10:55

Kvalitní česnekovou sadbu nemusíte mořit vůbec, stačí nastartovat růst namočením na půl hodiny do vody (nebo i do zředěného výluhu z kopřiv, lignohumátu či růžového roztoku hypermanganu).

Pokud máte podezření z napadení sadby plísněmi, pak použijte Rovral Aquaflo podle přiloženého návodu.

Česnek napadený vlnovníkem poznáte podle vůně. Zdravý česnek není v suché skladové místnosti cítit (což vám dosvědčí ti co skladují palice "okrasně" ve váze v kuchyni či obýváku), ale při napadení vlnovníkem je cítit typická vůně utřeného česneku podle míry napadení. Vůně je indukována právě činností vlnovníka (což vám dosvědčí ti, co si na trhu koupili "nejvoňavější česnek" a do dvou týdnů jim vyšeptal)..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 96.86 (?), 4.11.2013 11:12

Já jsem mořil Sulkou a místo Rovralu jsem dal Ortivu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.11.2013 11:35

Ortiva je pro moření sadby nevhodná. nepůsobí na houbové choroby, které sadbu ohrožují od výsadby po vzcházení. Registrované použití do cibule je určeno až na list. Navíc je to dražší než doporučený a registrovaný Rovral.

Dvojkombinaci Sulka + Rovral seženete i v kombibalení "Zdravý česnek", které je určeno na 2-3 kg sadby

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4469) - 96.86 (?), 4.11.2013 13:56

Mně se nechtělo Rovral kupovat na těch pár stroužků... Kdysi byl Fundazol.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.11.2013 14:06

U odrůd z vlastní sklizně, kde byly nulové ztráty taky nemořím, jen rašlový pytel s rozdruženými stroužky hodím do sudu s dešťovou vodou a jdu si připravit řádky. Čas neměřím, podle toho jak se mi podaří projet brázdy, tak to vylovím a nechám okapat.

No kupovanou sadbu nebo darovanou k vyzkoušení mořím Sulkou. Zatím jí mám dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?), 4.11.2013 16:54

Neměla jsem ztráty, jen pro jistou jsem chtěla. Když to jnení nutné, tak to nebudu do ničeho dávat, jen do vody, to jsem nevěděla, vždycky jsem to sadila nenamočené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.11.2013 17:09

on si stroužek natáhne vodu z půdy, ale namočením mu dáte týden náskok a tedy ho klidně můžete sázet právě o ten týden/dva později. A většina patogenních plísní/hub je teplomilná, tedy čím nižší teplota tím menší aktivita... Už jste někdy viděla, že by botritida vyklíčila ze spóry na potravině uložené v chladničce pod mrazákem? No a česnekové kořínky jsou schopné přirůstat až do teploty -2°C (buněčné šťávy jsou něco jako nemrznoucí směs v chladiči auta a dokážou proudit i při mínusových teplotách, jen ta rychlost je pomalejší). Nejradši sázím, když je teplota půdy +2°C a teplota vzduchu +9°C.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jezibaba9 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (51) - 243.162 (?), 4.11.2013 12:24

Děkuji, ten hypermangan zkusím. Sadbu mám svoji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 4.11.2013 12:47

abych se přiznal, uvedl jsem hypermangan pouze pro úplnost, ale dle mé zkušenosti je u česneku účinek neprokazatelný vůči vzorku máčeném pouze v čisté kohoutkové vodě.

Jinak na okraj, já budu sázet až po 17 listopadu tak, abych byl do Mikuláše hotov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 4.11.2013 12:57

Ja si tiez myslim, ze je lepsie najprv oslavovat sametovu revoluciu a az potom sadit. Macanim sa v samotnom cesnaku spustia nejake biochemicke procesy, ktorych dosledkom je zvysena odolnost cesnaku proti hubovym, a mozno aj inym chorobam. Preto je dobre macat cesnak aspon v prevarenej ale chladnej vode, povedzme aj dlhsi cas. Cesnak takto pripraveny a nastartovany moze byt vysadeny aj do relativne nepriaznivych podmienok. Nepriaznive podmienky su napr. ak zacne liat a otepli sa a v pode su rezidua nejakych hnilobnych mikroorganizmov. Moze sa stat ze nejake percento zo sadby cez zimu nevydrzi, ak by ste do takychto podmienok vysadili cesnak bez predmacania.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika