Sadba česneku



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?) 
6.10.2014 10:58

jj loňský ozimý jsem sázel až letos na tři krále (nebo o týden později) a bylo to tak akorát. Zdravotní stav česneku výborný, velikost odpovídala odrůdě nebo byla mírně větší než odrůdový průměr. Takže nyní je čas na sázení jahodníku, sklizeň jablek, přípravu sklepa na uložení... a česnek počká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Marik - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (84) - 144.117 (?), 8.10.2014 9:48

Chtěl bych se zeptat, zda je možné vysadit česnek na záhon, na kterém se zjara pěstovala cibule? Vím, že po cibuli by se česnek sázet neměl, ale teď tam mám zasetou hořčici, která prý dezinfikuje půdu, tak snad by to vadit nemuselo, co myslíte?

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.10.2014 10:22

Njn, jen vy sám víte, jaký byl zdravotní stav cibule. Pokud byla zdravá, sázel bych (nemajíc jiný záhon) alespoň co nejpozději (klidně v lednu) nebo až na jaře hned po rozmrznutí půdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 8.10.2014 15:16

A jak delate ty brazdy? Taky jsem se chtela zeptat, jestli mate vyzkouseno, ze kdyz sadite cesnek napr. briskem napravo, tak vsem vyrostou listy stejne orientovane jako vojaci?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 8.10.2014 15:26

jj, mám řádky orientované S-J a většinou začínám sázet od severu k jihu. Podvědomě chytám paličáky za ploché strany stroužku a tím bříško vyjde orientované na jih. Listy jsou pak do meziřadí směrem k západu a k východu. U nepaličáku bříško většinou tak dobře neurčíte, tak je to trochu "rozházené". Snaha dát listy  "do řádku", aby ulička mezi řádky byla volnější je nesmyslná, protože pak plevel v uličce má více světla a česnek sám sobě konkuruje. Nakonec pak dá rozdíl cca 10% větší úrodu, když jdou listy do meziřadí.

Ale pokud to dáte alespoň podpučím dolů, je ten česnek spokojený...

Ze současné nabídky na K-cesnek.cz doporučuji u pana Ing, Kozáka objednat odrůdu Slavin, který nepochybně dělá čest svému jménu (tj. je volným synonymem k pojmu český+československý). Navíc je vhodný k vyzkoušení i jestli u Vás půjde Novošlechtění LAN, které vzniklo právě mutací Slavinu (nesehnali jste LAN = kupte Slavin).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 13.10.2014 21:22

dik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 13.10.2014 22:54

ještě si dovolím připomenout, že nabídka sadby na k-cesnek,cz se už tenčí..., ale nejkvalitnější odrůdy jsou stále skladem. Ano jako první byly vyprodány ty, kterým reklama příliš lichotila a nikoliv ty nejlepší. Nevím, proč pan Ing. Kozák v reklamě tvrdí, že z 1 kg sadby Slavinu se dá vypěstovat 12 kg konzumního česneku, když běžně mám i 14 kg. Při dnešním přereklamovaném světě by tedy měl psát 16ku místo 12ky.

No Benátčan přesto je výnosnější (1:18) - dle mého názoru v mých podmínkách nejlepší nepaličák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
eva.neuwirthova - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (345) - 147.46 (?), 23.10.2014 13:18

Dobry deen, co byste povazoval za nejlepsi palicak? Jedna se mi o palivost, aby dlouho vydrzel, tak do konce kvetna,  samozrejme i odolnnost proti chorobam. Ta vynosnost me az zas tak netrapi. Dekuji

A ten Slavin vydrzi dlouho a je silny v chhuti? Co si myslite o Vekanu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 23.10.2014 16:16

Na k-cesnek,cz jsou v nabídce k dnešnímu dni odrůdy Bjetin a Slavin. Není to podle mne proto, že by to byly špatné odrůdy, ale právě naopak proto, že si pan Ing. Kozák myslel, že jsou jedny z nejlepších a tak si jich u smluvních pěstitelů nechal napěstovat dostatečné množství. Jenže lidi se honí po novinkách a novošlechtěních i přesto, nebo právě proto, aby si mohli porovnat odrůdy se staršími, nebo začít pěstovat novinku i jako jedinou.

Bjetin má pět hlavních NEJ - je nejranější z paličáků. je nejvíce adaptabilní podmínkám (a tedy vhodný i do okrajových poloh), je nejzdravější (s ohledem na množství lidí, kteří jej snášejí ačkoliv jiné česneky nemohou), nejlépe využitelný v kuchyni (dlouhá skladovatelnost "od sklizně do sklizně" + různorodost velikosti stroužků) a nej... (o poslední nej si napište do SZ, ať vím že toto někdo dočetl až sem).

Slavin jsem popsal v některém ze svých starších příspěvků.

Dotazovaný Vekan má jednu nesporou výhodu, je vysoce rezistentní vůči hospodářsky významným virům a pokud bude prolomena ne-možnost generativního množení česneku semeny, bude jedním z hlavích adeptů na šlechtění "rezistentů". Ale kvůli špatné skladovatelnosti ho nemám rád - vdrží mi tak do února (ale jsem radši, když je do vánoc spotřebovaný).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 142.1 (?), 23.10.2014 16:54

Bjetin je výborný, pěstuji jej několik let. Zapomněl jste uvést velkou odolnost k vymrznutí. u nás přežil jako jeden z mála holomrazy v nedávných letech. Nesouhlasím s vysokou skladovatelností. K jaru začne růst (je raný), lépe se skladuje třeba Matin (vlastní zkušenost). Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika