Česnek ze semen



host - 168.37 (?)
11.8.2019 17:52
Možná to někdo bude vědět líp. Tuším, že Kozákovi mají na stránkách pojednání o pacibulkách. A Kenosha garlic collectors řeší svůj " round project". Za sebe si myslím, že u malých pacibulek je to skoro jedno. Do zimy moc nenarostou, přes zimu v záhoně něco vymrzne. Když je necháte do jara, zase se budou hůř sbírat ze spánku a rozbíhat. Když zkusíte oboje napůl, zjistíte to asi nejlíp. Za sebe bych se jen bál fusaria atd. U velkých pacibulek máte šanci za rok dostat buď supersadbu (kuličku větší než normální stroužek) nebo zajímavost na stůl. Myslím ale, že když projdou vernalizací, tak se na jaře začnou dělit do ministroužků. Za sebe bych je zasadil po rozmrznutí půdy při prognóze žádných delších mrazů (březen?). Ale třeba to někdo bude vědět líp a jinak.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.151 (?), 1.8.2019 7:31

Já běžně česnek nepěstuji. Ale sousedka mně dala pár odlomených paliček česneku a tak se pokusím ty pacibulky na podzim vyset. Momentálně zkouším klíčivost. Vyčlením pro to takový menší záhon a budu to pěstovat v kombinaci s podzimním výsevem mrkve a petržele. smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 1.8.2019 19:54
Pěstování z pacibulek trvá hodně dlouho a je to dost nevděčná práce. Ještě to ujde, když použijete odrůdu Blanin (nebo obecně česneky typu rocambole, které mají velké pacibulky), v extrémním případě Havran (nebo jiné MPS), když se povedou. Velké pacibulky je ale nejrozumnější sázet na jaře, aby neprošly vernalizací/ jarovizací a nezačaly se dělit. Navíc moje letošní zkušenost je, že pacibulky jsou hodně citlivé na Fusarium - a odešly mi. Naopak bych se nebál vysadit konzumní česnek - do květináče na balkon - a hlínu pak vyhodit do popelnice. Je to vlastně karanténní pěstování. S tou klíčivostí taky opatrně - na některých rostlinách uvidíte pacibulky s výhony, často pokroucenými. Ty patří vyhodit nejdřív. Nejčastěji jsou nakažené "aster yellows phytoplasma", to je bakteriální choroba.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3231) - 135.151 (?), 11.8.2019 12:09

Na jaře? A to je tehdy až už vůbec nebude mrzmout nebo lze je vysadit dříve až rozmrzne půda a krýt je textilií?

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 168.37 (?), 11.8.2019 17:52
Možná to někdo bude vědět líp. Tuším, že Kozákovi mají na stránkách pojednání o pacibulkách. A Kenosha garlic collectors řeší svůj " round project". Za sebe si myslím, že u malých pacibulek je to skoro jedno. Do zimy moc nenarostou, přes zimu v záhoně něco vymrzne. Když je necháte do jara, zase se budou hůř sbírat ze spánku a rozbíhat. Když zkusíte oboje napůl, zjistíte to asi nejlíp. Za sebe bych se jen bál fusaria atd. U velkých pacibulek máte šanci za rok dostat buď supersadbu (kuličku větší než normální stroužek) nebo zajímavost na stůl. Myslím ale, že když projdou vernalizací, tak se na jaře začnou dělit do ministroužků. Za sebe bych je zasadil po rozmrznutí půdy při prognóze žádných delších mrazů (březen?). Ale třeba to někdo bude vědět líp a jinak.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 212.16 (?), 11.8.2019 19:17

Začnu tím, že pěstuji to co mi přišlo pod ruku a líbilo se mi to. Nevím co máte na mysli dobou a nevděčnou prací. Ty semena bych zkusil, ale nějak mi v tom brání tělo. Osobně, část česneku pěstuji z pacibulek a potřebná doba k vyprodukování např ruského česneku je dvě sezony. Pacibulky vysévám do širšího žlábku na husto. Když lehá nať, tak to podebírám motykou a dávám na síto s oky cca 6krát6 mm, proseji a dám sušit, sem tam to promnu a získám cibuky o průměru cca 7-8mm. V čase výsadby sázím do žlábku vytvořeného srdcovkou - motyka, na vzdátenost cca 5cm. Během sezony provádím dvě, max tři okopávky. Sklízím palice 3-4cm. Neni to sice velké, ale když uvážíte, že to má 4, sem tam dva a někdy pět stroužků, tak je to do kuchyně, přímo super věc a také získám velice parádní sadbu, ze které mohou být palice 6-7cm, které mají samozřejmě více stroužků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 117.50 (?), 11.8.2019 19:21
Začnu tím, že pěstuji to co mi přišlo pod ruku a líbilo se mi to. Nevím co máte na mysli dobou a nevděčnou prací. Ty semena bych zkusil, ale nějak mi v tom brání tělo. Osobně, část česneku pěstuji z pacibulek a potřebná doba k vyprodukování např ruského česneku je dvě sezony. Pacibulky vysévám do širšího žlábku na husto. Když lehá nať, tak to podebírám motykou a dávám na síto s oky cca 6krát6 mm, proseji a dám sušit, sem tam to promnu a získám cibuky o průměru cca 7-8mm. V čase výsadby sázím do žlábku vytvořeného srdcovkou - motyka, na vzdátenost cca 5cm. Během sezony provádím dvě, max tři okopávky. Sklízím palice 3-4cm. Neni to sice velké, ale když uvážíte, že to má 4, sem tam dva a někdy pět stroužků, tak je to do kuchyně, přímo super věc a také získám velice parádní sadbu, ze které mohou být palice 6-7cm, které mají samozřejmě více stroužků.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 54.174 (?), 12.8.2019 12:02

Myslím tím jen, že mi to v mých podmínkách tolik nejde. Jinak je to určitě dobrá cesta a jen dobře pro Vás, když to funguje. já se někdy k záhonu měsíc nedostanu a když bude sucho a pacibulka bude mít ještě jen jeden kořínek, je to konečná. Druhá konečná je plevel, který za tu dobu obrazí a třetí je promoření fusariem nebo něčím podobným.

Nicméně to zase zkusím - už jenom kvůli tomu, kolik jsem jich sklidil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 6.3.2023 16:48
Pacibulek jsem vyséval kvanta, rostlo to jako z vody a nikdy jsem neměl plísen. Vyseval jsem je na podzim a nebo na jaře nemělo to vliv na růst a ani velikost nedělených cibulek, které z pacibulek narostly. Když ty nedělené cibulky vysadíta na podzim, vytvoří vám česnek se stroučky, ale většinou jsou hlávky moc malé a je nutno je další podzim znovu vysadit, aby byl výsledný česnek dobré velikosti na použití v kuchyni. Jednou jsem sliboval, ale bylo to někde jinde, že něco prozradím... Když nedělenou cibulku vysatíte na jaře bud nedojde k rozdělení a nebo tam budou třeba jen dva a nebo tři stroučky. Když pohlídáte vhodný okamžik a sklidíte dřív než se některé začnou dělit a znovu tyto už mnohem větší cibule vysadíte na podzim. Naroste vám příští rok gigantický česnek dvakrát až tříkrát větší než když zasadíte ze stroučku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 1.8.2019 19:58
Purpurová barva bývá spojována s fertilitou česneku. Čím víc purpuru, tím prý lépe. Nejdůležitější je purpurové probarvení tyčinek, když vylezou z květu. Zrovna tento případ vypadá nadějně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 238.28 (?), 5.8.2019 0:13
Takhle kvete Havran. Havran je podle mě nejslibnější z našich odrůd pro pokusy o semínka. Má relativně silný stvol, což by mělo umožnit lepší zásobení živinami. Taky má možná největší kvéty z našich odrůd. A poměrně velké pacibulky, které jdou dobře odstranit. A taky krásné purpurové zbarvení prašníků, které se obvykle spojuje se samčí plodností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika